Juks og bedrag

Adobe Photoshop er en imponerende stayer i dataverdenen.

Programmet har vært nærmest enerådende når det gjelder bildebehandling i mer enn ti år. Photoshop kan brukes av alle, men har størst utbredelse i profesjonelle miljøer.

Photoshop er så omfattende at de færreste behersker alle sider av det.

Photoshop brukes til å fikse kontrast, skarphet, fargemetning og alt mulig annet ved et bilde. Norsk presses egne regler (Vær varsom-plakaten) sier at bilder ikke skal endres for å skape et falskt inntrykk, og at manipulerte bilder bare godkjennes dersom det går klart fram at bildene er endret.

På nettet er det blitt en populær øvelse å avsløre juks med Photoshop. Det er stort sett amerikanske medier som får gjennomgå, for eksempel på www.yourcover.com. Der får du bildet av sangerinnen Faith Hill før det havnet på coveret av bladet Redbook, og versjonen etter Photoshop-behandling. Du ser forskjellen.

Time Magazine gjorde arrestbildet av OJ Simpson atskillig mørkere for å bedre illustrere sin forside med tittelen «An American tragedy». I 1989 prydet Oprah Winfrey forsiden av TV Guide. Talkshowvertinnen er kjent for sin varierende vekt, men den supertrimmede versjonen på bladet var bare tull. Hodet hennes var montert på kroppen til et gammelt bilde av skuespillerinnen Ann-Margret.

Tidligere i år ble tennisspilleren Andy Roddick forsidemann på Men's Fitness, med en overkropp så oppblåst at bløffen var åpenbar for alle som har sett Roddick. Og fasongen helt uegnet for en tennisspiller.

Hovedpersonen lo av hele forsiden.

– Jeg har brukt de siste ukene på å komme i form, men jeg visste ikke at jeg har overarmer som er en halvmeter tjukke og et fødselsmerke på høyre arm. Hvis dere klarer å slutte å le av coveret, så sjekk bildene inni. Jeg kjenner igjen den personen, sa Roddick.

Bildefiksing har foregått nesten like lenge som folk har hatt fotoapparater. Sjekk for eksempel www.museumofhoaxes.com, hvor flere berømte bilder blir plukket fra hverandre.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Høyreklikk

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest