Helikopteransatte får jobben tilbake

De to tillitsvalgte som mistet jobbene sine i helikopterselskapet CHC Norway, får komme tilbake.

- CHC Norway legger seg flat og gjør oppsigelsene ugyldige, sier Norvald P. Holte, forbundssekretær i Lederne region Vest, som har vært talsperson for de to tillitsvalgte som er blitt oppsagt.

De to ansatte, begge tillitsvalgte i foreningen Lederne, fikk for noen uker siden beskjed om at de var uønsket.

Ledelsen i CHC Norway stengte de to ute fra jobben i oppsigelsestiden.

Les også:

Fagforeningene i CHC Norway og søsterselskapet Heli One, seks i tallet, reagerte sterkt på metodene til ledelsen. De mente oppsigelsene var usaklige og at de bryter både med norsk lov og avtaleverket.

Nå gjør CHC retrett og ønsker de to oppsagte tilbake på jobben.

- Vi har ikke kommet fram til en formell avtale ennå, men har akkurat informert internt om at de to ikke blir sagt opp, sier Tore Villard, administrerende direktør i CHC Norway.

Han vil ikke utdype årsaken til snuoperasjonen i intervju med Aftenbladet, men oversender informasjonen han har gitt internt.

Der heter det:

«CHC Norway har gjennomgått situasjonen som har utviklet seg etter at selskapet gikk til oppsigelse av to ansatte. Etter å ha vurdert alle sider av saken, har CHC Norway besluttet å trekke oppsigelsene og tilby de to ansatte å komme tilbake i sine stillinger i tråd med deres ønsker.

Det har blitt reist spørsmål om sikkerhetsmessige forhold kan ha blitt påvirket av konflikten. Vi vil derfor understreke at slike spekulasjoner overhodet ikke har rot i virkeligheten. Våre krav til sikkerhet og fullverdige helikoptertjenester har til enhver tid høyeste prioritet nå og i fremtiden. Vi firer ikke på dette kravet.»

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå