• FOTO: Fredrik Refvem

Skifergass – en revolusjon i markedet

Endringene i det amerikanske gassmarkedet vil etter alt å dømme sette en effektiv stopper for LNG fra Sjtokman.

Teknologiske nyvinninger gjør at skifergass kan utvinnes langt mer kostnadseffektivt enn tidligere. Hittil har det spesielt vært fokusert på det amerikanske markedet.

Amerikanerne sitter på skifergassressurser som er anslått til rundt 30 ganger gassreservene på norsk sokkel – altså svært store gassreserver.

Dette vil etter hvert også vil kunne gjøre USA til en nettoeksportør av gass.

Store forekomster

Det finnes meget store forekomster av skifergass i ulike deler av verden. Et race for å skaffe seg tilgang til attraktive skifergassressurser er i gang, og her deltar også de store oljeselskapene.

Shell har sikret seg områder for utforskning i Skåne og noen snakker sågar om at Sverige kan bli en større gassprodusent enn Norge!

Også selskap som ExxonMobil, Marathon, ConocoPhillips deltar sammen med en rekke andre selskap i en tidlig fase i forhold til en mulig utvikling av skifergassproduksjon i Europa.

At skifergass vokser fram som en viktig forsyningskilde for amerikanerne synes det ikke å være noen tvil om. Her må en også legge til grunn at USA, nest etter egne innbyggeres sikkerhet, vektlegger egen energiforsyningssikkerhet.

Hva vil prisen på gassen bli?

Spørsmålstegnene er langt flere når det gjelder Europa. Dette knytter seg både til geologi, organisk innhold i gassen, tilgang på store områder utenfor befolkningskonsentrasjoner og fare for forurensing av grunnvannsreserver.

Og ikke minst; hva vil prisen på gassen bli?

Gassen i USA antas generelt å være billigere å produsere enn europeisk gass.

Norsk gass ansees fortsatt å være meget konkurransedyktig på det europeiske markedet.

Økende tilbud

Rørgass og LNG (nedkjølt flytende naturgass) vil være de klart viktigste gassproduktene i tiårene framover.

Ved siden av et forventet økt tilbud av skifergass, spesielt i USA, vil mer LNG komme på markedet. De markerte endringene i det amerikanske markedet vil etter alt å dømme sette en effektiv stopper for LNG fra Sjtokman.

Vil dette også umuliggjøre utbygging av tog II på Melkøya? Det vil i alle fall være slik at nye gassutbygginger som er knyttet til allerede eksisterende infrastruktur vil ha en langt større mulighet til å bli realisert enn prosjekter hvor store investeringer i infrastruktur skal forrentes.

Og det vil trolig også være slik at en økt produksjon på Melkøya gjennom et tog II i tillegg til dagens produksjon samlet vil kunne gi en lavere enhetskostnad per kubikkmeter gass enn dagens produksjon.

Gass – et produkt for framtiden

Gassetterspørselen på verdensmarkedet vil være i økning i de neste ti-årene, også i det europeiske markedet, som er et nærmarked for Norge.

Det ligger ellers meget store miljøgevinster å hente dersom en erstatter kull med gass i kraftverkene på kontinentet.

Man må også forvente at gass vil kunne være framtidens drivstoff etter hvert som oljeressursene blir knappere og dyrere, samtidig som gass blir mer tilgjengelig. Gass har også potensial som innsatsfaktor i industriell virksomhet.

Når skal Norge bli en fullverdig gassnasjon gjennom bruk av gass innen industri, transport og oppvarming?

Her er det mye ugjort!

Les flere kommentarer av Arvid Jensen under:

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Relaterte bilder

Olje og gass

  • - Sett på bremseklossene i lønnsoppgjøret

    Den oljerelaterte industrien forventer drastisk høyere vekst enn annen industri, ifølge Norsk Industri. Næringsorganisasjonen mener det er på tide å bremse den høye lønnsveksten og tredelingen av industrien som oljenæringen har skapt gjennom et moderat lønnsoppgjør for alle.

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå