• Partileder Dagfinn Høybråten understreker viktigheten av å verne om sårbare naturressurser. (Foto: Anders Minge)

Høybråten ut mot oljeboring i nord

Under sin åpningstale under landsmøtet i Kristiansand i dag, gjorde partileder Dagfinn Høybråten det klart at han ikke støtter oljeutvinning i Lofoten og Vesterålen.

Per Kåre Foss håper Rogaland KrF klarer å overbevise sine partifeller langs kysten om å støtte forskning på oljeboring i nord under landsmøtet i Kristiansand i helga.

- Skal Norge ha troverdighet som pådriver for bedre internasjonale klimaavtaler, må vi feie for egen dør. Vi kan ikke kjøpe oss fri – og vi kan ikke ene og alene stole på ny teknologi. Som et ledd i dette, mener jeg vi bør unngå oljeutvinning i sårbare områder der hensynet til miljøet bjør at oljeaktivitet er uforsvarlig, sa Høybråten fra talerstolen.

Mot forslaget til eget fylkesparti

Partilederen og førstekandidaten til Rogaland KrF oppfordret en fullsatt sal om å stemme imot forslaget til sitt eget fylkesparti, som gjennom et enstemmig vedtak sier de ønsker å holde mulighetene åpne for framtidig oljevirksomhet i nord.

Høybråten ble møtt med trampeklapp, men dysset applausen ned ved å understreke at forslaget først måtte stemmes over.

Uten Høybråtens støtte, vil Rogaland KrF trolig få problemer med å vinne fram med sitt forslag. Foreløpig er det bare Nordland KrF som stiller seg bak dem.

- Viktig sak

- Rogaland KrF mener dette er en veldig viktig sak, og vi kommer til å bruke mye tid på å fremme våre synspunkt i helga. Dersom vi får fram poengene våre på en god måte, tror jeg vi kan få lokallagene langs kysten til å endre mening, sier Foss.

Han understreker at KrF har tradisjon for å basere sine beslutninger på forskning og faglig kompetanse, og viser blant annet til partiets helsepolitikk.

- Praksisen bør ikke være annerledes når det kommer til olje- og gassindustrien, mener Foss.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

HVA: Hele 17 prosent av KrFs medlemmer bor i Rogaland. Rogaland KrF er med sine 6400 medlemmer landets største fylkesparti, og en delegasjon på 15 tillitsvalgte fra fylket deltar på helgas landsmøte i Kristiansand.

OLJEBORING I NORD
KAMPSAK:
I forvaltningsplanen for Barentshavet som regjeringen la fram i 2006, ble Lofoten og Vesterålen (Nordland VI og VII) vernet mot oljeboring. Men regjeringen åpnet samtidig for at det kunne gjøres seismiske undersøkelser i disse områdene. Det har ført til at oljebransjen er svært optimistisk med tanke på framtidig utvinning. Høyre, Ap og Frp, er positive til en mulig oljeboring i Vesterålen og Lofoten, mens SV, Venstre og Sp på sine landsmøter sa nei.

Relaterte bilder

Per Kåre Foss er i mindretallet som er for oljeboring.

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi