• Øyvind Reinertsen (59) er satt til den prestisjetunge jobben med å lede utviklingen av det store funnet på Utsirahøyden i Nordsjøen. Han tiltrådte jobben 15.oktober i år.

    FOTO: Ken Childress Photography

Statoil topper elefant-laget

Statoil har hentet hjem en av sine beste menn for å lede utbyggingen av gigantfunnet i Nordsjøen.

I høst ble det klart at oljefunnene Aldous og Avaldsnes på Utsirahøyden i Nordsjøen henger sammen; de er for ett funn å regne. Det betyr én operatør for utbyggingen, enten Statoil eller Lundin.

Nå posisjonerer begge selskapene seg til den gigantiske oppgaven. De beste folkene skal hankes inn, men foreløpig er det ikke avklart hvem som skal være operatør for funnet.

Erfaren Statoil-mann

Øyvind Reinertsen (59) er mannen Statoil har satt til å lede utviklingen av deres del av funnet. Reinertsen har ledet utbyggingen av Sleipner, driften av Gullfaks og hele Tampen-området. Han er en velkjent skikkelse i Statoil, og har de siste 6,5 år ledet selskapets satsing på dypt vann i Mexicogolfen.

Nå har han akkurat returnert til Norge for å ta på seg en siste prestisjetung jobb for Statoil.

Ifølge pressetalsmann i Statoil Ola Anders Skauby, er selskapet i ferd med å bygge opp prosjektgruppen som skal jobbe med feltutvikling av Utsira-høyden der gigantfunnet Aldous/Avaldsnes ligger.

- Reinertsen har lang erfaring med å bygge opp store prosjekter fra bunnen av. Han har blant annet gjort en solid jobb med å bygge opp organisasjonen vår i Houston, sier Skauby.

Reinertsen blir direktør for utvikling av Statoils eierinteresser i området. I tillegg til Aldous har teamet også ansvaret for Statoils andeler i Draupne-funnet, der Det norske oljeselskap er operatør.

Høy stjerne

 - Reinertsen har en høy faglig stjerne både nasjonalt og internasjonalt. Han er en av de mest erfarne lederne og petroleumsingeniørene i Statoil, sier Bjørn Vidar Lerøen, politisk rådgiver for ordføreren i Stavanger med mange års erfaring fra Statoil.

Lerøen mener Reinertsen er rett mann til å lede Aldous-jobben.

- Med Reinertsen i førersetet vet Helge Lund at han får et sterkt lag til denne jobben, som blir viktig både for Statoil og nasjonen, sier Lerøen.

Hvor mange i Statoil som vil tilhøre Reinertsens team er foreløpig ikke klart, men Skauby tegner følgende bilde:

- Omtrent 300 personer i Statoil var involvert i prosjektgruppen som jobbet med utviklingen av Gjøa, sier han.

En elefant i vår bakgård

Utbyggingen Statoil nå står foran, kan bli en av de største på norsk sokkel. Foreløpig anslag sier at elefant-funnet kan inneholde 3,3 milliarder fat olje. Men det kan være mer.

I beste fall er Aldous/Avaldsnes like stort som Ekofisk og Statfjord til sammen. Ifølge beregninger fra det franske petroleumsinstituttet (IFP) kan funnet inneholde syv milliarder fat.

Hvis det er tilfelle, dreier det seg om et av verdens største funn gjennom tidene – og elefanten, den befinner seg «in our backyard», som Statoil liker å si det, bare 140 kilometer fra oljebyen Stavanger.

Lundin skal legge på seg

Lundin Norge, som er partner på Aldous og operatør på Avaldnes, er også i gang med å styrke sin organisasjon. 1. november gikk søknadsfristen ut for 15-16 stillinger. Rekrutteringskampanjen er den andre på kort tid.

- Vi får bedre søkere nå enn før. I 2004 var vi åtte mann, én kvinne og én hund. Vi merker at vi er blitt mer attraktive, sier administrerende direktør Torstein Sanness.

Lundin har eksistert i Norge i åtte år. Selskapet teller 105 ansatte pluss 60 konsulenter. På de drøye 30 stillingene som har vært lyst ut i høst, har det meldt seg 250 søkere.

- Drøye 30 nye stillinger, er det nok? Dere er fortsatt en miniputt sammenlignet med Statoil.

- Vi skal legge på oss 100 ansatte i løpet av et par år. Ja, vi har store oppgaver, i tillegg til Avaldsnes har vi levert inn plan for utbygging og drift (PUD) på Brynhild, og skal også levere PUD på Luno-funnet. Vi mener vi er klar for oppgavene, sier Sannes.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Avaldsnes (PL501) : Lundin Norway AS er operatør med 40 prosent eierandel, mens partnerne Statoil og Mærsk har henholdsvis 40 og 20 prosent eierandel. Siste volumanslag er på 0,8 - 1,8 milliarder fat utvinnbar olje

Aldous Major South (PL265): Statoil er operatør og har 40 prosent eierandel. Partnerne er Petoro (30 prosent), Det norske oljeselskap (20 prosent) og Lundin Norway AS (10 prosent). Siste volumanslag er 900 og 1.500 millioner fat utvinnbare oljeekvivalenter.

Til sammen: Med dagens kunnskap er de mest optimistiske anslag at funnet er på 3,3 milliarder fat olje – eller det 3. største på norsk sokkel. Ifølge beregninger fra det franske petroleumsinstituttet (IFP) kan funnet imidlertid inneholde hele syv milliarder fat — da dreier det seg om et av verdens største funn gjennom tidene.

Navn: Olje- og energiminister Ola Borten Moe har sagt at Aldous/Avaldsnes-funnet skal hete Johan Sverdrup-feltet når det blir bygget ut.

Det skal bores ytterligere avgrensningsbrønner i begge utvinningstillatelsene.

19. november får Lundin igjen tilgang til borerigg og vil da starte å bore en avgrensningsbrønn på Avaldsnes-strukturen.

Meninger

På forsiden nå

Olje og gass

  • Statoil drukner i CV-er

    Bergen Group Rosenberg og leverandørindustrien forøvrig kniver om ingeniørene. I Statoil får de 200 CV-er i posten daglig og har så mange å velge i at de må holde den reneste Idol-audition.

Oljeservice

  • Meir opphogging i Vats

    AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.

  • Skandalerigg får endelig grønt lys

    Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.

Ebilag

Energibilaget

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Alexander Kielland-ulykken

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi