Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
FOTO: Fredrik Refvem
Hvor ligger Valhall? Produserer de olje på Gullfaks - eller er det gass? Og hvem eier feltet?
AV: ellen kongsnes
Norsk sokkel består av drøyt 200 olje- og gassfelt som har vært eller fortsatt er i produksjon.
Hvilke oljeselskaper som eier andeler i dem og hva plattformene heter, kan gå i surr for noen og enhver. Nå kommer redningen - fra Norsk Oljemuseum i Stavanger.
Torsdag lanseres et interaktivt leksikon som er fritt tilgjengelig for skoleklasser, fagfolk og ellers andre som er mer enn vanlig interessert i olje- og gassvirksomheten utenfor norskekysten.
- Den interaktive, nettbaserte tjenesten har lenker til andre databaser, i for eksempel Oljedirektoratet og vil derfor alltid være oppdatert, sier fagsjef Harald Tønnesen ved oljemuseet.
Klikk inn på det interaktive leksikonet
Nettleksikonet kan søke fram felter, blokker og rørsystemer, samt landanlegg som Kårstø, Monstad og Snøhvit. Her finnes både teknisk informasjon og historisk informasjon.
- Nettleksikonet er koplet opp mot Google og «Geografisk informasjonssystem, GIS», sier Tønnesen.
Lanseringen skjer i forbindelse med konferansen for et førtitall bransjefolk fra statsarkiv og oljemuseer fra hele Europa.
Samtidig lanserer museet et oppslagsverk i bokformat, som er et lenge etterlengtet verk for oljeselskapene som har ønsket seg en engelskspråklig gave til sine kontakter i utlandet.
Et knippe oljeselskaper har også finansiert utgivelsen som i tillegg ligger for salg i museumsbutikken.
- Vi har gjort en systematisk innsamling av all relevant informasjon om norsk olje- og gassvirksomhet og samlet den mellom to permer, sier Tønnesen.
Boka finnes også på norsk, men pågangen etter den engelske utgaven har vært størst.
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Bergen Group Rosenberg og leverandørindustrien forøvrig kniver om ingeniørene. I Statoil får de 200 CV-er i posten daglig og har så mange å velge i at de må holde den reneste Idol-audition.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer