Annonse
Annonse

Medieblikk:

I hemmelighet skal nettet strupes

Sjelden har hemmeligholdet fått seg en kraftigere smell enn da EU-parlamentet onsdag med 663 mot 13 stemmer vedtok å tvinge EU-kommisjonen ut i åpent lende.
Rettighetshaverne til «Max Manus»-filmen har saksøkt Lyse for å få vite hvem som har lagt filmen ut på nettet. Både dommene fra tingretten og lagmannsretten er hemmelige, nå skal Høyesterett behandle saken, uten at vi vet hva de skal behandle. Filmbransjen ønsker et rettsvesen med burka. (Foto: Jarle Aasland) (Foto: Jarle Aasland)
Publisert 13.03.2010 08:56 - Oppdatert 13.03.2010 10:12

Leserne diskuterer saken

Til debatten (30 innlegg)

Sven Egil Omdal, 21.03.2010:

Obama støtter ACTA

Obama støttet ACTA i en tale til US Import-Export Bank nylig. Sitat: "What’s more, we’re going to aggressively protect our intellectual property. Our single greatest asset is the innovation and the ingenuity and creativity of the American people. That’s why USTR is using the full arsenal of tools available to crack down on practices that blatantly harm our businesses, and that includes negotiating proper protections and enforcing our existing agreements, and moving forward on new agreements, including the proposed Anti-Counterfeiting Trade Agreement."

På den annen side driver EU-kommisjonen ganske aktiv brannslokking etter vedtaket i Parlamentet. Kommisjonæren for handel, Karel de Gucht, sa forleden at "The EU does not support and will not accept that ACTA creates an obligation to disconnect people from the internet because of illegal downloads."

Les hele innlegget

Ravn Gundersen, 13.03.2010:

Og er du klar over

Internett drives da ikke av servere i USA.

Hele intensjonen bak internett er jo at nettverket ikke skal være avhengig av ett punkt.

Det at mye av informasjonen man benytter daglig kommer fra servere i USA er en helt annen ting. Men å bruke nettbanken, levere selvangivelsen og andre sosiale viktige tjenester berøres ikke av USA, og godt er det.

Les hele innlegget

Skriv nytt innlegg

Planen var å endre internett for alltid, og å gjøre det uten at brukerne – i andre sammenhenger også omtalt som borgerne – fikk innsikt eller innflytelse. Men onsdag sa de folkevalgte i EU-systemet stopp. Innholdet i de hemmelige forhandlingene skal fram i lyset. Hvis ikke, truer EU-parlamentet med å trekke EU-kommisjonen inn for EU-domstolen for brudd på Lisboa-traktaten, EUs nye grunnlov light. Det ble flekset litt med musklene i parlamentssalen denne kvelden.

Slutt for YouTube?

Stridens kjerne er en internasjonal traktat som skal hindre piratkopiering av filmer, musikk og annet innhold som er beskyttet av opphavsrett. Pådrivere er den mektige amerikanske underholdningsbransjen, ettersom piratkopiering av belgisk musikk og østerrikske filmer foreløpig ikke er blitt noe globalt problem. Denne traktaten, kalt ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), vil pålegge alle land som signerer den, å innføre vidtrekkende restriksjoner på nettet, kraftig innskjerpe overvåkingen av folks nettbruk og straffe alle som bryter opphavsretten med utestengelse fra nettet, og dermed også fra informasjon, offentlige tjenester, sosiale medier og store deler av arbeidslivet. I tillegg vil traktaten sannsynligvis innebære slutten for tjenester som YouTube, Flickr, MySpace og andre nettsted hvor brukerne deler innhold.

Forhandlingene har pågått i flere år over hele kloden, hele tiden i største diskresjon. Delegasjoner fra USA, EU, Japan, Sør-Korea og andre land, har stengt seg inne og forhandlet om bestemmelser med enorme politiske, sosiale og økonomiske konsekvenser. De parlamentariske institusjonene har vært holdt utenfor prosessen, mens den amerikanske film- og musikkindustrien ikke bare har hatt innsyn, den har vært med på å formulere bestemmelsene.

Hemmelige Danmark

Den danske avisen Information skrev sist lørdag at de fleste europeiske land har ønsket større åpenhet, mens den danske regjering har kjempet for at forhandlingene skal fortsette bak lukkede dører. Det står enda verre til her hjemme; den norske regjering er fornøyd med å sitte utenfor døren og vente på beslutningen. Da Venstres Trine Schei Grande i mai i fjor spurte justisministeren om hvordan Norge vil bli berørt av en eventuell ACTA-traktat og hva statsråden vil gjøre for å påvirke den, svarte Knut Storberget: ”Dersom forhandlingene ender med at det kommer i stand en avtale, vil det være opp til Norge å velge om man ønsker å slutte seg til denne.” Det er nesten søtt å høre en statsråd levere en slik forblommet bløff, når sjansen for at Norge vil gå imot en slik avtale, er mindre enn muligheten for at vi ensidig vil innføre venstrekjøring.

Både Datatilsynet, Forbrukerrådet og IKT Norge er sterkt bekymret, både over de forslagene som er lekket ut fra forhandlingene, og over Norges tilsynelatende totalt passive rolle. Den bekymringen bør vi alle dele. Enten har den norske regjering bestemt seg for å sløve helt bakerst i bussen og akseptere det som blir vedtatt lengst fremme, eller så lyver den. Ingen av alternativene er særlig tiltalende.

Stenger bredbåndet

Fra de dokumentene som er lekket, vet vi at USA presser knallhardt for å få et system hvor internetttilbyderne; Telenor, Lyse, Netcom og de andre, skal bli holdt ansvarlige for spredning av piratkopiert eller ulovlig nedlastet materiale. Når de oppdager slik virksomhet, og det kan bare skje gjennom en skjerpet overvåkning av brukerne, skal de – uten domstolskjennelse –stenge bredbåndslinjen til synderne. Ettersom de fleste har bare én linje inn i huset, vil det innebære at hele familien blir uten nett hvis 16-åringen laster ned den siste episoden av ”Gossip Girl”.

Leverandørene vil få pålegg om å være et aktivt politi, ikke passivt vente på anmeldelser. Ettersom det er umulig å se gjennom alle videoene som lastes opp til YouTube, betyr det sannsynligvis tjenestens død. Minst like alvorlig er det at USA krever at resten av verden innfører de amerikanske ”notice-and-takedown”-reglene, som pålegger alle internettleverandørene å fjerne alt materiale som noen påstår de har opphavsretten til, også det uten rettskjennelse. Scientologene har brukt denne regelen for å hindre spredning av materiale som avslører organisasjonens hel- og halvkriminelle metoder. Regelen er også en drøm for store selskaper som ønsker å hindre lekkasje av kompromitterende interne dokumenter.

Sjekker iPod og harddisk

IKT Norge har tidligere advart om at de nye reglene i verste fall vil gi tollerne rett til å gå gjennom MP3-spillere og harddiskene på pc’er på jakt etter ulovlig kopiert materiale, og beslaglegge maskinen hvis de finner noe slikt.

Vedtaket i EU-parlamentet onsdag betyr ikke at disse forslagene er lagt døde, bare at de heretter må diskuteres i full offentlighet. Skepsisen mot å importere amerikanske overvåkningsregler kommer tydelig fram i vedtaket, men flere store EU-land er allerede i ferd med å innføre tilsvarende lovgivning. Forsvaret for et fritt internett må altså føres også innad i Europa. I den kampen er Norge ikke engang påmeldt, og det er ingen grunn til å tro at den kjente utøver i lett fluevekt, Knut Storberget, vil vinne en eventuell omkamp.

sven.egil.omdal@aftenbladet.no

Følg på twitter.com/svelle

Del:

Mer

Annonse

Diskuter denne saken

30 antall innlegg
30
innlegg

USAs kvelertak klart?

Innsendt av Helge Øgrim, 21.03.2010 12:06:23

Viktig og interessant artikkel. Vet du hvor langt denne prosessen er kommet i USA, med andre ord; har mydighetene (Obama) virkelig stilt seg bak så drakoniske bestemmelser og er Kongressen enig? Spør fordi bred nettsensur jo er forkastet flere ganger i USA, mens europeiske regjeringer har virket ivrigere på å strupe nye kanaler.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Obama støtter ACTA

Innsendt av Sven Egil Omdal, 21.03.2010 14:04:03

Obama støttet ACTA i en tale til US Import-Export Bank nylig. Sitat: "What’s more, we’re going to aggressively protect our intellectual property. Our single greatest asset is the innovation and the ingenuity and creativity of the American people. That’s why USTR is using the full arsenal of tools available to crack down on practices that blatantly harm our businesses, and that includes negotiating proper protections and enforcing our existing agreements, and moving forward on new agreements, including the proposed Anti-Counterfeiting Trade Agreement."

På den annen side driver EU-kommisjonen ganske aktiv brannslokking etter vedtaket i Parlamentet. Kommisjonæren for handel, Karel de Gucht, sa forleden at "The EU does not support and will not accept that ACTA creates an obligation to disconnect people from the internet because of illegal downloads."

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Det er jo dette visepresident Biden har jobbet med i nesten ti år.

Det er en eneste "medisin" mot dette...

Innsendt av jan.erik hollesli, 18.03.2010 18:03:23

melde Norge ut av EØS. Først da blir vi som en nasjon "Herre i eget hus".

Det nytter vel ikke å klage- samtidig som vårt lands suverenitet selges for at vi skal være medlemmer av EØS, eller enda verre: søke om medlemsskap i EU?

Demokratenes politikk er at Norge igjen skal bli et suverent land...

Svar på innlegg · Nytt innlegg

USA; The Land of the Free and the Brave?

Innsendt av Pelle Nykvist, 18.03.2010 11:13:20

Hele saken med store amerikanske selskaper i spissen minner mer om stalinistisk tenking der makta på toppen skal ha kontrollen. Hvor ble det av frihetsideologien i USA? Den forsvant med kapitalistenes grådighet. "Mykje vil ha mer og Fanden vil ha fler!" At slike rettsaker helst skal foregå bak lukkede dører, sier det meste om disse selskapenes strategi. De vil snikinnføre kontrollen uten at folk får en sjanse til å reagere på hva de driver med. Enda verre er at rettsvesenet her hjemme sammen med EU-kommisjonen tillater denne skjulte prosessen. Amerikanske politikere helt til topps hos presidenten er de første til å preike demokrati overfor alle andre stater og spesielt diktatoriske stater, men samtidig lar de samme politikerne i USA denne prosessen fortsette uten å løfte en finger. Konklusjonen er klar om en slik prosess; - Amerika er til for storkapilatistene og deres makt, ikke for den allmenne borger hverken hjemme eller ute. Fanden vil ha fler! Man kan derfor lure på hvilke agenda Knut Storberget og Ap har. Løper de også kapitalistenes ærend? Har Ap forlatt sin rørende omsorg for den vanlige borger?

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Det er tåpelig at vi ikke har lov til å underbygge våre debatt-innlegg med utdypende lenker

Innsendt av Egil Sæther, 16.03.2010 21:48:56

Og jeg tilbyr til Omdal sin vurdering, i denne saken, TED Talks "Larry Lessig: How creativity is being strangled by the law".

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Venstre

Innsendt av Alexander Sjursæther, 13.03.2010 15:48:55

Bra vi har partier som Venstre som iallefall prøver å bevare vårt personvern og rettsikkerhet.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Ja, vinglepartiet kommer nok til å redde verden,

SV: Venstre vingler ikke

SV: Sperregrensen

I lovens forstand er selskaper meg bekjent å anse som personer

Innsendt av Leif Hansen, 13.03.2010 13:22:55

Det blir helt UTSØKT balluba når et selskap da bryter den foreslåtte "three-strikes-and-you're-out"-regelen.

Tro dere meg, da ryker 100% av alle selskaper sin netttilgang innen et tiår.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Feil

Innsendt av Eirik Bjørlo, 13.03.2010 12:01:06

Internett styres av 13 DNS (Domain Name System) servere. Disse 13 oversetter mellom navn som vi kan huske (vg.no) og ip adresser (195.88.55.16) som er de egentlige adressene til serverene som gir oss sidene. Av disse 13 står 4 i USA. Du har rett i at internett er sprunget ut av et nett mellom flere av USA's forsvarsbaser og i så måte er utviklet for å kunne fortsette å sende selv om en eller flere baser ble direkte truffet i et atom-angrep. Nettet ble så brukt av universiteter og forskningsinstitutter, før det altså utviklet seg til dagens internett. Det hadde nok vært en teknisk utfordring, men det hadde ikke vært noe problem å isolere USA. Jeg er derfor enig at nettopp å isolere USA hadde vært det beste.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Feil og litt rett

SV: Du tuller... reverse whois

Takk Sven Egil!

Innsendt av Joar Guttormsen, 13.03.2010 10:44:58

Takk for en flott artikkel som tar opp et viktig tema Sven Egil. Når jeg leser slike ting på nettet pleier jeg bare å quote, Benjamin Franklin "Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both." Virker som EU kanskje begynner å skjønne dette?

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: nei

Her går altså EU foran

Innsendt av Lilian Schmidt, 13.03.2010 10:43:13

mens Norge sitter på gangen og venter på avgjørelsen, eller enda verre, sløver bakerst i bussen, som Omdal skriver.

Som en parallell til dette: i 1950-årenes USA var det de svarte som måtte sitte bakerst i bussen. Er da nordmenn blitt en underklasse i Europa? Eneste forskjell er vi har penger, men det er også alt vi har.

Min tro på EU-systemet er styrket, så takk for det Omdal. Jeg ville ikke automatisk ha trodd at du ville besørge det:-)

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Kjempegod og forklarende artikkel

Innsendt av thommas nilsen, 13.03.2010 10:36:13

Dette viser hva råttne profittjegre bruker tiden på. De store medieselskapene forsøker å påtvinge og innskrenke menneskers handlefrihet utviklingsmuligheter og handlefrihet.

Uansett hvordan, ønsker de store selskapene full kontroll. De har ingen grenser i sin kamp før totalitær lydighet er innført.

Regjering og styrende organer: SETT EN STOPPER FOR GALSKAPEN SÅ FORT SOM MULIG!

Film og platebransje skyter seg selv i foten!

Ved å prøve å presse frem forbud og diktatur. De straffer utbredelse av sine egne produkter. Det spres frykt og usikkerhet blant folk.

I mangel på egne fildelingstjenester skal alle andre som deler noe omfattes av et rigid regelverk.

Bransjen er jo på full fart mot et blindspor. Musikk og filmer skal jo bidra til utvikling og glede. Bransjen ønsker selv å innsnevre markedsandelene og utbredelsen ved å angripe såkallte pirater. Det er ofte unge, studenter og fattige som frivillig bidrar til å spre glede og øke populariteten til disse produktene.

Film og platebransjen snur det hele på hode og bruker urealistiske kalkyler for hva de teoretisk kunne ha tjent med et strengt regelverk som hindrer fildeling. Det er å starte i feil ende når de angriper sine egne kunder.

Friheten i nettet må forsvares med alle demokratiske midler. Aldri gi opp.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Du må ikke sove...

Innsendt av Frode P. Bergsager, 13.03.2010 10:35:38

Så lenge Ap og Høyre har flertall på Stortinget vil overvåkingen i Norge intensiveres. De eneste som har protestert mot den svenske FRA-loven (sjekk av innhold i emailer) er faktisk Samferdselsdepartementet.

Det vil ikke forundre meg om boka "1984" av George Orwell blir forbudt i Norge, les den nå før det er for sent.

Ellers ser det ut som om at grunnen til at plate/filmbransjen har dårligere økonomi nå er de enorme advokatutgiftene...

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Nei til EU

Innsendt av Ola Andersen, 13.03.2010 10:31:08

Fremdeles vil norske poitikere tvinge tusenvis av lover og regler ned over hodet på oss og fjerne de godene landet har opparbeidet.Strømpriser, sykelønn, forbrukeravtaler osv. osv.

Nei kan noen få oss ut av EØS (betaler skjorta for en elendig avtale) og all annen EU-tilpassing? Det er da ikke EU som har alt vi trenger - det er vi som har strøm, olje, gass osv., og vi kan faktisk sette premisser istede for å være så dumme at vi gir fra oss det vi har.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Gir fra oss?

Veldig bra artikkel dette.

Innsendt av Mats Armesen, 13.03.2010 10:04:31

Vi trenger masse debatt på dette området, og det er medias ansvar og bringe emnene til lyse.

Takk Omdal!

Svar på innlegg · Nytt innlegg

I begynnelsen

Innsendt av Michael Holmboe, 13.03.2010 09:56:09

I begynnelsen forstod man ikke betydningen av internett, og spesialister mente det ville bryte sammen før 1999 eller deromkring.

Det er muligens India som har størst kompetanse, og Norge kom sent etter.

Nettet reflekterer den verden vi lever i. Men internett kan også brukes på en positiv måte. Det hevdet jeg allerede i 96, uten å få noe gehør fra det annet enn fra MIT, Cambridge.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Errr

SV: Aftenbladet var mer forutseende

SV: :P

Noen andre enn meg som kjenner...

Innsendt av Jahn Grønås, 13.03.2010 09:50:27

... kalde gufs fra fortida sammen med intens gestapolukt?

Fyttegrøss!

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Det enkleste her er jo bare å sperre all nett-tilgang til og fra Amerika

Innsendt av Svein Hansen, 13.03.2010 09:28:18

Så kan vi heller komme tilbake til saken om noen hundre år, og se om dem kanskje i løpet av den tiden har klart å bli et sivilisert, sekularisert land.

Lite hint til hva dette IKKE betyr: "SAN FRANCISCO – A federal appeals court in San Francisco upheld the use of the words "under God" in the Pledge of Allegiance and "In God We Trust" on U.S. currency, rejecting arguments on Thursday that the phrases violate the separation of church and state".

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Er du klar over

SV: Og er du klar over

Innsendt av Ravn Gundersen, 13.03.2010 11:49:37

Internett drives da ikke av servere i USA.

Hele intensjonen bak internett er jo at nettverket ikke skal være avhengig av ett punkt.

Det at mye av informasjonen man benytter daglig kommer fra servere i USA er en helt annen ting. Men å bruke nettbanken, levere selvangivelsen og andre sosiale viktige tjenester berøres ikke av USA, og godt er det.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.
Vidar til finalen i Dana Cup

G16-laget spiller finale lørdag ettermiddag
Sport: 7 av 9 Vidar-lag til A-sluttspill

Speidere møtte kronprinsparet

Sara Wathne (17) og Sindre Sirevåg (18) valgte sommerferie på sjøen. Søndag er de Rogalands lokale håp i den internasjonale regattaen Tall Ships Race.
Lokalt: I Kristiansand

Siste Debatt

Kundesenter

Siste saker fra Aftenbladet.no

Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Annonse