-
– Det er mer iøynefallende med eksperimenter, enn for eksempel en Powerpoint-presentasjon, sier forsker Sjur Vingen fra IRIS Biomiljø. Her bistår han Susanne Risanger med å ta blodprøve fra et blåskjell.
FOTO: Jonas Haarr Friestad
Slik skal teknologifagene rekruttere
900 førsteklassinger fra videregående skole kommer til dekket bord, når Statoil og fylkeskommunen inviterer til Kunnskapsdager på Forus. Håpet er å få flere til å søke seg til jobber i tilknytning til olje- og gassindustrien i fremtiden.
AV: christer baardsen
Snittalderen i Statoil-bygget på Forus er betraktelig senket, når 900 førsteklassinger fra videregående skole skal lære om oljå fordelt over to dager. Målet er å få flere av de unge til å velge fag som matematikk, biologi og kjemi, før fristen for valg av fordypningsfag går ut 1. mars. Virkemidlene er en god dose engasjement, lett underholdning – og lunsjservering på Statoils regning.
God respons
Foreløpig er Kunnskapsdagene for et prøveprosjekt å regne, men allerede nå tyder mye på at det blir gjentatt i et nytt og større format neste år. For tilbakemeldingene så langt er gode.
– Vi har brukt litt tid på å finne ut hva de står for og forsøker å trigge interessen, men flere av elevene virker nysgjerrige og stiller spørsmål, sier sivilingeniør Hanne Brynjulfsen fra teknologiselskapet Roxar. 12 andre selskaper er representert med hver sin stand i Statoils IB-senter, på det som kan minne om en oljemesse i miniatyr. Utfordringen de står overfor, er å gjøre budskapet så spennende og forståelig som mulig for 16- og 17-åringene.
Dekket bord
Fem videregående skoler fra Stavanger-distriktet deltar: Hetland, Kongsgård, Randaberg, Sola og St. Olav. Kostnadene på drøyt 200.000 kroner dekkes av Statoil og FORCE-programmet, som er et forum for næringen og Oljedirektoratet.
– Vel anvendte penger, ifølge Kjell-Sigve Lervik i Statoil. Han er en av initiativtakerne til Kunnskapsdagene, det samme er Ute Schneider Lynghjem i Rogaland fylkeskommune. Duoen snakker varmt om prosjektet, og håper at de kan få med videregående skoler fra hele Rogaland neste år.
Rollemodeller
– Vi vil at de unge skal få øynene opp for mangfoldet og alle mulighetene som finnes i bransjen, sier Schneider Lynghjem. Med på laget har de fått revyartisten Kristian Arntsen, og det de beskriver som et knippe «nyutdannede rollemodeller».
– Vi prøver å gjøre det så interessant som mulig, men greier ikke å fange alle, sier én av rollemodellene det siktes til. Jan Einar Samuelsen er sivilingeniør i SeaDrill. Han kjenner seg godt igjen i situasjonen til førsteklassingene.
– De er unge og gjerne usikre. Utfordringene våre er å forklare på en måte som de kan relatere til, og å få med de som ikke allerede har gjort seg opp en mening, sier Samuelsen.
Oppdraget ser ut til å ha lyktes: – Det virker mye kjekkere enn vi hadde trodd, samstemmer en jentegjeng ved dagens slutt, mens baguetter og rundstykker skylles ned med fruktjuice.
Fremtidsutsiktene
Flere enn seks av ti unge mellom 15 og 19 år mener framtidsutsiktene for olje- og gassindustrien i Norge er gode, mens én av tre kan tenke seg en jobb i næringen. Det fremgår av en opinionsundersøkelse Synovate har utført på oppdrag fra Oljeindustriens Landsforening (OLF). Samtidig er kunnskapen om hvilke utdanningsmuligheter som kan gi jobb i tilknytning til olje- og gassindustrien lav.
– Vi trenger de unge, for vi vet at olje- og gassindustrien kommer til å være i Norge i 50–60 år fremover, sier administrerende direktør Gro Brækken i OLF.
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Olje og gass
-
Oljekone får ikke hjelp av staten
Zaharia Robert står på bar bakke etter 19 år som oljekone. For norske myndigheter er skilsmissen en privatsak.
-
Endelig ja til Statoil-salg
Ingen andre vil by på bensinstasjonene. Nå har Statoil sagt endelig ja til kanadiske Couche-Tard.
Oljeservice
-
- Krevende å drive i Brasil
Det tar 2700 timer i året å komme gjennom skattereglene i Brasil. I Norge tar det 87 timer.
-
Nyutdannet mekaniker kan tjene én million
Øystein Stava (21) er nyutdannet industrimekaniker og ettertraktet arbeidskraft i offshoreindustrien. Der kan han runde én million i årslønn.
Fornybar energi
-
Lyse endrer strømavtalen din
Fra 1. juni får du som 85.000 andre, en helt ny strømavtale hvis du er kunde hos Lyse. Framover skal du betale innkjøpspris for strømmen pluss et fast påslag på 45 kroner i måneden.
-
Strømløst på Tasta
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
Klima og miljø
-
Full klimakrangel i Bonn
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
-
India gir Norge kamp om klimatoppverv
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Kommentarer