Mindre utslipp fra olje og gass i fjor
Utslipp fra olje- og gassindustrien gikk ned i fjor, viser operatørenes årlige rapportering av utslipp.
AV: NTB
Nedgangen gjelder både for karbondioksid (CO2), nitrogenoksid (NOx) og flyktige hydrokarboner, ifølge en pressemelding fra Oljeindustriens Landsforening (OLF).
I 2009 slapp petroleumsvirksomheten ut 12,4 millioner tonn karbondioksid (CO2) til luft. Det er en nedgang fra 13,8 millioner tonn året før. Hovedårsakene til nedgangen er at Snøhvit-anlegget utenfor Hammerfest nå er i normal drift. I tillegg er en ny og mer nøyaktig beregningsmetode for utslipp fra fakling tatt i bruk.
Olje- og gassindustrien sto i 2009 for 26 prosent av de nasjonale CO2-utslippene, noe som er en liten nedgang fra 26,6 prosent året før.
I 2009 var samlet NOx-utslipp fra petroleumsvirksomheten 49.804 tonn, en liten reduksjon fra 2008. Totalutslippene av NOx har endret seg relativt lite de siste årene. Olje- og gassindustrien sto for 29,7 prosent av de nasjonale utslippene på 167.500 tonn.
Tallene bekrefter også at operatørenes arbeid med reduksjon av utslipp av miljøfarlige kjemikalier på norsk sokkel gir resultater. Også slike utslipp går ned.
I 2009 var det 147 akutte utslipp av olje, hvorav fire var større enn én kubikkmeter. Totalt volum olje fra akutte utslipp i 2009 var 114 kubikkmeter. De siste seks årene har antall utslipp vist en svakt økende tendens, mens det var en markert nedgang før 2002.
- Myndighetene og oljenæringen er enige om at antall akutte utslipp har stabilisert seg på et for høyt nivå. Oljeselskapene jobber for å redusere antallet, ifølge OLF.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Olje og gass
-
Britene støtter Olje-Ola
Den britiske energiministeren Charles Hendry støtter energiminister Ola Borten Moe i kampen mot EUs forslag om en felles lov for sikkerhet offshore.
-
Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Oljeservice
-
Statoil gir borekontrakter verdt 30 milliarder
På Statoils arbeidsliste står boring av brønner, plugging av gamle brønner, brønnoverhaling og vedlikehold på 18 plattformer. De som får jobben er KCA Deutag, Odfjell Drilling og Archer.
-
Meir opphogging i Vats
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Fornybar energi
-
Lyse endrer strømavtalen din
Fra 1. juni får du som 85.000 andre, en helt ny strømavtale hvis du er kunde hos Lyse. Framover skal du betale innkjøpspris for strømmen pluss et fast påslag på 45 kroner i måneden.
-
Strømløst på Tasta
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
Klima og miljø
-
Full klimakrangel i Bonn
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
-
India gir Norge kamp om klimatoppverv
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Kommentarer