Fant gass i Norskehavet

StatoilHydro har funnet gass nordvest for Sandnessjøen.

Operatøren har avsluttet boringen av undersøkelsesbrønn 6705/10-1på Asterix-prospektet i Norskehavet. Brønnen, som påviste gass, ligger 345 kilometer nordvest for Sandnessjøen.

Det er gjort fire gassfunn cirka 50 kilometer sør og øst for brønnen tidligere, melder Oljedirektoratet mandag morgen.

100 mill. fat

Størrelsen på funnet er foreløpig anslått til 16 millioner kubikkmeter utvinnbar gass - eller 100 millioner fat oljeekvivalenter.

Til sammenligning produserer gigantene Åsgard B og Troll A henholdsvis 11 milliarder og 30 milliarder kubikkmeter gass per år.

– Dette er blant de større funnene som er gjort på norsk sokkel siste årene, og vi er meget godt fornøyd med resultatet, sier Tove Stuhr Sjøblom, StatoilHydros letedirektør for norsk sokkel i en pressemelding.

Spennende

- Dette åpner spennende muligheter for videre leting i denne delen av Norskehavet. Asterix vil bli vurdert utbygd sammen med de nærliggende funnene Luva, Haklang og Snefrid Sør og kan bidra til å legge til rette for en gassinfrastuktur på dypt vann i Norskehavet, sier Frode Fasteland, letesjef for Norskehavet.

Les også:

Brønnen ble ikke formasjonstestet, men det er utført omfattende datainnsamling og prøvetaking. Rettighetshaverne skal evaluere resultatet for nærmere avklaring av ressurspotensialet og vurdere eventuell utbygging av gassfunnet.

Dypt vann

Brønnen er den første letebrønnen i utvinningstillatelse 327 B. Den ble boret til 3775 meter under havflaten på 1360 meters havdyp.

Det er riggen Transocean Leader som har boret brønnen. Riggen skal nå til Nordsjøen for å bore en avgrensingsbrønn i utvinningstillatelse 035 B, der StatoilHydro er operatør.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Relaterte bilder

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi