• FOTO: Scanpix

- Løpet kjørt for oljeboring i Lofoten

Ordfører mener Senterparti-utspill er kroken på døra for oljetilhengerne.

- Dette betyr jo at alvoret endelig har sunket inn i regjeringskontorene. Nå er løpet kjørt for åpning av områdene i denne omgangen, sier Arnfinn Torbjørn Ellingsen, ordfører i Røst kommune på Lofoten (Sentrumslista) til Aftenposten.no .

- Du tolker dette som en seier for motstanderne av oljeboring i Lofoten?

- Ja, det er det absolutt, sier Ellingsen, som er tidligere statssekretær Samferdselsdepartementet.

Han frykter at oljeboring ville hatt store negative konsekvenser for sjøfuglbestanden og gyteområdene for torsk på Lofoten.

- Et utslipp her oppe ville hatt katastrofale konsekvenser, sier Ellingsen.

Sier nei

Regjeringspartiene Ap, SV og Sp vil trolig ta stilling til forvaltningsplanen for havområdene utenfor Lofoten tidlig i 2011.

I et intervju med VG understreker Riis-Johansen at Senterpartiet ikke vil gå inn for å stenge området for oljevirksomhet i all framtid.

Les også: Riis-Johansen sier nei til oljeboring i Lofoten

Men han gjør det klart at han mener det vil være galt å åpne for boring nå.

Lært av Mexicogulfen

Riis-Johansen knytter standpunktet til miljøkatastrofen i Mexicogolfen som følge av oljeutslippet der.

– Vi er nødt til å forholde oss til katastrofen i Mexicogolfen. Det vil være helt galt ikke å ta hensyn til det. Men foreløpig vet vi for lite om hva som har skjedd til å dra endelige konklusjoner. Vi har tatt ut dypvannsblokker fra 21. konsesjonsrunde, men man kan ikke se bor fra at Mexico-ulykken kan få større betydning for vår oljevirksomhet.

Olje- og energiministeren har fått mye kritikk de siste månedene, og opposisjonen på Stortinget har fremmet mistillitsforslag mot ham på grunn av striden rundt CO2-rensingen på Mongstad. Tidligere har han åpnet for at han kan tenke seg å reise hjem til familien og gården.

– Etter et par ukers ferie med kone og unger, skal jeg ikke legge skjul på at man gjør seg sine refleksjoner, sier Riis-Johansen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Relaterte bilder

FOTO: Scanpix

Olje og gass

Oljeservice

  • Meir opphogging i Vats

    AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.

  • Skandalerigg får endelig grønt lys

    Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.

Fornybar energi

  • 60 kraftselskap kan bli til 3

    60 sørnorske kraftselskaper må tredoble investeringene for å fase inn masse ny fornybar energi innen 2020. Thema Consulting Group mener selskapene må slå seg sammen for å spare penger.

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå

Alexander Kielland-ulykken

Ebilag

Energibilaget

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi