• Etter et langt nattskift gikk det galt. Fellesforbundet mener nattarbeidet ble utført uten tillatelse.

    FOTO: StatoilHydro

Statfjord-utslippet:

Kaller nattarbeidet ulovlig

Klokken 06.05 lørdag gikk alarmen på Statfjord A. I tolvte time på nattskiftet gikk det galt. Fellesforbundet kaller nattarbeidet ulovlig og mener vedlikeholdsjobben skulle vært utført på dagtid.

Gisle Johanson, pressetalsmann i StatoilHydro, bekrefter at uhellet som førte til oljelekkasjen skjedde klokken 06.05. Johanson bekrefter videre at det dermed var nattskiftet som var involvert i arbeidet.

– Var det søkt om tillatelse til denne type nattarbeid på Statfjord A?

– Det vil jeg ikke kommentere. Jeg viser til granskningen som vil ta for seg de bakenforliggende årsakene til hendelsen. Dette får vi komme tilbake til, sier Johanson.

Kunne vært gjort på dagtid

Øyvind Hopland i Fellesforbundet synes det er svært beklagelig at arbeidet som førte til lekkasjen ble utført om natten.

– Denne jobben burde vært utført på dagtid. Nattarbeid skal begrenses til det ytterst nødvendige, sier Hopland.

Flere studier har vist at faren for personskader øker når sokkelansatte jobber om natten. Ifølge Petroleumstilsynet er det 30 prosent flere alvorlige personskader på nattskift enn på dagskift, når statistikken er korrigert for aktivitetsnivå.

Øyvind Lauridsen, sjefingeniør i Ptil, har tidligere uttalt til Aftenbladet at den som mangler søvn eller har vært våken lenge, får en redusert situasjonsforståelse og en reaksjonstid tilsvarende effekten av en alkoholpromille fra 0,5-1. Dette øker risikoen for feilhandlinger og feilvurderinger, som igjen kan føre til ulykker.

I tolvte time

– Hendelsen på Statfjord A fant sted klokken 06.05, det vil si i tolvte time på nattskiftet som går fra klokken 19.00 om kvelden til klokken 07.00, sier Hopland.

Han har vært i kontakt med klubbene som er representert på Statfjord A.

– Disse kjenner ikke til at det forelå tillatelse til å utføre denne type arbeid om natten. Slik vi tolker regelverket skal det søkes om tillatelse til alt nattarbeid utover det som er nødvendig for å opprettholde driften, sier Hopland.

Ikke egen søknad

Informasjonsrådgiver Kristin Hoffmann i Ptil bekrefter at operatøren har plikt til å søke, hvis den ønsker å utføre vedlikeholdsarbeid om natten.

StatoilHydro har ikke levert noen egen søknad for det arbeidet som ble utført i forbindelse med oljelekkasjen lørdag morgen. Men selskapet har søkt om - og fått tillatelse til - nattarbeid for senfaseprosjektet på Statfjord A. Dette gjelder aktivitetene som handler om forlenga levetid for plattformen, sier Hoffmann til Aftenbladet.

– Betyr dette at Statoil Hydro har fått en generell tillatelse til å bruke nattarbeid i forbindelse med senfaseprosjektet?

– Ja, det gjør det. Vi kan ikke nå si om arbeidet som ble gjort natt til lørdag var en del av dette senfaseprosjektet, men dette er forhold som kan bli en del av granskningen, sier Hoffmann.

Ikke i tvil

Hopland i Fellesforbundet er ikke i tvil:

– Dette var en vedlikeholdsjobb - ikke en del av senfase-jobbingen. Det er Aibel som har kontrakt på Senfase-prosjektet. Aibel var ikke involvert i denne jobben, sier Hopland.

Han forklarer videre at når en operatør søker om nattarbeid, så skal klubbene til de som skal utføre arbeidet involveres.

– Det foreligger ingen lokal protokoll på vedlikeholdsjobben fra natt til søndag, hevder Hopland.

Urolig

– Jeg er urolig. Vi hører om nattarbeid også andre steder. I fjor gikk det ut et skriv fra Ptil som presiserer at det skal søkes om tillatelse om nattarbeid. Det kan virke som om StatoilHydro ikke har respekt for regelverket, sier Hopland.

Ptils granskningsteam på tre personer reiste søndag ut til Statfjord A for å finne årsaken til oljeutslippet. De kom til land tirsdag. Ifølge Kristin Hoffmann kan Ptil bruke flere uker eller måneder på å komme fram til en konklusjon.

Bruker medikamenter

En undersøkelse utført blant skiftarbeidere i Statoil i 2007 viste at mange som jobber om natten har søvnproblemer. Nesten førti prosent av StatoilHydro-ansatte som jobber nattskift og dagskift annenhver tur til havs, oppgav at de bruker hormonet melatonin. Hver femte arbeidstaker over 50 år bruker sovepiller.

Gå til NA24 her

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

  • Lørdag formiddag pumpet StatoilHydro av sikkerhetsmessige årsaker om lag 1.200 kubikkmeter med oljeholdig vann ut i sjøen
  • Det var under arbeid med et rør i et av beina på plattformen at det oppsto en lekkasje av olje. Det lekket olje fra en eller flere lagerceller.
  • Etter at oljen fra havbunnen kommer på dekk, går den gjennom en prosess på plattformen. Røret som skulle skiftes ut, fraktet oljeblandet vann intern på plattformen, til en lagercelle.
  • StatoilHydro har uttalt at det er ukjent om det var teknisk eller menneskelig svikt som førte til uhellet.

Relaterte bilder

FOTO: StatoilHydro

FOTO: Fellesforbundet

FOTO: Ptil

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet