Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
FOTO: Fredrik Refvem
Oljedirektoratets «scenarier for norsk sokkel» inneholder politisk ubehagelige nyheter om prisen for norske klimatiltak. Derfor blir rapporten liggende i skuffen.
AV:
knut
gjerseth
olsen
harald
birkevold
Knappe to uker før stortingsvalget ble en viktig rapport fra Oljedirektoratet (OD) stoppet.
Aftenbladet vet at rapporten blant annet viser hvor kostbare norske klimatiltak kan bli for oljesektoren de neste tiårene.
«Scenarier for norsk sokkel» var tenkt som et av fem kapitler i den store og viktige Ressursrapporten, som kommer annenhvert år. Da OD slapp rapporten 1. september, var scenario-kapittelet barbert bort.
Både OD og Olje- og energidepartementet bekrefter at kapittelet ble fjernet i tråd med departementets ønske.
Les også: OLF er overrasket og skuffet
Les også: Terje Riis-Johansen: – OD utenfor sin kompetanse
Kostbare klimagrep
Bakgrunnen for motstanden i departementet mot å publisere kapittelet er, etter hva Aftenbladet erfarer, blant annet det scenariene forteller om forholdet mellom klimapolitikk og utviklingen av norsk sokkel.
En sentral kilde sier at et spesielt betent punkt er utsiktene til en svært høy pris på CO {-2}-kvoter. I scenario-kapittelet legger OD Det internasjonale energibyråets (IEA) «World Energy Outlook» til grunn. Målet om å begrense temperaturøkningen til to grader, vil gi en kvotepris på 1250 kroner per tonn i 2030. Det er omtrent dobbelt så mye som i dag.
Mer enn kyoto
Norge har gått atskillig lengre enn Kyoto-avtalen, og skal overoppfylle avtalen med 10 prosent.
De særnorske tiltakene kan stikke kjepper i hjulene for oljesektoren, viser scenarie-kapittelet. Det kan nemlig bli svært dyrt for Norge å betale seg ut av utslippene fra oljesektoren. Så dyrt at det kan tvinge fram en diskusjon om stenging av deler av sokkelen. En alternativ bane kan være å åpne så mange nye områder at nye funn gir store nye inntekter som kan finansiere de nødvendige kvotekjøpene.
En annen tematikk som bekymrer departementet skal ifølge en annen sentral kilde være effekten av å forsyne norsk sokkel med kraft fra land. Dette vil nemlig gi høyere kraftpriser på fastlandet. Altså må folk flest betale prisen hvis plattformene skal legge om til mer miljøvennlig drift.
Scenariene inneholdt også betraktninger rundt forholdet mellom Norge og Russland, mellom Norge og EU og omkring mekanismene i markedet for råolje.
Stopp
I 2007-rapporten utgjorde scenariene ett av fem kapitler, det vil si rundt 20 prosent av rapporten. I vinter vant OD en pris for arbeidet med scenariene, og det var ventet en videreføring av 2007-rapporten i år.
Flere kilder sier til Aftenbladet at ODs beslutning om å gi klima en stor rolle i scenariene, skremte departementet. Oljedirektør Bente Nyland bekrefter langt på vei dette, men sier det var OD selv som besluttet å droppe scenariene.
– Vi fikk et råd fra departementet og gikk en ny runde internt. Det var ikke et press, men et tydelig signal om at dette kapittelet burde utgå. Vi så selv at timingen ikke var god. Innholdet i scenariene ble politisk vanskelig rett før valget. Beslutningen var min, og jeg kunne valgt å trykke kapittelet, sier Nyland.
Unngå politikk
Hun sier OD innså at scenariene, som er tenkt som «fortellinger» og ikke sannheter, lett kunne brukes til inntekt for politiske argumenter i en opphetet valgkamp, ikke minst fordi OD oppleves som en faginstans som leverer fakta og ikke profetier.
Nyland vil ikke snakke om detaljene i rapporten, men på Aftenbladets direkte spørsmål bekrefter hun at det var introduksjonen av miljø som en viktig faktor som gjorde rapporten uspiselig for departementet midt i valgkampen.
– Dessuten så også vi at scenariene kunne forvirre og skape forenklede debatter rett i forkant av det viktige klimamøtet i København, sier Bente Nyland.
Innspill
Ekspedisjonssjef Lars Erik Aamot i Olje- og energidepartementet bekrefter at det har vært en «dialog» mellom departementet og OD i denne saken.
– Vi har en dialog med OD om analysearbeidet, også i denne saken. Og vi har kommet med innspill underveis. Det har også vært møter mellom oss og OD, sier Aamot.
Han sier til Aftenbladet at ett av rådene fra departementet har vært at OD bør sørge for å få fram et best mulig faktagrunnlag.
– Betyr det at scenarier eller analyser om framtiden for norsk sokkel ikke er en jobb for OD?
– Beslutningen om å utelate kapittelet med scenarier er tatt av OD, og det er oljedirektøren som må svare på dette, sier Aamot.
Han sier at departementet ikke har gitt noe direkte pålegg til OD om å droppe scenariene, men at det har vært en diskusjon om hva fokus i rapporten bør være.
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Bergen Group Rosenberg og leverandørindustrien forøvrig kniver om ingeniørene. I Statoil får de 200 CV-er i posten daglig og har så mange å velge i at de må holde den reneste Idol-audition.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer