Petoro vil ha strøm til Åsgard

En sjøkabel ut til Åsgardfeltet kan kutte 400.000 tonn CO2 årlig.

Statens forlengede arm på norsk sokkel, Petoro, mener det lavthengende fruktene i miljøarbeidet offshore, er plukket alllkerede. Nå vil statens oljeselskap bruke CO 2-avgiften til å delelektrifisere Åsgard-feltet, ved å legge sjøkabel fra land.

Oljeindustriens Landsforening (OLF) har lenge kjempet for at pengene fra CO 2 -avgiften offshore skal gå inn i et fond. På den måten vil rundt to milliarder kroner årlig gå til kutt i klimagassutslipp, mens de i dag stort sett går rett inn i statskassen.

– Avgiften har vært en suksess

– CO 2-avgiften har sammen med forbudet mot gassbrenning (fakling) vært en suksess og bidratt til at norsk sokkel er den reneste i verden. Men nå kommer vi ikke videre på avgiftssporet. Potensialet er tatt ut. De kuttene som kunne vært aktuelle, er så kostbare at selskapene heller betaler avgiften og i tillegg kjøper de pålagte kvotene for klimagassutslippene, sier teknologidirektør Jan Rosnes i Petoro.

Åsgard

Selskapet har sett nærmere på hva et CO 2-fond kan gi av konkrete resultater i felt der Petoro er med. Det første prosjektet som peker seg ut er Åsgard-feltet i Norskehavet hvor det ligger til rette for kutt i CO 2-utslipp på 300-400.000 tonn. (Gasskraftverket på Kårstø slipper ut 1,2 mill. tonn årlig ved full drift)

Bakgrunnen er slik: For å øke gasstrykket på feltet må lisensen installere en ny kompressor. Den kan drives med gass, som gir klimagassutslipp, eller strøm fra land.

Det siste helt klart mest klimavennlig med null utslipp fra feltet. Men strømmen må komme i kabel fra land. Denne løsningen er derfor dyrest.

Billigst

– Det er her CO 2-fondet kommer inn, sier Rosnes. I dagens situasjon blir det billigst for lisensen å kjøpe inn en ny gassturbin, betale CO 2-avgiften og samtidig kjøpe kvoter for utslippene. Om klimafondet var etablert, kunne penger derfra sammen med det som spares i avgifter og kvoter, gjort at den beste klimaløsningen også ble den beste for selskapene i lisensen, forklarer Rosnes og legger til at denne konkrete saken haster da avgjørelsen blir tatt i løpet av året.

Beregninger fra OLF viser at resultatet av et slikt klimafond kan bli utslippskutt på ni millioner tonn CO 2 i året.

Kvoter

– Men det blir jo enda mer klimakutt for CO 2-avgiften om regjeringen kjøper kvoter i utlandet?

– Vårt utgangspunkt er forpliktelsene i Stortingets klimaforlik om å kutte 15–17 millioner tonn CO 2 årlig innen 2020 på hjemmebane.

– Bør ikke oljeselskapene overlate til politikerne å bestemme hvorledes avgiftene skal brukes?

Synliggjør

–Vi har ingen intensjoner om å drive politikk, men i Petoro synes vi det er viktig å synliggjøre konsekvensene av ulike tiltak. Vi har tidligere engasjert oss i problemene rundt utslipp av produsert vann og CO 2-injisering på Gullfaks.

Engasjementet rundt CO 2-avgiften på Åsgard er en del av det vi i Petoro oppfatter er vår rolle som partner: Å hele tiden lete etter bedre løsninger, sier Rosnes og viser til suksessen med NO x-fondet hvor bedriftene slipper avgift i tre år mot å forplikte seg til å etablere et fond for utslippsreduksjoner.

Mål

Dette fondet er på 1,8 milliarder hvorav 1,2 kommer fra oljeselskapene. Så langt har målet om å kutte totalt 30.000 tonn NO x-utslipp årlig blitt nådd – og kuttene er tatt der de gir størst klimagevinst for pengene.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

  • Petoro er rettighetshaver til statens direkte økonomiske engasjement (SDØE) i petroleumsvirksomheten.
  • SDØE-porteføljen som Petoro forvalter, er den største på norsk sokkel.
  • Porteføljen representerer mer enn en tredel av Norges petroleumsreserver og mer enn en firedel av den samlede olje- og gassproduksjonen.
  • Petoro skal ikke være operatør.
  • Selskapet har de samme rettigheter og plikter som øvrige rettighetshavere i utvinningstillatelser og øvrige interessentskap.

ÅSGARD:

Åsgardfeltet er et oljefelt og naturgassfelt på norsk kontinentalsokkel. Navnet kommer fra Åsgard i norrøn mytologi. Feltet ligger i Norskehavet. Hovedforsyningsbasen for feltet ligger i Kristiansund, mens driftsorganisasjonen ligger i Stjørdal. Statoil er operatør for feltet. Utvinning fra feltet startet i 1999.

Relaterte bilder

Jan Rosnes i Petoro.

Olje og gass

Oljeservice

  • Meir opphogging i Vats

    AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.

  • Skandalerigg får endelig grønt lys

    Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.

Fornybar energi

  • 60 kraftselskap kan bli til 3

    60 sørnorske kraftselskaper må tredoble investeringene for å fase inn masse ny fornybar energi innen 2020. Thema Consulting Group mener selskapene må slå seg sammen for å spare penger.

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå

Alexander Kielland-ulykken

Ebilag

Energibilaget

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi