Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Ifølge oljeindustrien er 9 av 10 nordmenn positive til petroleumsnæringen. Bare 7 av 10 støtter kongehuset.
AV: ellen kongsnes
Hele 90 prosent av nordmenn har et godt inntrykk av den norske olje- og gassindustrien, viser en ny undersøkelse som Synovate har gjort for Oljeindustriens Landsforening (OLF).
Mens en fersk undersøkelse Se & Hør har fått gjort, viser at bare 67 prosent støtter monarkiet og ønsker at Kong Harald skal fortsette framfor å overlate tronen til Haakon og Mette- Marit.
I 2010 svarte 64 prosent det samme.
- Det er ikke sammenligbare størrelser, sier Hilmar Rommetveit, statsviter og forskningsleder ved Iris.
Likevel mener han OLF har vært i overkant positive på egne vegne når de tolker tallmaterialet i undersøkelsen.
- Det er ikke godt å si hva folk egentlig svarer at de er positive til; er det til industrien eller er det til de velferdsgodene som oljeinntektene gir oss, spør Rommetveit.
- Egentlig er jo alle nordmenn avhengige av oljeindustrien, legger han til.
Rommetveit tror også oljeindustrien har vært heldige med timingen. Mye positiv medieomtale etter de store oljefunnene har etterlatt et langt mer positivt inntrykk i befolkningen enn det som gjaldt etter de uønskede hendelsene i Nordsjøen, der flere nestenulykker på Gullfaks skapte medieoppslag.
Rommetveit mener også OLF har en litt skjev tolkning av folks oppfatning om oljeleting i nordområdene - et område som er sammensatt av både Arktis, Barentshavet og Lofoten.
I undersøkelsen sier 54 prosent av de spurte at de er imot oljeleting utenfor Svalbard.
43 prosent svarer at de er imot oljeletiing utenfor Lofoten. 42 prosent er positive, viser tallene som undersøkelsen baserer seg på.
Oljeindustrien sier det imidlertid på en annen måte:
"Et klart flertall ønsker olje- og gassvirksomhet i Barentshavet velkommen og et stort flertall ønsker konsekvensutredning av Lofoten", heter det i pressemeldingen fra OLF, basert på spørreundersøkelsen.
- Det er vanskelig å svare at man er imot mer kunnskap. Men ja til konsekvensutredning er likevel ikke et ja til åpning av Lofoten for oljevirksomhet, sier forskeren.
- Men det er ikke tvil om at skeptikerne i miljøbevegelsen og andre steder har en stor utfordring i å overbevise folk, sier Hilmar Rommetveit.
Undersøkelsen til Oljeindustriens Landsforening (OLF) gjennomføres hvert år, og siden 2002 har andelen som svarer at de har et ganske godt eller meget godt inntrykk av industrien, ligget på mellom 80 og 90 prosent.
Følg oss på Twitter.com/AenergiNO
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Bergen Group Rosenberg og leverandørindustrien forøvrig kniver om ingeniørene. I Statoil får de 200 CV-er i posten daglig og har så mange å velge i at de må holde den reneste Idol-audition.
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
For ett år siden unngikk Norge kraftkrise takket være storstilt kraftimport.Første kvartal i år har vi eksportert nesten like mye.
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Hør de dramatiske historiene.
Kommentarer