Ormen Lange snart betalt

Høy gasspris gjør at de gigantiske investeringene på Ormen Lange-feltet snart er tjent inn.

– Da vi bygde ut Ormen Lange var arbeidshypotesen i lisensen at vi ville få 50 øre per kubikkmeter gass. Men nå har gassprisene i Storbritannia ligget på 2,50 til 3 kroner det siste året. Det betyr at utpå vårparten neste år, allerede halvannet år etter oppstart, vil alle investeringer i Ormen Lange hittil være tilbakebetalt, sier Shell-direktør Tore Holm.

Når Shell-toppene snakker, lytter Kristiansund og Desemberkonferansen andektig. Fordi selskapet er en stor arbeidsgiver og selve navet for oljevirksomheten i den gamle klippfiskbyen.

Norges største

Så langt er det brukt 52 milliarder kroner på Ormen Langes landanlegg og rørledningen til England. Beløpet gjør Ormen Lange til norgeshistoriens største industriprosjekt.

Dersom gassprisen fortsetter å være høy, vil det bare gå måneder før det er solgt nok gass til også å betale for den gigantiske fase 2 på Ormen Lange.

70 milliarder per år

Ormen Lange vil på topp produsere 70 millioner kubikkmeter per dag. Med høye gasspriser som i dag - noe Tore Holm understreker sterkt at han verken kan spå eller forutsette - vil anlegget hvert år levere gass for 70 milliarder kroner.

Men det Tore Holm virkelig kan gjøre, er å skryte over landanlegget på Aukra så langt:

– 95 prosents regularitet på et helt nytt anlegg er virkelig bra, sier han.

Dyr fase 2



Fase 2 på Ormen Lange er kostnadsberegnet til 55 milliarder kroner, opplyser Bernt Granås, Shells sjef for prosjektet.

Da utbyggingsplanen ble laget i 2003 var anslaget for fase 2 på 16 milliarder kroner. Senere økte den generelle inflasjonen og høyere priser i oljeindustrien dette til 38 milliarder 2007-kroner. Det tar også lengre tid enn først beregnet å bore brønnene på feltet. Nå snakkes det altså om 55 milliarder for hele fase 2.

Mer trykk



Fase 2 innebærer at boreskipet «West Navigator» skal bore brønner i fem- seks år framover. Opptil to nye brønnrammer skal plasseres på havbunnen. Og ikke minst handler det om trykkstøtte: Etter som trykket i reservoaret faller, må man til med kompresjon for å få mer ut av brønnene. Det skal skje med en flytende plattform til havs, en plattform på størrelse med Åsgard. Eller med en kompressor på havbunnen - noe som innebærer banebrytende teknologi.

Ikke synlig



– Det er jo vakkert å se på Ormen Lange-feltet til havs - ikke noe er synlig på overflaten, smiler Tore Holm og understreker drømmen om å få til en havbunnsløsning.

150 mann jobber med pilotprosjektet for å få til havbunns-kompresjon.

Flere funn inn

Samtidig kikker selskapene i Norskehavet på hvilke muligheter som finnes for å utnytte kapasiteten på landanlegget når produksjonen begynner å falle etter noen år.

Kan nye felt i området knyttes til og utnytte kapasiteten? Mange skisser verserer i oljemiljøet, for eksempel har StatoilHydro uttrykt ønsket om å ta en rekke funn i rør til Aukra. Og Shell har sitt eget Onyx-funn 40 kilometer vest for Ormen Lange som kanskje kan gå til Aukra.




Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert


FELT: Europas tredje største gassfelt. Oppdaget i 1997. Norges første dypvannsprosjekt (850- 1100 meter). Reservoaret ligger 120 kilometer nord vest for Kristiansund i Norskehavet, nesten 3000 meter under havoverflaten.

UTBYGGING: Fra verdens største gassbrønner går brønnstrømmen fra landanlegget på Nyhamna, Aukra kommune. Eksport 1200 kilometer gjennom verdens lengste undersjøiske gassrørledning, Langeled, til Easington sør i England.

GASS: Når Ormen Lange produserer på topp vil den svare til ca. 20 prosent av Storbritannias gassbehov og etablere Norge som verdens andre største gasseksportør.

FASE 2: Ytterligere brønner, brønnrammer og en kompresjonsløsning.

LISENSPARTNERE: Operatøren Shell (17,0375%), StatoilHydro (28,9169%), Petoro (36,4750%), Dong (10,3420%) og ExxonMobil (7,2286%). Norsk Hydro var utbyggingsoperatør.

Relaterte bilder

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi