• - Jeg blander meg ikke inn i hvilke fornybare prosjekter Statoil satser på, men regjeringen har lagt til rette for at fornybar satsing skal bli lønnsom, sier statsminister Jens Stoltenberg.

    FOTO: Fredrik Refvem

Han vil gjøre fornybart lønnsomt

Statsminister Jens Stoltenberg mener alt ligger til rette for at Statoils vindmøller skal bli lønnsomme.

Helge Lunds utspill om at Statoil allerede om få år vil vurdere om selskapet fortsatt skal satse på fornybart, har vekket oppsikt nasjonalt og internasjonalt.

I et intervju i Aftenbladet lørdag sa konsernsjefen i Statoil at den fornybare satsingen bør bli lønnsom innen får år.

Statsminister Jens Stoltenberg mener regjeringen har laget et rammeverk som legger til rette.

- Har lagt til rette for lønnsomhet

- Men Helge Lund vil ha lønnsomhet innen få år, er det mulig?

- Vi har endret vedtektene til Statoil, som åpner for investering i mer enn olje og gass. Jeg respekterer at den satsingen skal evalueres, men vi har lagt til rette for lønnsomhet gjennom en dobling av offentlige tilskudd i Enova. Videre vil vi ha på plass grønne sertifikater til 2012, noe som betyr mange milliarder i støtte til fornybar energi. Men det aller viktigste er at Norge er en del av EUs kvotesystem. Alt dette gjør vi fordi vi mener at Statoil og andre selskaper skal motiveres og inviteres til å satse på fornybar energi. Vi har lagt kraftig til rette for lønnsomhet, sier Stoltenberg.

Skal koste å forurense

Ideen er at det skal koste å forurense.

- Jo dyrere det blir å slippe ut CO 2, jo mer lønnsomt blir det å produsere fornybar energi, sier Stoltenberg.

Alle vet imidlertid at olje og gass fortsatt vil være dominerende i energimiksen i mange tiår ennå, noe som ble gjentatt flere ganger under åpningskonferansen på ONS i går.

Den økende velstandsutviklingen, og dermed økende behov for energi - samtidig som at utslippene av klimagasser skal halveres innen 2050 - er verdens og industriens store dilemma, og et gjennomgående tema på ONS.

Viktig for å kutte i klimautslippene

- I perioden 1990 til 2050 øker jordens befolkning med 50 prosent. I samme periode skal vi halvere klimautslippene, sa Stoltenberg i sin åpningstale, og trakk fram Norges satsing på karbonfangst, innsatsen for å hindre avskoging (naturens egen lagringsplass for karbon) og Norges bidrag til finansiering av klimatiltak i utviklingsland.

Stoltenberg understreket også viktigheten av å satse på alternative energikilder for å kunne nå målet om utslippskutt.

Lund: - Vi har ulike oppgaver

- Men målet kan ikke møtes av myndigheter alene. Vi er avhengige av nok ressurser. Etterspørselen av investeringer er så stor at vi er nødt til å mobilisere den private sektoren også. CO 2-prising er et av de mest effektive verktøyene vi har for å redusere utslippene, sier Stoltenberg.

Også Helge Lund er en tilhenger av CO 2-prising, samtidig er han klar på at utviklingen av ny energi er et globalt ansvar.

- Oppgavene er for store til å legge på ett land, én myndighet eller ett selskap. Vi har et kollektivt ansvar, men vi har alle ulike oppgaver, sa Lund.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå