• FOTO: Marit Hommedal/StatoilHydro

44 tiltak for å hente ut mer olje

Eksperter foreslår 44 tiltak for å få mer olje ut av hvert felt på norsk sokkel. Boring av flere brønner vil være ett av de mest effektive tiltakene, mener ekspertutvalg.

Olje- og energidepartementet oppnevnte tidligere i år et ekspertutvalg som skulle foreslå tiltak for å øke utvinningen på norsk sokkel.

- Å få mer ut av feltene vil være en av de største utfordringene og mulighetene for både myndighetene og aktørene på norsk sokkel i tiden fremover. Hvordan vi skal klare dette vil bli en del av den kommende petroleumsmeldingen, sier Riis-Johansen i en pressemelding.

Halvparten kan bli liggende

Dersom ikke tiltak iverksettes vil rundt halvparten av oljen bli liggende igjen i bakket etter at feltene er stengt ned. En økning i utvinningsgraden på ett prosentpoeng tilsvarer bruttoverdier på om lag 270 milliarder kroner, ifølge statsråden.

- Vi skal nå sette oss ned for å vurdere tiltakene. Jeg håper og tror at dette arbeidet vil bidra positivt i fortsettelsen i vårt arbeid med økt utvinning, sier statsråd Riis-Johansen.

44 tiltak

Onsdag mottok olje- og energiministeren rapporten som foreslår 44 tiltak innenfor flere områder:

Endringer i rammeverket

Rammeverket må endres slik at flere prosjekter for høyere utvinning blir lønnsomme, i dag blir mange slike prosjekter aldri gjennomført. Ekspert-uvalget foreslår at stemmereglene blir endret, slik at de største eierne i lisensen får mer makt.

Utvalget foreslår også at myndighetene tidlig avklarer spørsmål om forlenging av lisensperioden, fordi mye av gevinsten fra økt utvinning ofte kommer etter at lisenstiden er gått ut.

Kostnadene må ned

Reduserte kostander er avgjørende for å få til øt utvinning, mener utvalget. For å få ned kostandene kreves felles innsats fra myndigheter og industri.

Riggratene har mer enn tredoblet seg de siste årene. Boring er sentralt for å få til økt utvinning, derfor bidrar høye riggrater negativt. Utvalget mener det bør bli letter å flytte rigger til og fra norsk sokkel, vet at det blir etablert internasjonale standarder.

Sterkere Petoro

Utvalet foreslår at Staten setter Petoro (som forvalter statens direkte eierandeler på norsk sokkel) i stand til i større grad å gjennomføre egne utredninger for å styrke grunnlaget for vedtak i viktige, langsiktige prosjekt på de modne feltene.

Teknologiutvikling

Utvalget mener det tar for lang tid å implementere ny teknologi på norsk sokkel, og foreslår at myndighetene etablerer et nytt forum for samarbeid om piloter.

Utvalet foreslår også at industrien i større grad vektlegg er enklere brønndesign, for å få fart å boringen av brønner - som ifølge utvalget er den viktigste faktoren som på kort sikt kan bidra til økt utvinning.

To nye Ekofisk-felt

I den ferske rapporten heter det at dersom utvinningsgraden for de ti største oljefeltene blir hevet fra dagens nivå til 70 prosent, tilsvarer det to nye Ekofisk-felt (530 mill. Sm3)

Med de planene som alt er vedtatt er den gjennomsnittlige utvinningsgraden for alle feltene på sokkelen 46 prosent for olje.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Knut Åm, nå selvstendig konsulent, tidligere blant annet sjef for Phillips Norge, har vært leder.

Med seg har han hatt Farouk Al-Kasim, tidligere OD-direktør nå selvstendig konsulent, Nina Bjerkedal, Finansdepartementet, Ann Christin Gjerdseth, FMC Technologies, Siri Espedal Kindem, Statoil, Arne Skauge, Universitetet i Bergen, Tor Skjærpe, Petoro, Bjørn Arne Sund, Lundin, Jorunn Johanne Sætre, Halliburton og Rolf Wiborg, Oljedirektoratet

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi