• LNG-anlegget kan bli dobbelt så stort

    -
  • FOTO: Jan Inge Haga

LNG-fabrikken i Risavika:

Kan bli dobbelt så stor

Lyse ønsket ikke å bygge LNG-fabrikken på egen hånd. De trengte ikke se langt for å finne partnere.

Da Lyse skulle finne medinvestorer til LNG-fabrikken i Tananger, trengte de ikke se langt. Partnerne er allerede tungt inne i utviklingen av Shell-tomten i Risavika.

Torbjørn Johnsen er viseadm. direktør i Lyse og ansvarlig for LNG-prosjektet i Risavika. Per Åge Hauge er representant for den gruppen av lokale investorer som har gått inn sammen med Lyse i selskapet Skangass AS.

Dette er som er utbyggings- og driftsselskapet for LNG-fabrikken, som skal stå ferdig i 2010. Hvis alt går etter planen skal byggingen starte neste høst. Det er tyske Linde som skal levere hovedkomponentene til kjøleanlegget, som enkelt sagt er et gigantisk kjøleskap.

Når naturgassen blir avkjølt til minus 163 grader, blir den omdannet til en væske, Liquefied Natural Gas (LNG). Dermed tar gassen plutselig mye mindre plass, noe som gjør at store mengder kan transporteres. Deretter leveres LNG-en til mottaksanlegg, hvor den igjen omgjøres til gass og sendes inn i ledningsnett eller leveres direkte til kundene.

Partnerne har gått inn med 150 millioner hver i egenkapital.

– Gassrørledningen fra Kårstø til Risavika er dimensjonert for å transportere mer gass enn vi hadde behov for å kunne forsyne det lokale gassledningsnettet. Dette var helt bevisst, fordi det kostet relativt lite å øke dimensjonen på røret. Dermed sikret vi ekstra kapasitet, sier Johnsen.

Planen klar

Lyse hadde allerede for flere år tilbake planer om hva denne ekstra gassen kunne brukes til:

– Vi vurderte to ulike løsninger. Enten et gasskraftverk eller en fabrikk for produksjon av flytende naturgass; LNG. Planen om gasskraftverk ble vanskelig å realisere så lenge det er usikkerhet omkring co2-avgifter, rensekrav og så videre - bare se på debatten rundt Kårstø og Mongstad. Derfor valgte vi å gå videre med LNG-planene.

Der er det lettere å regne på utgifter og inntekter. Lyse, som i hovedsak er et energiselskap, mente og mener fortsatt at produksjon og distribusjon av energi i form av naturgass passer godt til selskapet.

– Det er samme typer kunder og samme bruksområde. Vi har sett på markedsanalyser, blant annet fra Enova, som viser at det er forretningsmuligheter for oss. Vi har også kikket på det svenske markedet, sier Johnsen.

Ville dele risikoen

Men for å realisere planene ønsket Lyse å etablere et samarbeid, slik at Lyse ikke skulle bli sittende alene med den økonomiske risikoen.

Dermed ble det innledet samtaler med andre regionale energiselskaper, blant andre Agder Energi. Disse samtalene førte ikke til noe konkret. - De klarte ikke å ta en beslutning. Dermed var det naturlig å snakke med Per Åge Hauge, som vi allerede kjente fra hans ulike roller i Risavika, sier Johnsen. Hauge hadde lenge vært interessert i et samarbeid med Lyse.

– Ja, vi hadde vært i kontakt med Lyse flere ganger med tanke på samarbeid. Da denne muligheten dukket opp i desember 2006, tok det ikke lang tid å sette sammen en gruppe, sier Hauge.

Celsius

Selskapet Celsius Invest AS ble registrert i juli, og i styret sitter gruppen av investorer som Hauge fikk med seg. Mange har også kontorfellesskap med Hauge i Stavanger.

Styreleder i Celsius er Egil Svela, administrerende direktør i Folke Hermansen AS, investorene Audun Skartveit, Bernt Helland og Bjørn Dahle, samt GMC-gründer Gunnar Magne Christensen, revisor og styregrossist Helge Orstad og John Arild Ertvaag.

Ertvaag er også inne som aksjonær sammen med Hauge i baseselskapet Norsea AS, som også eier store andeler i Risavika Eiendom AS og Risavika Havn AS.

Kan dobles

Eierne av Skangass har satt seg som mål å ha solgt all gassen allerede før den første leveransen forlater fabrikken i Risavika. Kapasiteten er på 300.000 tonn årlig, men denne kan dobles med enkle midler. Lagertanken som skal bygges, har kapasitet på 30.000 kubikkmeter, noe som innebærer at tanken må fylles og tømmes mange ganger i året.

– Dersom utviklingen tilsier det, er anlegget dimensjonert slik at det ikke er vanskelig å doble kapasiteten. Dette vil vi vurdere ut fra markedet. Vi er jo optimistiske og tror at markedet for LNG er godt, kommenterer Johnsen.

Byggekostnadene er beregnet til mellom 1 og 1,3 milliarder kroner, avhengig av hva som regnes med. I tillegg kommer byggingen av 10 nye skip som skal frakte den nedkjølte og flytende gassen fram til kundene. Og så har Lyse og de lokale investorene sikret seg en andel.

– Selskapet Nordic LNG, som eies 60 prosent av Skangass og 40 prosent av rederiet I.M. Skaugen, skal utføre transporttjenester for oss. Det er bestilt 10 nye skip i den forbindelse, bekrefter Johnsen og Hauge.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Energiselskapet Lyse og en gruppe lokale investorer vil bygge en fabrikk for flytende naturgass i Risavika. Naboer og sikkerhetsfolk er bekymret.

Olje og gass

  • - Sett på bremseklossene i lønnsoppgjøret

    Den oljerelaterte industrien forventer drastisk høyere vekst enn annen industri, ifølge Norsk Industri. Næringsorganisasjonen mener det er på tide å bremse den høye lønnsveksten og tredelingen av industrien som oljenæringen har skapt gjennom et moderat lønnsoppgjør for alle.

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

Meninger

På forsiden nå