• – Det er mer iøynefallende med eksperimenter, enn for eksempel en Powerpoint-presentasjon, sier forsker Sjur Vingen fra IRIS Biomiljø. Her bistår han Susanne Risanger med å ta blodprøve fra et blåskjell.

    FOTO: Jonas Haarr Friestad

Slik skal teknologifagene rekruttere

900 førsteklassinger fra videregående skole kommer til dekket bord, når Statoil og fylkeskommunen inviterer til Kunnskapsdager på Forus. Håpet er å få flere til å søke seg til jobber i tilknytning til olje- og gassindustrien i fremtiden.

Snittalderen i Statoil-bygget på Forus er betraktelig senket, når 900 førsteklassinger fra videregående skole skal lære om oljå fordelt over to dager. Målet er å få flere av de unge til å velge fag som matematikk, biologi og kjemi, før fristen for valg av fordypningsfag går ut 1. mars. Virkemidlene er en god dose engasjement, lett underholdning – og lunsjservering på Statoils regning.


God respons

Foreløpig er Kunnskapsdagene for et prøveprosjekt å regne, men allerede nå tyder mye på at det blir gjentatt i et nytt og større format neste år. For tilbakemeldingene så langt er gode.

– Vi har brukt litt tid på å finne ut hva de står for og forsøker å trigge interessen, men flere av elevene virker nysgjerrige og stiller spørsmål, sier sivilingeniør Hanne Brynjulfsen fra teknologiselskapet Roxar. 12 andre selskaper er representert med hver sin stand i Statoils IB-senter, på det som kan minne om en oljemesse i miniatyr. Utfordringen de står overfor, er å gjøre budskapet så spennende og forståelig som mulig for 16- og 17-åringene.


Dekket bord

Fem videregående skoler fra Stavanger-distriktet deltar: Hetland, Kongsgård, Randaberg, Sola og St. Olav. Kostnadene på drøyt 200.000 kroner dekkes av Statoil og FORCE-programmet, som er et forum for næringen og Oljedirektoratet.

– Vel anvendte penger, ifølge Kjell-Sigve Lervik i Statoil. Han er en av initiativtakerne til Kunnskapsdagene, det samme er Ute Schneider Lynghjem i Rogaland fylkeskommune. Duoen snakker varmt om prosjektet, og håper at de kan få med videregående skoler fra hele Rogaland neste år.


Rollemodeller

– Vi vil at de unge skal få øynene opp for mangfoldet og alle mulighetene som finnes i bransjen, sier Schneider Lynghjem. Med på laget har de fått revyartisten Kristian Arntsen, og det de beskriver som et knippe «nyutdannede rollemodeller».

– Vi prøver å gjøre det så interessant som mulig, men greier ikke å fange alle, sier én av rollemodellene det siktes til. Jan Einar Samuelsen er sivilingeniør i SeaDrill. Han kjenner seg godt igjen i situasjonen til førsteklassingene.

– De er unge og gjerne usikre. Utfordringene våre er å forklare på en måte som de kan relatere til, og å få med de som ikke allerede har gjort seg opp en mening, sier Samuelsen.

Oppdraget ser ut til å ha lyktes: – Det virker mye kjekkere enn vi hadde trodd, samstemmer en jentegjeng ved dagens slutt, mens baguetter og rundstykker skylles ned med fruktjuice.


Fremtidsutsiktene

Flere enn seks av ti unge mellom 15 og 19 år mener framtidsutsiktene for olje- og gassindustrien i Norge er gode, mens én av tre kan tenke seg en jobb i næringen. Det fremgår av en opinionsundersøkelse Synovate har utført på oppdrag fra Oljeindustriens Landsforening (OLF). Samtidig er kunnskapen om hvilke utdanningsmuligheter som kan gi jobb i tilknytning til olje- og gassindustrien lav.

– Vi trenger de unge, for vi vet at olje- og gassindustrien kommer til å være i Norge i 50–60 år fremover, sier administrerende direktør Gro Brækken i OLF.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

  • Motvind for Statoil sin havvindpark

    Kostnadssprekk og forsinkingar gjer at Statkraft nå set ned verdien av havvindparken Sheringham Shoal med 338 millionar kroner. Partnaren Statoil har ikkje gjort den same vurderinga av prosjektet, som har ein prislapp på 10 milliardar kroner.

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå

Siste fra BT

Siste fra Adressa

Siste fra fevennen

Siste fra aftenposten

Siste fra aftenbladet