Dobler investeringene i fornybar energi

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) sa onsdag at regjeringen kommer til å doble investeringene i fornybar energi til 20 milliarder kroner.

Stoltenberg mener investeringer i fornybar energi vil bli lønnsomt og sier at overføringen for slik støtte vil dobles fra 10 til 20 milliarder kroner i statsbudsjettet som legges fram tirsdag neste uke.

Stoltenberg kom med budsjettlekkasjen da han holdt åpningstalen på messen Scandinavian Renewable Energy Forum i Lillestrøm onsdag formiddag, skriver dn.no.

Konsernsjef Rune Bjerke som åpnet messen, sa at investeringer i fornybar energi kan være med på å stabilisere råvarepriser og markedssvingningene.

Stoltenberg ønsker med milliardløftet å gi et kraftig signal til København-konferansen i 2009 om hvor viktig det er å redusere CO 2-utslippene.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Olje og gass

Oljeservice

  • Meir opphogging i Vats

    AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.

  • Skandalerigg får endelig grønt lys

    Scarabeo 8 skulle egentlig startet boringen på Goliat-feltet i Barentshavet i mai i fjor, men har hatt en lang og kronglete ferd frem mot dåpen som fant sted i påskeuken. Nå er riggen godkjent for innsats på norsk sokkel.

Fornybar energi

  • 60 kraftselskap kan bli til 3

    60 sørnorske kraftselskaper må tredoble investeringene for å fase inn masse ny fornybar energi innen 2020. Thema Consulting Group mener selskapene må slå seg sammen for å spare penger.

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi