Samisk sjaman skapte oljefeber
Spådommer om oljefunn fra en samisk sjaman har ført til stort salg av North Energy-aksjer.
FOTO: Pål Christensen
Harald Brekke (55) og Morten Sand (57) sørget for at FN godkjente de nye norske yttergrensene på kontinentalsokkelen.
AV: Jan-Petter helgesen
Arbeidet med å utvide den norske kontinentalsokkelen har vært drevet fra Ullandhaug siden 1995. Harald Brekke og Morten Sand som begge er seniorgeologer i Oljedirektoratet i Stavanger, har siden den gang brukt nesten all arbeidstid på å lage dokumentasjonen om yttergrensene for sokkelen utenfor den norske, økonomiske sonen på 200 nautiske mil.
- Vi føler lettelse og tilfredshet over å ha nådd fram med arbeidet. Resultatet av sokkelutvidelsen er stort sett blitt som anbefalt, sier Harald Brekke og Morten Sand, til Aftenbladet.
Etter at de norske kravene er anbefalt av Kontinentalsokkelkommisjonen i FN, har de to seniorgeologene fått anerkjennelse for arbeidet fra både Utenriksdepartementet og andre nasjonale og internasjonale fora. Anbefalingen fra FN betyr at Norge er sikret rettigheter og ansvar til ressursene på og under havbunnen i et nytt havområde i vest og nord på 235.000 kvadratkilometer.
Totalt er det norske sokkelarealet på 2,5 millioner kvadratkilometer eller sju ganger så stort som fastlands-Norge.
- Det nye området er også enormt. Det tilsvarer halvparten av størrelsen til fastlands-Norge, sier de to seniorgeologene i OD.
Brekke pendler til OD fra Kristiansand. Han har vært prosjektleder for det norske sokkelutvidelseprogrammet. Samtidig er han valgt representant av FNs kontinentalsokkelkommisjon med 21 internasjonale medlemmer.
For å kunne strekke grensene har Brekke siden starten på arbeidet for 14 år siden vært på farten over storparten av kloden. Utenom arbeidsplassen på Ullandhaug har han til stadighet vært i New York, på Madagaskar, i andre land i Øst- og Vest-Afrika, Sri Lanka, på konferanser eller isbryter i Polhavet. Selv Somalia har han hjulpet med å kartlegge egen sokkel.
(Artikkelen fortsetter under kartet)
Norges nye kontinentalsokkel strekker seg utover grensen på 200 nautiske mil i Smutthavet i Norskehavet mellom norskekysten og Jan Mayen, i Nansenbassenget i Polhavet nord for Svalbard, og i Smutthullet på grensen mot Russland i Barentshavet.
- I det omstridte området mellom Norge og Russland lenger sør i Barentshavet har det vært forhandlinger mellom de to nabolandene siden 1974. Grensedelingen er fortsatt uløst, og partene er enig om å være uenige, sier Brekke og Sand.
Avklaringen om den øvrige kontinentalsokkelen setter også sluttstrek for diskusjonen om hvorvidt Svalbard har egen sokkel. Undersøkelsene som Ojedirektoratet har utført viser at den norske kontinentalsokkelen fortsetter nordover forbi øygruppen.
I motsetning til Russland, Canada og Danmark med Grønland som krever rett til sokkelen like til Nordpolen, stanser det norske kravet på rundt 4000 meters dyp omkring 600 kilometer fra polpunktet. Årsaken er en undersjøisk fjellkjede som hindrer det geologiske grunnlaget for å kreve mer, påpeker de to geologene.
Utenom innsatsen fra Oljedirektoratet er kartleggelsen av yttergrensene for den norske sokkelen gjort med deltakelse fra Utenriksdepartementet, Statens kartverk og universitetene i Bergen, Oslo og Tromsø. For å drive kartleggingen helt i nord har Norge to ganger, i 2001 og 2005, måttet leie den store, svenske isbryteren Oden. Selv har ikke Norge isbrytere til å seile i områdene nær Nordpolen.
Hensikten med det omfattende arbeidet er å sikre kyststatene kontroll over kjente og ukjente resursser på sokkelen. Områdene er for ferske geologisk til å inneholde olje og gass, men ingen vet hva framtiden vil gi av nye og ukjente verdier, sier Harald Brekke og Morten Sand.
KRAV: FNs havrettskommisjon har stort sett anbefalt alle Norges krav til utvidelse av kontinental- sokkelen.
JA: Det betyr at også naboland som Island, Færøyene, Danmark med Grønland og Russland minus det omstridte område, sier ja til de norske kravene.
Spådommer om oljefunn fra en samisk sjaman har ført til stort salg av North Energy-aksjer.
Oljesubsidiane er dobbelt store som landbrukssubsidiane. Ein fersk rapport anslår staten si støtte til norsk olje- og gassproduksjon til 25,5 milliardar kroner.
Atlantic Offshore nøyer seg ikke med 25 skip. Nå bygges fem nye for 1,2 milliarder kroner.
Stavanger-bedriften i-Tec vant prisen for beste nye venture under Rystad Energys Gullkronen 2012.
Han kaller seg «Green Warrior», Jon Bakke fra Norges Miljøforbund. Men i Sokndal møtte han liten forståelse for kampen mot vindturbiner.
Stavanger har lenge hatt som mål å bli den beste elbil-byen, men så langt har det vært få el-biler å skimte i kommunen.
Høyre mener Stortinget kan ta jobben med å lage et nytt, bredt klimaforlik og ber regjeringen droppe klimameldingen som er ventet fremmet i juni.
Stavanger har lenge hatt som mål å bli den beste elbil-byen, men så langt har det vært få el-biler å skimte i kommunen.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer