Har ikke plantet et eneste tre

Klimaavgift på flyreiser skulle finansiere treplanting på Madagaskar. - Pengene står fremdeles på fondskontoen til Stavanger kommune, sier May-Lise Talgø i Grønn Hverdag.

- Foreløpig er ikke et eneste klimakvote-tre blitt plantet, sier Talgø til Aftenbladet.

Talgø er for tiden på Madagaskar i Stavangers vennskapsby Antsirabe for å etablere en god struktur for prosjektet. Hun er i ferd med å avslutte oppholdet i den afrikanske øyrepublikken.

Medlemsbladet til Natur og Ungdom, PUTSJ vil i sitt neste nummer sette søkelyset på klimaprosjektet til Stavanger. Flere kritiske røster etterlyser handling.

- Pengene står fremdeles på fondskontoen til Stavanger kommune, sier May-Lise Talgø til Aftenbladet. Hun representerer Stavanger kommune og arbeider i en deltidsstilling i miljøorganisasjonen Grønn Hverdag. Hun uttaler seg også til medlemsbladet.


Frivillig avgift

Stavanger kommune bestemte i juni 2007 at hver gang en ansatt i kommunen bestilte en arbeidsreise med fly, ville kommunen sette av en sum som skulle brukes til miljøtiltak i det afrikanske landet. Antsirabe har identifisert flere miljøtiltak som skal betales av Stavangers skatteytere. Men avstanden til Madagaskar er lang, og det har tatt tid å sette miljøtiltakene ut i livet.

Klimaavgiften på flyreisene skulle blant annet finansiere treplanting i vennskapsbyen Antsirabe på Madagaskar og den palestinske byen Nablus på Vestbredden. Treplantingen skulle bidra til å fange opp CO2, hindre erosjon og øke tremassen i en avskoget region.

- Og så skal gjøres forsøk med strømforsyning fra solceller til boliger, sier Talgø. May-Lise Talgø jobbet tidligere gjennom Fredskorpset for Stavanger kommune i Antsirabe og fikk plantet 10.000 trær gjennom «Green Belt» treplantingsprosjektet.

Ikke satt ut i livet

- Stavanger har brukt våre trær som eksempler. Men det er ikke blitt plantet noen trær for flypengene foreløpig, sier hun.

Talgø fremholder at det er planer om å koble de to klima-treplantingsprosjektene sammen, og hun har vært på Madagaskar i vel tre uker nå for følge opp prosjektet.

Den politiske krisen i landet kan forsinke miljøsatsingen finansiert med penger fra Stavanger, mener hun.

Sofi Halling har tidligere jobbet i Natur og Ungdom, og har det siste året vært ansatt i Antsirabe for Stavanger kommune gjennom et samarbeid med Fredskorpset. Hun er kritisk til Stavangers håndtering av saken, og uttaler til Natur og Ungdoms medlemsblad at deler av klimakvotepengene er gått til forskjønnelse av byen fordi de prioriterer å få flere turister til byen.

Kritiserer kommunen

- Det er Stavanger som er giveren, og må ta ansvar for at prosjektet fungerer, uttaler hun
Hun ønsker ikke å la seg intervjue av Aftenbladet før hun har avklart forholdene med Stavanger kommune, men fastholder kritikken hun kommer med i medlemsbladet:


- Stavanger kommune ga inntrykk av at alt gikk på skinner, sier Sofi Halling. - Men i realiteten var det ingen av prosjektene som fungerte som forespeilet. Pengene som skulle gå til klimakvote-trær ble brukt til nye blomsterpotter og palmer på innkjøringsveien til byen.

Hevder planter visnet

- Mange av trærne i et annet prosjekt, som ble satt i gang av tidligere prosjektansvarlig, ble dessuten plantet i tørketiden. Jeg fikk vite fra flere kilder at omtrent 80 prosent av trærne derfor hadde visnet, fortsetter hun. Halling har hatt ansvar for de ulike miljøprosjektene Stavanger har vært med å sette i gang, blant annet resirkulering av avfall, og treplantingsprosjektet.





Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert


KLIMAAVGIFT: Prisen på et tonn CO2-ekvivalenter er på kr 200,-. Etter denne malen setter kommunen av kr 50,- per innenlandsreise, kr 150,- pr. utenlandsreise i Europa - og 350,- pr. reise utenfor Europa.

200.000 KRONER TIL MILJØTILTAK:
Årlig gir dette cirka 200.000 kroner som settes av til miljøprosjekter i vennskapsbyene Antsirabe på Madagaskar og den palestinske byen Nablus på Vestbredden.

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi