• Hild-feltet skal etter planen begynne å produsere fra 2016. Operatør Total har valgt en løsning hvor produksjonen skal kunne styres fra land.

    FOTO: BP (illustrasjon)

Kutter ansatte offshore

Med driftssenter for Hild-feltet på land, vil oljeselskapet Total redusere antall personer offshore for mer lønnsom drift.

Ny teknologi har gjort det mulig at driften på plattformer på norsk sokkel følges stadig tettere. Da snakker man gjerne om integrerte operasjoner. Her står samarbeid mellom offshore og land sentralt.

-Trenden er at oljeselskapene vil ha kontroll på mer og mer på land. Koplingen mellom land og offshore gir bedre og tryggere operasjoner, sier informasjonssjef Kjetil Hertvik i Oljeindustriens Landsforening (OLF).

Men når oljeselskapet BP nå har flyttet styringen av brønnene på Valhall-feltet helt sør i Nordsjøen til et kontrollrom på Forus, som Aftenbladet skrev fredag, mener fagorganisasjonene Industri Energi og Safe at ting har gått for langt.

Les også

Hard BP-strid om fjernstyrt plattform

Brønnene på en BP-plattform fjernstyres nå fra Forus. Ansatte hevder sikkerheten deres er truet.

Selv om det fremdeles er kontrollrom på plattformen, frykter de for sikkerheten til sine medlemmer. Nå ber de Petroleumstilsynet omgjøre sin aksept av BPs landløsning, og frykter samtidig at flere oljeselskap vil følge etter.

Sikkerhet

Men Informasjonssjef Hjertvik i OLF mener altså at utviklingen økker sikkerheten. Begrunnelsen er at siden landsiden er fullt oppdatert på situasjonen ute på feltet, kan de også få umiddelbar støtte fra eksperter.

– Og da kan man gripe inn mye raskere.  Samtidig vil det alltid være kontrollrom offshore, som kan ta over ved behov. Men dette handler om å få informasjon for å ta best mulig beslutninger, raskest mulig. Dermed blir driften tryggere og mer effektiv.

– Og dermed mer lønnsom?

– Selvfølgelig. Den teknologiske utviklingen gir Norge økt konkurransekraft.

Selv om informasjonssjefen i oljebransjeforeningen mener at offshore og land vil bli enda tettere knyttet sammen, tror han det vil variere fra felt til felt.

– Selvsagt er det mer aktuelt for nye felt. Fjernstyring handler om å få best mulig samspill mellom offshore og land. Og at sikkerheten må ivaretas, sitter i ryggmargen til de som steller med drift, sier Hjertvik.

Mer på land

Hild-feltet i Nordsjøen er blant utbyggingene som kommer på norsk sokkel de første årene. Operatøren Total har akkurat levert planen for utbygging og drift til oljeminister Ola Borten Moe.

Når feltet etter planen er i produksjon i 2016, står samarbeidet mellom land og offshore veldig sentralt. Total har valgt en driftsløsning der feltet skal kunne styres fra land.

Det betyr at bemanning for vanlig drift offshore vil bli på rundt 20 personer.

- Ny teknologi gjør at mer arbeid blir utført på onshore. På Hild satser vi på tett samhandling mellom sokkel og land, sier kommunikasjonssjef Leif Harald Halvorsen.

Blanke ark

Total skal bygge et landbasert driftssenter ved oljeselskapets hovedkontor i Dusavika utenfor Stavanger. Så blir det et kontrollrom på plattformen. Ved siden av den vil et lagerskip ligge permanent.

Oljeselskapet opplyser at løsningen gir redusert bemanningsbehov og lavere driftskostnader.

– Og så mener vi at opplegget er den beste for folk ombord og deres sikkerhet. Fagfolk på land følger driften tett og tar beslutninger i tett dialog med folk offshore. Selvsagt kan produksjonen også styres direkte fra plattformen, sier Halvorsen.

Total er ikke operatør for plattformer på norsk sokkel i dag. Kommunikasjonssjef Halvorsen forteller at oljeselskapet derfor har kunnet starte planleggingen med blanke ark.

Evakuering

Selv om grunnbemanningen for Hild-feltet blir på rundt 20 personer, er plattformen planlagt med 95 lugarer.

­– Det vil selvsagt være perioder hvor det er nødvendig med flere ombord, for eksempel ved vedlikehold. Samtidig er det også andre fordeler med en lav driftsbemanning. Færre personer gjør at en eventuell evakuering kan skje raskere, sier Halvorsen.

Følg oss på Twitter.com/AenergiNO

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet