Solheim vil vingeklippe StatoilHydro
StatoilHydro skal tvinges i mer miljøvennlig retning.
AV: torunn egge roux
Miljøvernministeren går til frontalangrep på statsoljeselskapet som han mener ikke oppfyller forpliktelsene til også å satse på fornybare energikilder.
Statens bruk av eiermakt for å styre StatoilHydro i en ny retning vil stå sentralt i nye Soria Moria-forhandlinger, sier Solheim.
Hvordan dette konkret skal foregå, og hvilke betingelser som eventuelt skal stilles til StatoilHydro, vi han imidlertid ikke utdype.
– Det handler blant annet om politiske signaler. Dette er et tydelig politisk signal, sier Solheim.
Oljesand
I en tale til SVs landsmøte fredag trakk han fram StatoilHydros engasjement i oljesandprosjektet i Canada som det store skrekkens eksempel.
Miljøvernministeren har derimot ingen gode svar på spørsmålet om hvorfor ikke selskapets generalforsamling grep inn og stanset prosjektet.
Haga-kritikk
Det var daværende Senterparti-leder Åslaug Haga som styrte Olje-og energidepartementet da oljesandprosjektet ble igangsatt. Solheims utspill kan vanskelig forstås som annet enn et angrep på Haga som i egenskap av ansvarlig statsråd utgjorde selskapets generalforsamling.
Etter talen dempet imidlertid Solheim kritikken.
– Der er grenser for hvor mye vi kan detaljstyre. Vi har ikke kultur for å blande oss inn i den forretningsmessige driften av statseide selskaper, sier Solheim.
Miljøvernministeren mener svaret på klimautfordringene er en gigantisk teknologisk revolusjon.
I går lanserte han SVs tiltakspakke:
- Rask innfasing av elbilder og plug in-hybrider.
- Investere kraftig i kollektivtrafikk-løsninger, bl.a. bybane på Nord-Jæren.
- Energieffektivisering.
- Karbonfangst og lagring.
- Rask og omfattende satsing på sol- og vindenergi.
- Biodrivstoff av landbruksavfall og cellulose.
- Smartnett (overskuddsstrøm fra bedrifter og husholdninger tilbakeføres nettet)
- Sterkere styring av StatoilHydro
- Økt satsing på forskning og utvikling
- Det er ingen menneskerett å bore etter olje
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Relaterte bilder
FOTO: Scanpix
Olje og gass
-
Statoil tjener stort, men må kutte kostnader
Til tross for rekordresultater fra Statoil i 2011, er kostnadene fremdeles høye. Det jobbes iherdig for å redusere disse.
-
Ikke bekymret for lave gasspriser
Selv om gassprisene i USA nå ligger på et rekordlavt nivå, er Statoils økonomi- og finansdirektør Torgrim Reitan ikke bekymret for at selskapet kommer til å tape penger.
Oljeservice
-
Eiendomskonge satser til sjøs
Atlantic Offshore nøyer seg ikke med 25 skip. Nå bygges fem nye for 1,2 milliarder kroner.
-
Stavanger-bedrift i-Tec vinner Gullkronen
Stavanger-bedriften i-Tec vant prisen for beste nye venture under Rystad Energys Gullkronen 2012.
Fornybar energi
-
«Grønn kriger» fikk motvind
Han kaller seg «Green Warrior», Jon Bakke fra Norges Miljøforbund. Men i Sokndal møtte han liten forståelse for kampen mot vindturbiner.
-
Kommunale el-biler i sikte
Stavanger har lenge hatt som mål å bli den beste elbil-byen, men så langt har det vært få el-biler å skimte i kommunen.
Klima og miljø
-
Regjeringa vil gå til sjøs
Kyst- og fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen vil flytta 15 millioner tonn gods frå trailerar til skip.
-
Høyre ber regjeringen droppe klimameldingen
Høyre mener Stortinget kan ta jobben med å lage et nytt, bredt klimaforlik og ber regjeringen droppe klimameldingen som er ventet fremmet i juni.
Kommentarer