Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
FOTO: Pål Christensen
OLF-sjefen møter teatersjef Arne Nøst og Frykten-regissør og manusforfatter Yngve Sundvor til debatt i teateret onsdag 29. september.
AV: camilla bjørheim
«Oljefolk: Har dere vært i teateret i det siste? Det er nå dere bør gå!»
Dette skrev Aftenbladets næringslivsleder Ellen Kongsnes i en kommentar i forrige uke. Bakgrunnen var at teateret som er plassert midt i Norges oljeby har solgt heller få billetter til forestillingen «Frykten», som tar for seg tiden etter oljealderen.
Få dager senere kunne Pernille Kaldestad, informasjonssjef ved Rogaland Teater, fortelle at Oljeindustriens Landsforening (OLF) tok oppfordringen på alvor og bestilte 30 seter på «Frykten».
Etter forestillingen for oljefolk neste uke vil administrerende direktør i OLF Gro Brækken, stille til debatt med blant andre teatersjef Arne Nøst og regissør Yngve Sundvor.
- Når teateret setter opp et stykke som omhandler energi- og klimadebatten, er det naturlig at vi som representerer olje- og gassindustrien stiller og tar del i samtalen teateret legger opp til, sier Gro Brækken, administrerende direktør i en melding.
- For OLF var det helt naturlig å si ja til utfordringen fra teateret og Aftenbladet. Samtidig ønsket vi å gjøre noe mer, og utfordret teateret til å få en energi- og klimadebatt etter selve forestillingen. De svarte umiddelbart ja, sier Brækken
Hun mener debatten om vår felles energiframtid bør foregå i hele samfunnet – ikke bare mellom politikere, næringsliv og miljøbevegelse.
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Bergen Group Rosenberg og leverandørindustrien forøvrig kniver om ingeniørene. I Statoil får de 200 CV-er i posten daglig og har så mange å velge i at de må holde den reneste Idol-audition.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer