Krever klart svar fra regjeringen om drivstoffkvalitet
WWF og Greenpeace krever klarhet i regjeringens posisjon om EUs drivstoffdirektiv. Hensikten med reglene er mer miljøvennlig drivstoff.
FOTO: Colorbox
Nytt anlegg til Melkøya eller rør fra Barentshavet til Kårstø kan ikke besluttes før man vet om det i det hele tatt finnes gass der oppe.
AV: thomas førde
- Det er urealistisk å beslutte noe som helst om transportløsning for gassen i Barentshavet allerede i 2012. Først må man finne all den gassen som skal fraktes.
Det er managing partner John King i Eclipse Energy Group, som sier dette. Han stiller seg svært undrende til de siste utspillene om transport av den uoppdagede gassen fra Barentshavet.
King peker på Statoil-sjef Helge Lunds utsagn om at selskapet i løpet av 2012 vil ta stilling til hvordan nye gassmengder skal fraktes ut, enten via en ny LNG-terminal på Melkøya ved Hammerfest eller via et nytt gassrør, som må bygges fra Melkøya og sørover til eksisterende gassrør i Norskehavet.
- Det er jo ennå ikke påvist nye store gassmengder i Barentshavet, sier King. Han viser til at de siste nye funnene som Skrugard og Havis i første rekke er oljefunn. - Eventuelle mindre mengder gass fra Skrugard kan sendes i rør til Snøhvit. Det samme gjelder Goliat-feltet, som også er et oljefelt. I Snøhvit-feltet er der gass igjen til cirka 15 års produksjon ved LNG-anlegget på Melkøya.
Det er vanskelig å se at det i dag finnes grunnlag for å beslutte bygging, verken av en ny prosesslinje ved LNG anlegget på Melkøya eller et nytt gassrør sørover mot Norskehavet, sier managing partner John King.
Han legger til at Gasscos ferske rapport med forslag om nytt gassrør fra Barentshavet til Norskehavet og Åsgard-området kan være en god strategisk plan og et godt veikart for framtida. - Men foreløpig er det gassmengdene som mangler. Derfor er oppfordringen fra Gassco om intensivert leteboring helt avgjørende før man kan beslutte noe som helst, sier King.
Gassco legger i sin rapport til grunn Oljedirektoratets forventninger om å finne nær 500 milliarder kubikkmeter gass i Barentshavet de neste 30 årene. - Men her må bores og lete- og avgrensingsbrønner. Selv om man skulle finne et nytt Ormen Lange med cirka 400 milliarder kubikkmeter gass, vil man tidligst i 2015 ha et grunnlag for investeringsbeslutning, mener King.
Han legger til at noen skal dessuten investere og bygge dette nye røret. - Det må bli opp til oljeselskapene som skal frakte gassen gjennom røret. Gassled, som eier storparten av gassrørnettet på norsk sokkel, er blitt overtatt av pensjonsfond på eiersiden. Disse fondene vil neppe ta risikofylte investeringer, men heller vente til man får en sikker avkastning på kapitalen, sier markedsanalytikeren.
Han peker også på at bygging av Snøhvit fase 2 med en stor utvidelse av LNG-terminalen på Melkøya må bli svært utfordrende. - Opplevelsen fra fase 1 med 1-2 år forsinkelser, store kostnadsoverskridelser, markedskollaps og dårlig drift må være en utfordrende bakgrunn for å avgjøre en fase to.
Ressursgrunnlaget har heller ikke økt betydelig, og Statoils marked har kollapset i USA og er blitt mer usikkert i Europa, sier King.
Han legger til at det er viktig ut fra mange hensyn at det blir gjort nye store gassfunn på norsk sokkel. - Det er blant annet viktig for å sikre råstoff til gassbehandlingsanlegget på Kårstø. Samtidig trenger nye store gassmengder fra norsk sokkel markeder i Europa. Her er også mye uavklart, sier John King.
WWF og Greenpeace krever klarhet i regjeringens posisjon om EUs drivstoffdirektiv. Hensikten med reglene er mer miljøvennlig drivstoff.
Natur og Ungdom-leder Silje Lundberg har søkt på en stilling som kommunikasjonsrådgiver i Statoil. Hun håper å «bidra til et mer åpent og sannhetsbasert informasjonsarbeid». Statoil takker for søknaden.
Solstad har vore eit flaggskip mellom reiarlaga i bruken av norske sjøfolk. Nå varslar Solstad utflaging av seks offshorefartøy.
Et positivt sistekvartal med et driftsresultat som bikket milliarden skapte begeistring for Aker Solutions. Aksjen steg rundt 15 prosent da børsen åpnet fredag.
Norge eksporterte 4,2 terawattimer strøm i fjorårets siste kvartal. Det tilsvarer omtrent halve Oslos årlige strømforbruk.
Kostnadssprekk og forsinkingar gjer at Statkraft nå set ned verdien av havvindparken Sheringham Shoal med 338 millionar kroner. Partnaren Statoil har ikkje gjort den same vurderinga av prosjektet, som har ein prislapp på 10 milliardar kroner.
Venstre tar til orde for et bredt forlik på Stortinget om avgiftsfritak og andre fordeler for biler med nullutslipp. Partiet mener det er for stor uforutsigbarhet for produsenter og brukere.
Natur og Ungdom-leder Silje Lundberg har søkt på en stilling som kommunikasjonsrådgiver i Statoil. Hun håper å «bidra til et mer åpent og sannhetsbasert informasjonsarbeid». Statoil takker for søknaden.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer