Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter
Coop har solgt 250.000 av sitt bomullsnett med reklame på. (Foto: Pål Christensen)

Grønn Hverdag:

Tøynett skader miljøet

Tøynett er visst ikke så miljøvennlig som vi har trodd.

Publisert 24.04.2008 20:00 - Oppdatert 25.04.2008 07:37
Et reklamefritt alternativ i gjenvinnbar polyester. Bedre enn bomull, mener mange. (Foto: Morten Andersen/Bag1)
Siddispåsen er laget av polyester og ble delt ut gratis i tusen eks før jul. (Foto: Stavanger kommune)
Morten Andersen har utviklet en reklamefri polyesterpose som skal være bedre enn bomullsnett. Nå vil han selge det til sentrumsforeningene.

Bomullsproduksjonen krever opptil 12.000 liter vann per kilo bomull. Grønn Hverdag anbefaler polyesternett i stedet.

Hittil har plastposen vært miljøsynderen og tøynettet vært redningen. Nå sier Grønn Hverdag at handlenett av bomull også skader miljøet og at polyester er bedre.

«Green bags» eller polyesterposer av polypropylen (PP) er gjenvinnbare i motsetning til tøyposen.

Miljøfientlig

– Bomullsproduksjonen legger beslag på store jordbruksareal, forbruker store mengder drikkevann og masse kjemikalier, sier Tone Granaas i Grønn Hverdag.

Fattige u-land med knappe vannressurser bruker mellom 6000 og 12.000 liter vann på å produsere ett kilo bomull til såkalt miljøvennlige tekstilnett som erstatter tradisjonelle plastposer laget av olje.

Samlet bruker nordmenn én milliard plastposer per år, det blir 222 plastposer per nordmann. Posene blir til 15.000 tonn søppel. En plastpose har i snitt 20 minutters levetid, fra butikken til søppelbøtta. Deretter tar det nær 100 år å bryte ned materialene i den.

Polyester foran bomull

I kampen mot plastposen har tøynettet blitt symbolet på miljøvern i hverdagen. Men nå seiler polyester opp foran bomull:

– Det er gjenvinnbart, veier mindre enn bomull og tar også veldig liten plass. Dermed kan jeg ha den i veska slik at den alltid er med, sier Granaas i Grønn Hverdag.

– Det viktigste er uansett at man velger en pose som kan brukes om igjen og om igjen, enten det er papir, plast, bomull eller polyester, sier hun.

Miljøvernminister Erik Solheim vil ha et forbud mot plastposen. San Fransisco har allerede innført et forbud, London vurderer det og ordfører Leif Johan Sevland vil gjøre Stavanger plastposefri.

Ikea går foran

Ikea har aldri har hatt plastposer og selger 10-20 millioner papirposer samt 600.000 blå polyesternett per år bare i Norge. Nettet av nedbrytbar polypropenplast har vært for salg i ti år.

– Posen er gjenvinnbar og kundene bruker den til å bære alt fra skitne barnehagedrakter til fyringsved, sier kommunikasjonsrådgiver Kristen Rønnebekk hos Ikea.

Gründere på banen

Og flere kaster seg inn i det nye markedet:

– For et halvt år siden var det ingen som ville snakke med meg, men nå reiser jeg landet rundt og snakker om handlenettet mitt hele tida, sier Morten Antonsen, gründeren bak Bag1.

Kongsberg Jazzfestival har bestilt polyesternettet hans til årets festival, Grønn Hverdag har kjøpt tusen nett og Oslo kommune vurderer å landsere «oslonettet».

Reklamefritt

Han tror ikke folk flest ønsker å gå rundt med reklame på posen sin. Derfor har bygningsingeniøren og revymannen fra Østlandet utviklet et nøytralt handlenett som samboeren har vært prøveklut for.

Nettet bæres over skulderen, er laget av polyester og kan pakkes sammen og bli lite som en fyrstikkeske.

I går hadde Andersen møte med Norges sentrumsforum, paraplyorganisasjonen for 44 sentrumsforeninger i Norge. der er også Sandnes, Stavanger, Bryne, Egersund, Haugesund og Jørpeland medlemmer.

– Å satse på alternativer til plastposer må forankres hos handelsstanden som selger posene, sier Andersen som fikk god respons på møtet.

Å utvikle et felles miljøhandlenett med en logo som spiller på lokalpatriotismen, skal diskuteres på neste møte med medlemsbyene.

Siddispåsen

Ideen applauderes av Rudolf Meissner, fagsjef i Stavanger kommune.

Før jul i fjor delte Stavanger renovasjon ut, «Siddispåsen», ett tusen gratis handlenett som ble revet bort i løpet av få timer. Meissner håper noen plukker opp hansken.

– Vi håper at for eksempel handelsstanden tar ballen. Et handlenett kan være et samlende element for sentrumsbutikkene, mener han.

Meissner tror også folk vil like å gå med et nett hvor det står «Jeg handler i sentrum», i stedet for «Coop» eller «this is not a plastic bag».

Del:

Mer

Les også

  • Grønt lys for plastposen

    Plastbæreposen er ikke så ille som sitt rykte. Papirposen er verre for miljøet, viser SFT-rapport.

Kundesenter

Diskuter denne saken

9 antall innlegg
9
innlegg

Søppel

Innsendt av Olav Maaland, 25.04.2008 09:29:08

Har noen løst hvordan vi skal bli kvitt søppelet , som meg bruker vel de fleste plastposen til å kaste søppelet i dunken . Hvordan har de "lærde" tenkt at dette skal foregå i fremtiden ?

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Kjøp mindre søppel

En Coop hverdag

Innsendt av Mortimer Geysir, 25.04.2008 09:19:15

Jeg liker når coop driter seg ut. Fy fy fy.

Tenk bare på plastposen. du handler 1 liter melk , og vil ha pose. Den koster 90 øre. istedet for å betale går du tilbake i køen og tar en......mumler noe om pose......du tar både to og tre........trenger noe til søppel....vi kjøper en ny palle med poser fordi du trenger noe å kaste.....mumle mumle mumle. Jeg har bodd i Tyskland. Der fjerner vi all embalasje kaster det i butikken stikker det opp i sekken , og går hjem. Har prøvd det i Coop Prix ,men der sier de bare at ; Hei du kan ikke kaste avfall der.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Nett

Innsendt av Gro Roalkvam, 25.04.2008 08:35:55

Nå lurer jeg bare på hvor mange liter vann det brukes for å skylle et kilo melke/juicekartonger før resirkulering

Svar på innlegg · Nytt innlegg

SV: Veldig individuellt...

Bærenett av økologisk bomull

Innsendt av Dag Elgethun, 24.04.2008 23:17:54

Produksjon av tradisjonell bomull er ikke spesielt miljøvennlig, men å påstå at produksjon av bæreposer av ny plast er mer miljøvennlig høres merkelig ut! Hvordan produseres egentlig denne plasten, siden man kan påstå at dette er miljøvennlig?

Det finnes nå heldigvis flere varianter som er bedre enn bærenett av ny plast, bl.a. en rekke varianter av bærenett av økologisk bomull på det norske markedet, som i tillegg er Fair Trade, dvs. produsert i bedrifter med gode forhold for de ansatte.

Det finnes også bærenett av resirkulert plast på markedet. Dette må vel være bedre enn nett av ny plast?

Sjekk nettsidene til hippo for å se utvalget av slike bærenett.

Jeg er så lei av alle de små bæreposene som butikkene prøver å dytte på meg at jeg har gjort det til en sport å si nei. Familien har brukt bærenett av bomull i mange år. Veldig lite jobb med å vaske de med ujamne mellomrom. Vi kjøper istedet ruller med 50 avfallsposer i dagligvarebutikken og da koster de kr. 0,10 pr. stk. mot 0,70 for plast bæreposer. Disse er vesentlig tynnere enn plastbæreposene. Blir mye mindre plastavfall av dette.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Siste nytt: mennesker skader miljøet

Innsendt av peder ree, 24.04.2008 22:30:19

Forskning viser at kun ved å puste så skader mennesker miljøet mer en både tøynett, hårnett og fiskenett tilsammen. Gjør din innsats for miljøet med å hjelpe alle grønn hverdagere inn i di evige jaktmarker. god jakt, men bruk klubbe da dette er det mest miljøvennlige

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Bakterievekst i posen

Innsendt av Harald Olsen, 24.04.2008 22:00:10

Jeg tror at folk flest ikke kommer til å vaske tøyposene/polyesterposene. Matrester, lekkende melkekartonger, ferskvarer blir en fest for bakteriene som smitter over på nye matvarer som blir lagt i posen senere. Nei, holder meg til nye rene poser hver gang. Dessuten har vi plastdunk i vår kommune så ikke noe går i naturen. Er heller for tynnere material i plastposene.

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Glimrende! Støtter opp olje og gass

Innsendt av Dag Johansen, 24.04.2008 21:56:46

Disse Grønn Hverdag fjollingene burde vel være klar over at polyester stammer fra olje og evt. gass avhengig av sammensetningen.

Å påstå at raffinering for å lage noe så viktig som "poser" er bedre, eller for den saks skyld "grønnere", enn bomull er mildt sagt latterlig.

Burde vel kanskje satse på å bruke olje og gass til energi istedet for "poser".

Svar på innlegg · Nytt innlegg

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Aftenbladet.no

Hete dager i NSB?

- Et bilde på hvor mange av dagens pendlere mener NSB kan dra? spør Alf Andre Grannes, som tok bilde av den usedvanlig varme informasjonen.
Jæren: Les mer 1

Knipset Google-bilen i aksjon

Aftenbladets journalist Rune Vandvik knipset Google-bilen da den kjørte på Misjonsveien 9. september i fjor. Og havnet selv på nettet.
Lokalt: Les mer

Kundesenter

HVA BØR DU VELGE

GJENBRUK: Bruk plastposene mange ganger – ta med noen til butikken når du skal handle.

Skaff deg bærenett og bruk dem.

FAST PLASS: Slik har du handlenett tilgjengelig når du trenger dem: Husk å legge nettene tilbake på sin faste plass etter at du har tømt dem; enten det er i vesken, i bilen, på en knagg ved utgangsdøren eller lignende. Be barna minne deg på å ta med handlenettene.

HVA PASSER DEG: Det går an å ta miljøhensyn i valg av bærenett, men enda viktigere er det at du har et som varer og at du husker å bruke det. Da er det for eksempel viktig at det er praktisk, og kanskje også at du synes det ser ok ut?

HVOR KJØPE: Bærenett får du blant annet kjøpt i veskebutikker, gavebutikker og klesbutikker. De kan også bestilles i nettbutikker, for eksempel: hippo.no (økologisk bomull), Lotusbarn.no, baggubag.no, enklereliv.no, akantusworld.no og giga-import.no. Fairtrade-godkjente bærenett kan blant annet bestilles fra friendsfairtrade.no, www.oria.se og www.monsoon.co.uk.

SY SELV: Har du stoffrester og en symaskin? Det er ikke vanskelig å sy et bærenett.

ØKOLOGISK: Vil du ha et bærenett i naturmaterialer, kan hamp eller jute være gode alternativer til den mer miljøbelastende bomullen. Det går også an å få tak i økologiske og/eller Fairtrade-sertifiserte bomullsnett.

GREEN BAGS: Handlenett av fiberspunnet polypropylen (PP) blir også kalt for green bags. Denne plasttypen krever mindre energi under produksjon enn andre syntetiske materialer. Havner PP-posen i naturen blir den nedbrutt i løpet av relativt kort tid og blir til vann og CO2.

POSE TIL SØPPELET: Går du tom for plastposer til restavfallet? Prøv å sortere mest mulig avfall og kjøp en rull med tynne avfallsposer til resten. Dette er mye billigere og plastforbruket blir mindre fordi disse plastposene er tynnere enn bæreposene.

(Kilde: Grønn Hverdag)

Kundesenter

Siste Klima

  • Pachauri beklager ikke Himalaya-feil

    Lederen av FNs klimapanel, Rajendra Pachauri, innrømmer at den feilaktige prognosen om issmeltingen i Himalaya har skadet panelets troverdighet, men nekter å beklage feilen personlig.

  • IMF planlegger klimafond

    Det internasjonale valutafondet IMF planlegger et klimafond på i underkant av 600 milliarder kroner for å bistå fattige land med å takle klimaendringene.

  • Åpner for å droppe kvotehandel

    Signaler fra president Barack Obama og hans allierte i Kongressen tyder på at de vurderer å gi opp planene om å innføre kvotehandel i USA.

  • Misfornøyd med myndighetenes klimainnsats

    Et stort flertall i en internasjonal spørreundersøkelse er misfornøyd med innsatsen politikere og næringslivsledere gjør for klimaet.

  • Torpederer Lyses kongstanke

    Gammeldags, sier Sintef-forsker Tor Helge Dokka om Lyses store, tunge utbygging av fjernvarme.

Kundesenter
Kundesenter

Sistesaker

Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter