-
Lyse og Statskog har fått kosesjon fra NVE til å bygge to nye vindparker i Bjerkreim og Gjesdal
FOTO: Pål Christensen
Mer vindkraft fra Bjerkreim
NVE har gitt konsesjon til to mellomstore vindparker i grenseområdet mellom Bjerkreim og Gjesdal.
Lyse og Statskog fikk først avslag for langt større utbygginger på Ulvarudla og Stigafjellet. For å komme NVE i møte under klagebehandlingen ble det sendt nye og reduserte søknader for det som nå ble kalt Måkaknuten og Stigafjellet og som nå langt på vei er akseptert.
Fra før har NVE gitt konsesjon for 480 MW ny vindkraft på Moi-/Laksesvelafjellet, Eikeland-Steinsland, Gravdal og Skinansfjellet. Det meste av dette vil bli bygd ut i Bjerkreim og litt inn i Hå.
Tilleggskonsesjonene på 96 MW, derav 66 MW til Lyse Produksjon, betyr også at Gjesdal får en liten bit av det som blir Norges største sammenhengende vindpark. Samlet årsproduksjon er stipulert til omkring 1,7 TWh. Det blir i så fall litt over sju ganger så mye som antatt årsproduksjon i Høg-Jæren Energipark.
Mette Kristine Kanestrøm er avdelingsleder i Lyse Produksjon.
– Vi har lagt til grunn 22 vindturbiner på 3 MW hver på Måkaknuten. Utbyggingen for vår del er stipulert til rundt 800 millioner kroner, sier hun med forbehold om endelig plassering og turbintype.
Fra før har Lyse en eierandel på 13,5 prosent i Eikeland-Steinsland der Dalane Vind har konsesjon. Lyse har også opsjon for helt eller delvis overtakelse av Skinansfjellet som Norsk Vind Energi fikk konsesjon for .
Selv om NVE har nå har gitt ytterlikgere to konsesjoner så er hele utbyggingen i Bjerkreim og litt inn i to av nabokommunene formelt til klagebehandling i Olje- og energidepartementet. Der styrer Ola Borten Moe (Sp) som få tror vil gå imot mer fornybar kraft han vil bruke til elektrifisering av olje- og gassfelt.
Lokalt hilser avdelingsleder Frank Emil Moen ved Dalane vgs enda flere vindturbiner velkommen. Moen er mannen som dro i gang landets første fagopplæring som vindturbinoperatører; nå også med lokal jobbgaranti!
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Olje og gass
-
Britene støtter Olje-Ola
Den britiske energiministeren Charles Hendry støtter energiminister Ola Borten Moe i kampen mot EUs forslag om en felles lov for sikkerhet offshore.
-
Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Oljeservice
-
Statoil gir borekontrakter verdt 30 milliarder
På Statoils arbeidsliste står boring av brønner, plugging av gamle brønner, brønnoverhaling og vedlikehold på 18 plattformer. De som får jobben er KCA Deutag, Odfjell Drilling og Archer.
-
Meir opphogging i Vats
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Fornybar energi
-
Lyse endrer strømavtalen din
Fra 1. juni får du som 85.000 andre, en helt ny strømavtale hvis du er kunde hos Lyse. Framover skal du betale innkjøpspris for strømmen pluss et fast påslag på 45 kroner i måneden.
-
Strømløst på Tasta
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
Klima og miljø
-
Full klimakrangel i Bonn
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
-
India gir Norge kamp om klimatoppverv
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Kommentarer