• FOTO: Fredrik Refvem

Nytt Marathon-løp på norsk sokkel

Oljeselskapet Marathon har fått farten opp på Alvheim-feltet i Nordsjøen. Nå satser amerikanerne også i Barentshavet – og Lofoten om den åpnes.

– Jeg er veldig stolt, sier Marathons nye sjef i Norge, Mitch Little. 1. mai overtok det amerikanske oljeselskapet driften av eget produksjonsskip i Nordsjøen. Alt gikk fint.

Etter virksomhetsoverdragelsen er de 100 Mærsk-ansatte, som har drevet Alvheim-skipet, overført til Marathon Petroleum Company Norway som nå har 225 ansatte, inkludert offshore, knyttet til hovedkontoret i Hinna Park i Stavanger.

Småfelt

Marathon har vært på norsk sokkel siden 1976, men fikk en ny start i 2001 med sitt første operatørskap. Da overtok selskapet lisenser som Petoro og Hydro hadde gitt fra seg i Nordsjøen.

Etter nye studier av formasjonene i undergrunnen fant Marathons geologer ut at de kunne slå sammen tre mindre forekomster av olje til en – koble opp det Statoil-opererte Vilje – og bygge et eget produksjonsskip for å få oljen opp.

Som sagt så gjort. Men det startet ikke så bra. Da Alvheim-skipet startet produksjonen i juni 2008, var det ett år forsinket mens prislappen hadde økt fra 10 til 17 milliarder. Siden har nyhetene vært mer positive. Marathon-løpet er i gang igjen på norsk sokkel.

Full fart

Det viste seg raskt at feltene inneholdt mindre vann og mer olje enn antatt. Dermed måtte oljen i enda et småfelt, Volund, med det spesielle reservoaret, vente på plass i skipets produksjonsanlegg.

Nå er kapasiteten på Alvheim FPSO økt med 20.000 fat olje til 142.000 fat daglig.

Dette og at Alvheims produksjon har sunket, gjør at Volund-feltets rolle som svingprodusent er over. Det går nå for fullt og vil trolig nå toppen med 25.000 fat per dag i tredje kvartal i år.

Mer

– Vi har flere småfelt som kan knyttes til Alvheim under lupen. Ett av dem er Marihøne hvor vi skal bore en ny letebrønn på slutten av året. På den måten håper vi å forlenge skipets topproduksjon utover de 18-24 månedene vi nå har lagt inn, sier Little.

– Marathons produksjon på nær 80.000 fat daglig i Norge utgjør 20 prosent av det internasjonale selskapets totalproduksjon. Målet er å øke produksjonen med 3-5 prosent årlig globalt. Hvor mye av dette som kommer i Norge, avhenger av hvilke land og prosjekter vi må konkurrere med, slår Little fast.

Barentshavet

Selskapet har god tro på Barentshavet hvor det er med i en brønn Lundin skal bore neste år, mens Marathons første egenopererte letebrønn i området skal bores i 2012/13.

– Vi vil ikke avgrense letingen til områdene rundt Snøhvit og Goliat. I den forestående 21. runden har vi gått bredt ut og nominert flere blokker hvor vi håper å få lete. At Norge og Russland ble enige om delelinjen, åpner nye muligheter i framtiden, sier Little som regner med at Marathon vil melde seg på hvis Lofoten og Vesterålen blir åpnet for oljeleting.

Oljeutblåsningen

– Kunne ulykken og oljeutblåsningen i Mexicogolfen hendt på Alvheim?

– Det er jo en tragisk hendelse både for mennesker og miljø. Vi føler også med dem som er involvert i de aktuelle selskapene. Siden vi ennå ikke vet hva som skjedde, er det umulig å trekke konklusjoner. Men det er jo nettopp for å unngå slike hendelser vi gjør systemene våre så robuste som mulig, foretar risikoanalyser og øver. Det eneste jeg kan si så langt om dette, er at hele bransjen vil lære av det som gikk feil, sier Mitch Little.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Relaterte bilder

FOTO: Fredrik Refvem

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå

Alexander Kielland-ulykken

Oljeservice

Energibilaget