- Statoil tviholder på alt de eier
De små selskapene kunne funnet mer olje, om de slapp til, mener Harald Vabø
AV: journalist fire store underholdning
- Fra mitt ståsted er Statoil veldig passiv på transaksjonsmarkedet, spesielt på norsk sokkel hvor selskapet har en så dominerende posisjon.
Det sier Harald Vabø, avtroppende administrerende direktør i Wintershall Norge. Han startet sin karriere i oljeselskapet Enterprise og var deretter en av gründerne av det suksessrike norske oljeselskapet Revus som for halvannet år siden ble kjøpt opp av tyske Wintershall.
De siste årene har han dermed ledet oljeselskap som har vært svært så aktive når det gjelder å kjøpe og selge seg inn og ut av lisenser på norsk sokkel, i tillegg til å søke mye nytt i de vanlige tildelingsrundene.
Fire funn
Det har resultert i fire funn for Wintershall, to av dem som operatør. Selskapets siste oljefunn, Maria, ble gjort i sommer på et prospekt Statoil boret opp og forlot for 22 år siden.
- Norske myndigheter har vært flinke til å skape mangfold på sokkelen. De har lagt forholdene til rette for at flere nye utenlandske oljeselskap har kommet inn og sørget for at om lag 15 nye mindre norske oljeselskap har etablert seg de siste årene. Men det er all mulig grunn til å spørre om resultatene har blitt som forventet.
Det er gjort mange funn, men mange av disse er små og totalt sett er nok påviste volumer ikke så store som mange hadde håpet, sier Vabø og mener Statoil statiske porteføljestrategi og dominerende posisjon på norsk sokkel er en viktig del av forklaringen.
Tviholder
- Inntrykket er at Statoil tviholder på nesten alt de eier. Det virker hemmende både når det gjelder leting etter nye små funn, økt produksjon fra etablerte felt og haleproduksjon fra de gamle feltene. Det må også gå an å spørre om Statoil, med sin allestedsnærværende deltakelse, er sultne nok på mindre volum og prioriterer dette høyt nok.
Atypisk
- Det må være lov å stille dette spørsmålet nå som Petoro har utpekt utvinning fra modne felt som norsk sokkels største utfordring. Statoil er med sin passivitet på transaksjonsmarkedet nokså atypisk i forhold til andre aktører av samme størrelse, sier Wintershall-sjefen som nå slutter for å begynne som seniorpartner i investeringsselskapet Hitecvision.
Vabø mener Statoil kan bidra til økt aktivitet på sokkelen på to måter.
Den ene er ved å selge eller bytte eierandeler de ikke ser så store muligheter i og la andre få sjansen. Den andre er ved å selge haleproduksjon, det vil si utvinningen av de siste restene av oljen i større felt.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Relaterte bilder
Olje og gass
-
Britene støtter Olje-Ola
Den britiske energiministeren Charles Hendry støtter energiminister Ola Borten Moe i kampen mot EUs forslag om en felles lov for sikkerhet offshore.
-
Tidligpensjon er hovedkamp
Når sokkelarbeiderne møter oljeselskapene i tariffoppgjør, står kampen for tidligpensjon helt sentralt.
Oljeservice
-
Statoil gir borekontrakter verdt 30 milliarder
På Statoils arbeidsliste står boring av brønner, plugging av gamle brønner, brønnoverhaling og vedlikehold på 18 plattformer. De som får jobben er KCA Deutag, Odfjell Drilling og Archer.
-
Meir opphogging i Vats
AF Gruppen har fått kontrakt med Gassco om riving og opphogging av stigerøyrsplattforma B-11. Oppdeling og gjenvinning vil skje ved AF sin base på Raunes i Vats.
Fornybar energi
-
Lyse endrer strømavtalen din
Fra 1. juni får du som 85.000 andre, en helt ny strømavtale hvis du er kunde hos Lyse. Framover skal du betale innkjøpspris for strømmen pluss et fast påslag på 45 kroner i måneden.
-
Strømløst på Tasta
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
Klima og miljø
-
Full klimakrangel i Bonn
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
-
India gir Norge kamp om klimatoppverv
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Kommentarer