Pekefinger mot Statoil ga liten seier
Aldri før har så mange stemt for at Statoil skal ut av oljesand i Canada. Likevel hjelper ikke det når regjeringen stemmer mot.
Tilliten til at lyset i tunnelen ikke er et møtende tog, er økende.
AV:
helge
aune
dnb
nor
markets
stavanger
Oppmuntret av blant annet bedre kvartalsrapporter enn forventet, ble det en solid oppgang på børsen gjennom de første ukene av oktober, før markedet igjen falt tilbake mot slutten av måneden. Samlet sett avsluttet vi dermed den første tredjedelen av årets siste kvartal med en oppgang på begrensede 2 prosent for hovedindeksen på Oslo Børs.
Bedre utvikling
Betydelige utslag i enkeltselskaper gjorde at Rogalandsindeksen, utarbeidet av DnB Nor Markets, fikk en klart bedre utvikling og til sammenligning steg drøye 6 prosent i samme periode.
Dette innebærer at Rogalandsindeksen siden oppstarten sommeren 2005 har lagt bak seg en oppgang på 47 prosent, mens hovedindeksen på Oslo Børs i samme periode har steget 16 prosent.
Oslo fortsatt foran
Siden starten av året ligger imidlertid hovedindeksen fortsatt foran med en oppgang på 47 prosent, mens Rogalandsindeksen er opp 37 prosent. I det korte bildet er altså avkastningen på hovedindeksen bedre. På den annen side var fallet i Rogalands-selskapene, relativt sett, mindre gjennom markedsturbulensen i fjor høst.
Internasjonalt var oktober preget av at en rekke selskaper kunne legge frem klart bedre rapporter enn ventet for årets tredje kvartal. Drevet av kostnadskutt la ikke minst amerikanske selskaper frem høyere inntjening enn det investorene hadde forutsett.
Bedre enn ventet
Over 80 prosent av selskapene kunne melde om bedre resultater enn ventet, og tilliten til at lyset i tunnelen ikke er et møtende tog, er tiltakende. Dette støttes også av makroøkonomiske nøkkeltall som viser at fallet flater ut, eller i det minste at falltakten reduseres. Etter hvert som kostnadskuttene i selskapene tas ut, blir imidlertid det neste spørsmålet i hvilken grad de er varige og i hvilken grad det er mulig å øke inntjeningen ved å få opp inntektene.
Gjennom hele høsten har en svak dollarkurs, spesielt mot euro, i tillegg bidratt til å holde råvareprisene oppe. Sammen med økende etterspørselsforventninger løftet dette oljeprisen med rundt 14–15 prosent i oktober.
Variert oktober
Ser vi på enkeltselskapene som inngår i Rogalandsindeksen, ble det en svært variert utvikling i oktober. Egenkapitalbevisene til Sandnes Sparebank kunne notere seg for et byks på like over 40 prosent. Banken la frem kvartalstall i løpet av måneden, og dette bidro nok noe, men spesielt må det være en lettelse at situasjonen innen næringseiendom i regionen ser ut til å bedre seg. Dette kan ha løftet kursen.
Scana Industrier var et annet selskap som opplevde en markert oppgang. I tillegg til å presentere godkjente tall for tredje kvartal, kunne selskapet også melde om en mindre kontrakt på levering av vridbare propeller til åtte lasteskip. Aksjen benyttet måneden til å stige drøye 20 prosent.
Akva og Kverneland
Akva og Kverneland var blant aksjene som hadde sterkest nedgang i oktober. Førstnevnte var ned 17 prosent. Her ligger nok årsakene utenfor selskapet ettersom den vedvarende situasjonen med sykdom hos oppdrettere i Chile mot slutten av måneden ble avløst av ny bekymring for lakselus hos norske oppdrettere.
Det kan dermed være at de viktigste kundene har fått andre prioriteringer enn investeringer i nytt utstyr de siste ukene. Når det gjelder Kverneland meldte selskapet at det utvider virksomheten ved overtagelse av laste- og transportvognenheten til Veenhuis Machines BV. Aksjen var i første omgang ned 13 prosent.
Aldri før har så mange stemt for at Statoil skal ut av oljesand i Canada. Likevel hjelper ikke det når regjeringen stemmer mot.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
60 sørnorske kraftselskaper må tredoble investeringene for å fase inn masse ny fornybar energi innen 2020. Thema Consulting Group mener selskapene må slå seg sammen for å spare penger.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Franske Total har stanset gasslekkasjen ved Elgin-plattformen i Nordsjøen, 250 kilometer utenfor Aberdeen i Skottland.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer