• Kristin Halvorsen og SV er ikke imponerte over Statoils innsats for å få til CO2-rensing på Mongstad.

    FOTO: Scanpix

SV truer med å vrake Statoil fra «månelanding»

SV-leder Kristin Halvorsen sier at Statoil ikke har vist særlig interesse for å utvikle full CO2-rensing på Mongstad, og truer med å vrake selskapet om det ikke skjerper seg.

- Mitt inntrykk er at Statoils prestisje og interesse har vært altfor laber rundt dette prosjektet helt fra begynnelsen av, sier Halvorsen til VG.

Hun sier Statoil har gjort for lite for å drive prosjektet framover, og legger til:

- De har vært mye mer interessert i oljesand og oljeutvinning andre steder. Men jeg tror nå at de har fått opp prestisjen og engasjementet rundt prosjektet, og det er viktig at vi nå får til en god avtale for den videre prosessen med Statoil.

På spørsmål om hva regjeringen kan gjøre dersom renseprosjektet blir ytterligere utsatt på grunn av tekniske vanskeligheter, sier Halvorsen:

- Da får vi finne noen andre til å gjøre jobben.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi