– BP vedgår feilgrep før oljekatastrofen

Oljeselskapet BP vil trolig innrømme at det ble begått feil som bidro til eksplosjonen på oljeplattformen Deepwater Horizon, i sin interne granskingsrapport etter ulykken, skriver avisen Financial Times.

Rapporten offentliggjøres onsdag ettermiddag norsk tid.

Men BP vil også legge deler av skylden på andre selskaper som var involvert i operasjonene ved Macondo-brønnen i Mexicogolfen, skriver avisen.

Det var Transocean som eide og drev arbeidet på plattformen på oppdrag fra BP, mens Halliburton var ansvarlig for sikringen av brønnen.

Den interne granskingen er ledet av Mark Bly, sikkerhetsansvarlig i selskapet.

– Ikke systemsvikt

Analytikere tror også BP vil vedgå noen feil, som at de feiltolket informasjonen om trykket i brønnen og dermed ikke så faren for en utblåsning. Men samtidig vil det unngå å bli anklaget for systematisk svikt, noe som vil utløse større erstatningsansvar.

– Det vil være avgjørende for BP å skjelne mellom feil og en systematisk prosess eller kultur som kan gi rom for anklager om grov uaktsomhet, noe som vil få innvirkning på erstatningsnivået, sier Peter Hutton, som analyserer oljeindustrien for selskapet NCB Stockbrokers.

Milliardutgifter

BP har allerede brukt 50 milliarder kroner på å forsøke å begrense skadene etter det massive oljeutslippet. Det anslår at de totale kostnadene, inkludert opprenskning og kompensasjoner, vil komme opp i 200 milliarder kroner.

Amerikanske folkevalgte har anklaget BP for å la hensynet til profitt gå foran sikkerheten, noe BP-sjef Tony Hayward har avvist.

Hayward forlater stillingen 1. oktober, etter å ha fått kraftig kritikk for sin håndtering av katastrofen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå