Pekefinger mot Statoil ga liten seier
Aldri før har så mange stemt for at Statoil skal ut av oljesand i Canada. Likevel hjelper ikke det når regjeringen stemmer mot.
FOTO: Lars idar Waage
Fjernvarme er både kostbart og lite miljøvennlig, mener huseiere som er koblet til søppelbrenningsanlegget på Forus. Men ikke alle er like negative.
AV:
elisabeth
seglem
ina
gundersen
– Vi ble forklart at fjernvarme skulle være en billig og energivennlig løsning. Men opplevde at vi fikk et høyt forbruk og at vi betalte mye for hver kilowatt fjernvarme, sier Pål Helmichsen, som bor i et hus med fjernvarme fra søppelforbrenningsanlegget.
Aftenbladet har sendt ut et spørreskjema til beboere på Skadberg i Sola der de blir bedt om å dele sine erfaringer med fjernvarme med avisens lesere. Vi har møtt noen av dem som har svart til en prat.
Valgte heller varmepumpe
Aftenbladet møter tre naboer i Kastanjevegen som alle har flere innvendinger mot bruk av fjernvarme til oppvarming. Pål Helmichsen valgte til slutt å installere luft til luft varmepumpe.
– Etter at varmepumpa kom i hus, har forbruket gått ned, og komforten opp, forteller Pål Helmichsen.
Nabo Jon V. Hugaas har også irritert seg over høyt forbruk og stive priser. Familien på fem vurderer å kutte den vannbårne fjernvarmen helt og gå over til strøm og installere varmtvannsbereder.
Uten varmt vann i dager
– Nylig var vi uten varmt vann i dusjen i mange dager. Og vi har tre barn. Jeg var hjemme fra jobb tre-fire timer sist fredag og så på mens en mann fra Lyse og en fra rørleggerfirmaet diskutere hva som var galt og hvem som var skyld i problemene, sier Hugaas.
Espen Guldbrandsen nikker. Han er kritisk til det han kaller Lyses monopol på fjernvarme og andre tjenester i området.
Sparer penger
– Jeg har spart mye penger på å skifte leverandør av strøm, telefon, bredbånd og tv. Fjernvarmen fra Lyse er det eneste jeg har igjen og der kan jeg ikke bytte, sier han. De tre naboene vil likevel ikke avskrive fjernvarmen helt.
– Varmen er behagelig den og det kan bli bra. Men da må Lyse bli mer ydmyke i forhold til problemene vi har, mener Helmichsen.
– Fjernvarme tror jeg kan være bra i større bygg, men ikke i enkelthus, sier Hugaas.
Aftenbladet har i flere artikler belyst Lyses satsing på naturgass og fjernvarme til oppvarming av boliger og bygg på Nord-Jæren.
Aldri før har så mange stemt for at Statoil skal ut av oljesand i Canada. Likevel hjelper ikke det når regjeringen stemmer mot.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
60 sørnorske kraftselskaper må tredoble investeringene for å fase inn masse ny fornybar energi innen 2020. Thema Consulting Group mener selskapene må slå seg sammen for å spare penger.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Franske Total har stanset gasslekkasjen ved Elgin-plattformen i Nordsjøen, 250 kilometer utenfor Aberdeen i Skottland.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer