• FOTO: Odd Pihlstrøm

Lang salgsavtale for jærsk vind

Jæren Energi AS, med japanske Eurus Energy som majoritetseier, har pris-sikret vindkraften som skal produseres på Høg-Jæren gjennom en langsiktig avtale med sveitsisk-eide EGL Nordic AS.

Langsiktig prissikring av høg-jærsk vindkraft Strømmen skal selges gjennom Nordpool av sveitsisk-eide EGL Nordic

Tokyo-baserte Eurus Energy Holdings opplyser i en melding på sin internasjonale hjemmeside at strømmen som fra neste sommer sendes ut på nettet fra Høg-Jæren Energipark vil bli solgt til EGL Nordic.

EGL er et ledende europeisk energihandelsselskap med hovedkontor i Sveits. EGL Nordic har hovedkontor i Oslo og har 30 ansatte i Norden.

Minst fem år

Administrerende direktør Håkon Røhne i EGL Nordic bekrefter overfor Aftenbladet at kontrakten med Jæren Energi er en prissikringsavtale. Han ønsker ikke å opplyse hvor lang horisont avtalen har.

-Det jeg kan si er at det er en langsiktig avtale på over fem år, sier Røhne.

Ifølge Røhne er det selskapets første store vindkraft-avtale i Norge.

Høg-Jæren energipark får en samlet effekt på 73,6 MW og en produksjonskapasitet på cirka 230 GWh (millioner kilowattimer) - tilsvarende energiforbruket i 11.600 husstander.

EGL skal videreselge strømmen på det norske spotmarkedet gjennom den nordiske kraftbørsen Nordpool og bærer risikoen for denne håndteringen.

Uansett hvem kjøperne av strømmen blir og hvordan elektronene flyter, vil de høg-jærske vindmøllene bidra til å styrke kraftbalansen der vindkraftverket ligger, altså i sør-Rogaland, påpeker Røhne.

Eurus Energy Holdings opplyser i den nevnte meldingen at Høg-Jæren energipark vil bestå av 26 vindturbiner. Men det står fast at prosjektet omfatter de 32 turbinene som har fått konsesjon, understreker prosjektleder Kenji Toyoda overfor Aftenbladet.

Uavklart tvist

Årsaken til at Eurus oppgir bare 26 er at Jæren Energi har gående en ennå ikke avsluttet rettslig tvist med grunneier Ingolv Helland om plasseringen av seks turbiner. En tvist som også bidro sterkt til å forsinke anleggstarten ved Hellandsmyr i vinter.

Helland har saksøkt selskapet fordi han mener en avstand på bare 50 meter fra grensen til egen eiendom er i strid med Naboloven og vil ha møllene flyttet minst 200 meter vekk fra eiendomsgrensen.

Verkebyll

Helland tapte i Jæren tingrett, men har anket til Gulating lagsmannsrett. Saken er berammet 20.september. Vinner Helland heller ikke fram i lagmannsretten, har hans advokat Odd Netteland antydet at det kan være aktuelt å anke saken inn for Høyesterett.

I så fall blir skjebnen til de seks turbinene neppe avklart innen 1.juni 2011, som er fristen Jæren Energi har til å sette vindkraftverket i drift. Etter det Aftenbladet kjenner til, oppfattes saken som en verkebyll av Jæren Energi og Eurus.





Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå