Aker tapte kampen om Goliat
Leserne diskuterer saken
Hallo AP? Hallo Nordtun & Co?
Jeg regner med at AP's energipolitiske talsmann herr Nordtun kommer med en kommentar snart?
Han har kanskje tid hvis han er ferdig med å kommentere alt det galne Ketil Solvik-Olsen gjør og sier?Rogaland tørster etter en kommentar fra våre representanter i flertallsregjeringen. Gjør vi ikke?Se på andre prosjekter...
...som har blitt levert av "billige" utenlandske leverandører. Snøhvit er et glanseksempel.
Norske leverandører tjener bedre penger, og sysselsetter flere ved å gjøre ferdig de prosjektene utenlandske leverandører ikke klarte å levere tilfredsstillende, enn om vi skulle bygge dem selv. La "billige" leverandører gjøre grovarbeidet, så tar vi resten fra Norge, og operatørselskapene får tilbudet "take it, or leave it"- Dette er dårlige nyheter. Vi er selvfølgelig svært skuffet, men vårt fokus framover nå blir å vinne andre byggekontrakter og sikre vår offshorekompetanse i et krevende marked, sier Jannik Lindbæk, kommunikasjonsdirektør i Aker Solutions til Aftenbladet.
Konserntillitsvalgt i Aker Solutions Atle Teigland er også skuffet.
- Vi har jo fryktet dette lenge. Nå er det verste scenariet vi så for oss kommet, sier han.
Det er Hyundai Heavy Industries som skal levere den flytende produksjons-, lagrings- og lasteinnretningen (FPSO) til Goliat, opplyser Eni Norge til Aftenbladet. Eni er operatør for Goliat-feltet. Statoil er partner.
Estimert kontraktsverdi er cirka 6,9 milliarder kroner.
Jobb til Norge
Aker Solutions har vært anbyder på Goliat-jobben sammen med verftet Samsung Heavy Indsustries i Sør-Korea.
Planen var at plattformdekket og sammenstilling skulle foregå i Norge, på Aker Stord. Flere moduler ville også blitt bygget i Egersund, mens Samsung ville fått jobben med å bygge boligkvarteret og plattformunderstellet.
Klubbleder Oddvar Hølland i Aker Solutions Egersund synes det er galt at den første store kontrakten i nordområdene tildeles det sørkoreanske verftet Hyundai.
- Det var et uhyre viktig oppdrag for oss. Det er galskap av den norske regjeringen å slippe den ut av landet. Trond Giske har ikke gjort jobben sin, sier klubblederen til Aftenbladet.
- Hva mener du Giske burde gjort?
- Han burde gjort som alle andre europeiske land og lagt føringer på norsk industri. Andre europeiske land får oppdrag inn til sine respektive verft. Det er bare Norge som sender arbeid ut av landet, sier Hølland.
Tomme ordrebøker
Aker Solutions har lenge vært bekymret for ordrebøkene, som nå snart er helt tomme.
Straks forlater Gjøa-plattformen verftet på Stord, og da har verftet ingen store byggeoppdrag i sikte. Goliat kunne ha sørget for videre syssesetting, nå ser situasjonen langt mer alvorlig ut.
Ifølge Aker Solutions ville Goliat-jobben gitt arbeid tilsvarende 7000 årsverk i Norge.
Tidlig
- Det er for tidlig å si hvillken effekt dette vil få for verftsindustrien i Norge. Vi vil nå invitere våre arbeidstakerrepresentanter til å jobbe sammen med oss, slik at vi får en felles forståelse av den krevende situasjonen, sier Lindbæk.
- Betyr dette at dere må si opp ansatte?
- Det er det vi nå må se på, sier Lindbæk.
Han ble informert om at Eni ikke gir Aker Goliat-kontrakten i helgen. Også de ansatte er informert.
- Goliat-kontrakten kunne ha holdt oppe aktiviteten på Stord. Nå må vi vurdere hvilke tiltak vi skal sette igang. Vi skal konsentrere oss om å vinne andre oppdrag, sier Lindbæk.
Hyundai vant
Det er Hyundai Heavy Industries som har fått Goliat-kontrakten. Kontrakten omfatter arbeid i forbindelse med detaljprosjektering, anskaffelser, bygging, klargjøring for drift samt transport fra Korea til Norge.
- Det var en klar vinner og det beste tilbudet vant, sier kommunikasjonssjef Andreas Wulff i Eni Norge til Aftenbladet.
-Hyundai ble valgt på bakgrunn av grundige vurderinger av tekniske og kommersielle kriterier, sier han.
- Har du forståelse for at mange i verftsindustrien kan komme til å reagere?
-Vi har forståelse for at det er en vanskelig situasjon for deler av norsk leverandørindustri. Samtidig er vi nødt til å forholde oss til internasjonale og nasjonale anskaffelsesregler. Jeg vil legge til at verdien av halvparten av alle kontraktene på Goliat er i ferd med å gå til norsk leverandørindustri. Det betyr at de har vært de beste tilbyderne i en internasjonal konkurranse. I et stort antall av tilfellene er det de norske leverandørene som er best, sier Wulff.
- Saken oppdateres!
Diskuter denne saken
Hallo AP? Hallo Nordtun & Co?
Jeg regner med at AP's energipolitiske talsmann herr Nordtun kommer med en kommentar snart?
Han har kanskje tid hvis han er ferdig med å kommentere alt det galne Ketil Solvik-Olsen gjør og sier?Rogaland tørster etter en kommentar fra våre representanter i flertallsregjeringen. Gjør vi ikke? Svar på innlegg · Nytt innleggDårlige tapere.
Høyres grunntanke er fri konkurranse, så da skal ingen proteksjonisme brukes. Hva om alle norske kontrakter i utlandet ble avvist med nasjonal proteksjonisme som årsak? Da hadde vi også fått et hylekor om urettferdighet. Vår regjering, hva farge den enn måtte ha, kan ikke blande seg inn i private selskapers anliggender. Det vet både fagforenings- og bedriftsledere. Slutt med sytingen og tenk framover.
Svar på innlegg · Nytt innleggRepeat knappen
Historien gjentar seg når Statoil og ENI står frem og forteller at de valgte Korea pga pris , kvalitet og gjennomføring , ja så er det de samme ordene som ble brukt av Statoil når de valgte Spansk verft for Melkøya lekteren. Verftet het Dragados og var også skyggesubsidiert slik Hyundai i Korea er. Melkøya annlegget har aldri fungert som skal og vil kanskje aldri gjøre det heller.
Kostnadene i norge er for høye påstår Statoil.Jeg rekner med at tidligere milliardsmeller som Balder, Åsgard, Snøhvit etc er tatt med i betraktningen når kostnadsnivået på norske offshoreverft analyseres av oljeselskapene og spesielt av Statoil som har hatt de største smellene. Etter lengre permitteringsperioder i bransjen på grunn av samme pisspreik som denne gang har vi på norske offshoreverft alltid klart å ta hjem og ferdigstille disse halvferdige lavkvalitetsproduktene etter de har blitt fraktet hjem fra såkalte lavkost land. Disse prosjektene har faktisk flere ganger gitt oss høyere inntekter og flere årsverk enn de ville gjort enn om de om de gikk til norke verft i utgangspunktet. Men vi var jo for dyre så de gikk til et utenlandsk verft.Vi biter ikke lenger på påstander om at vi er for dyre. Historien forteller noe helt annet.Når også Jens Stoltenbergs prestisjeprosjekt, Co2 fangsten populært kalt månelandingen, Norges flaggskip ut til verdens klimaproblemer nå skal produseres i Russland så maner det ikke til entusiasme i bransjen. Heller tvert i mot, det gjør oss rett og slett fly forbanna. Greit, Russerne har vært på månen før de, men de er ikke i nærheten av våres kompetanse, kvalitet og erfaring på gjennomføring av komplekse prosjekter.Igjen må vi kjempe kampen for å beholde den viktige kompetansen som er bygget opp gjennom en årrekke og samtidig drive et positivt rettet arbeid opp mot ungdom med en oppfordring om å velge yrkesutdanning."Hyundai's tilbud på Goliat var over 3 milliarder kroner lavere enn Aker. Er det subsidier eller sosial dumping som er årsaken? Eller kanskje begge deler?" Svar på innlegg · Nytt innleggRealitetene begynner å slå inn
Etter endel år med rødgrønt styre har vi en stor offentlig sektor som har gjort næringslivet ulønnsomt ref Hollandsk syke som er mye omtalt i næringslivsbedrifter. Nå er det snart ikke mulig å bygge noe her på bjerget, for lønnsnivået er for høyt, fraværs-og trygdekosnader gjør industrien ute av stand til å konkurrere.
Vi har i mange år hatt et teknologisk forsprang på utlandet, men de verktøyene og arbeidsprosessene vi har jobbet etter er i ferd med å bli standard i lavkostlandene, så dermed står vi igjen med å konkurrere på pris, og da er valget lett.Så lenge oljepengene flyter er det vel ikke noe problem å ha 60% av befolkningen offentlig ansatt eller på forskjellige grader av stønader. Oljefondet rekker bare til 2 års sosialbudsjett Svar på innlegg · Nytt innleggDet er denne veien det går med sosialistamøber ved roret.
Blandinger med Brustad, Giske, K.Halvorlsen, sorry moria, de rødgrønne har kostet oss dyrt og verre vil det bli når disse sosialistamatørene skal føre landet.
Svar på innlegg · Nytt innleggTrond Giske ja he he
Trond Giske må jo være den største floppen Arbeiderpartiet har hatt! Hvilke erfaringer kan han skilte med innenfor kultur, næringsliv og drift av landet? Mannen er mer interessert i festivaler og vise seg frem enn å foreta seriøse politiske handlinger. Den mannen har jeg gitt opp for lengst. Evighetspolitikere med røtter fra AUF uten arbeidserfaring har jeg overhodet ikke respekt for. Det er på tide vanlige arbeidere overtar Arbeiderpartiet fremfor disse filosofiske arbeiderparti akademikerne som aldri har gjort en ordentlig jobb. De er snyltere! Ta opp kampen! Gi makten tilbake til arbeiderne!
Svar på innlegg · Nytt innleggEn trist dag for norsk næringsliv.
En trist dag for norsk næringsliv. Min sympati går til de ansatte ved Aker Egersund og Aker Stord. Jeg tror ikke sentrale myndigheter er klar over konsekvensene tapet av denne kontrakten innebærer for norsk næringsliv. Spesielt med tanke på videre utbygging i nordområdene. Dette er nok en fest dag for Arbeiderpartiet og Trond Giske, siden de gjør alt de kan for ta knekken på det private næringslivet og spesielt Kjell Inge Røkke, som er en av Norges store hedersmenn.
Her får også de arbeiderne som stemte Ap, smake sin egen medisin med å risikere å miste jobben. Det er trist å bo i utlandet og se hvordan den norske regjeringen raserer det norske næringslivet og de norske arbeidsplassene. Dette kommer til å få enorme konsekvenser for fremtidig utbygging I nordområdene, og ikke minst for norsk kompetanse. Dette er jo bare begynnelsen på regimets kamp mot det private næringslivet. Dessverre så har vi fortsatt flere år igjen med denne nærings uvennlige regjeringen og det kan etterlate seg dype spor rundt om i mange norske lokalsamfunn. I tillegg kommer det til å påføre Norge enorme skader i form av økt arbeidsledigheten og flere på trygd, samtidig som vi mister verdifull kompetanse. Jeg er ikke overrasket over denne utviklingen, det er akkurat i samsvar med mine spådommer da det ble klart at vi fikk 4 nye år med Stoltenberg regimet.Høyre og Frp må finne tonen i sammen frem til neste valg. Husk, det er aldri for sent å frata regjeringspartiene din stemme. Svar på innlegg · Nytt innlegg7000 ofres for Røkkes feilsteg
7000 arbeidere ved Aker i Egersund og på Stord ofres. Røkkes utskjelling av tidligere næringsminister Brustad førte altså til at nåværende næringsminister Trond Giske ikke løfter en finger for Røkke. Det er skikkelig takk for sist.
Svar på innlegg · Nytt innleggTrist for østeuropeerne på norske verft .
Nå må dem over på trygd, eventuelt omskolering.
Svar på innlegg · Nytt innleggingen lærer i denne bransjen
LA de bygge den der nede,så for vi extra arbeidet med å rep.dårlig arbeid de gjør. det er vel ingen bygge project som har kommet fra utlandet som har vært feilfrie. ta Aker riggene 1-2 år extra for dårliget arbeid
Svar på innlegg · Nytt innleggHyundai verftet
Kjøper du billig kjøper du dyrt. Det er ymse kvalitet på bygga i Sør-Korea noe som fører til at en ender opp med en mye høyere pris kontra å ha bygget i Norge. Vedlikeholdskostnadene f.eks. kommer til å bli enormt mye høyere. Jobber selv på de forskjellige verftene i Sør-Korea og vet hva jeg snakker om. Men økonomer lever helt i sin egen verden.
Svar på innlegg · Nytt innleggSV: Se på andre prosjekter...
...som har blitt levert av "billige" utenlandske leverandører. Snøhvit er et glanseksempel.
Norske leverandører tjener bedre penger, og sysselsetter flere ved å gjøre ferdig de prosjektene utenlandske leverandører ikke klarte å levere tilfredsstillende, enn om vi skulle bygge dem selv. La "billige" leverandører gjøre grovarbeidet, så tar vi resten fra Norge, og operatørselskapene får tilbudet "take it, or leave it" Svar på innlegg · Nytt innleggStem Høyre for olje og gassboring i nord og trygge arbeidsplasser
Stem Høyre for olje og gassboring i nord og trygge arbeidsplasser
Svar på innlegg · Nytt innleggSkriv din kommentar
G16-laget spiller finale lørdag ettermiddag
Sport:
7 av 9 Vidar-lag til A-sluttspill
En beruset båtfører skadet fire-fem andre båter i Vågen før han ble pågrepet av politiet.
Stavanger:
Midt i Gladmat-festivalen
95 prosent av teinene Kystvakten og politiet sjekket i sjøen på Hjelmeland og ved Foldøy, var ulovlige.
Ryfylke:
- Skuffende, sier lensmann
Sara Wathne (17) og Sindre Sirevåg (18) valgte sommerferie på sjøen. Søndag er de Rogalands lokale håp i den internasjonale regattaen Tall Ships Race.
Lokalt:
I Kristiansand
Tre personer kom fra ulykken i Noredalen uten fysiske skader, ei jente er sendt til SUS for kontroll.
Sandnes:
Politiet beslagla førerkort
Goliat
Hva: Oljefelt i Barentshavet.
Hvem: Operatør er Eni Norge, Statoil er partner. Bygges ut med en flytende produksjonsenhet basert på et konsept av Sevan Marine.
Produksjonsstart: Planlagt til 4. kvartal 2013.
Investeringer: 28 milliarder kroner.
Oljeproduksjon: I 15 år.
Oljereserver: 28 millioner standard kubikkmeter.
Siste Oljeservice
-
Stort under-
skudd for PGS
Seismikkselskapet Petroleum Geo-Services leverte et resultat før skatt på minus 168 millioner kroner for 2. kvartal i år. I tillegg var driftsresultatet langt lavere enn ventet.
-
Hydro Karmøy over 100 millioner i pluss
Hydro Karmøy reiser seg igjen etter finanskrisen.
-
Nytt skip inn i leiteboring
Eit av dei nye felta i Barentshavet som det knyter seg store forventingar til er Skrugard, kor leiteboringa startar ved årsskiftet.
-
Ny shippingbedrift på Karmøy
Åkrehamn på Karmøy får hovedkontoret for det nye rederiselskapet Continental- Oceangoing As som skal drive 19 skip med med i alt 200 sjøfolk om bord og 20 personer ved redrikontoret på land.
-
Bedring i oljeshipping
Spotmarkedet for offshoreserviceskip har bedret seg i årets andre kvartal. Det viser igjen i kvartalsresultatet fra rederiet Havila.
Sistesaker
- 23:45 Vidar til finalen i Dana Cup
- 21:56 Gladmaten snur i innsamlingssak
- 20:43 Beslagla 32 ulovlige teiner og ruser
- 19:39 Fire involvert i trafikkulykke
- 19:14 Lokale sjøspeidere møtte kronprinsparet
- 18:56 Frelsesarmeen reiser hjem
- 18:46 Norske styrker angrepet to ganger på samme dag
- 16:51 Smertemessa
- 15:58 Kan bli gratis buss i sentrum
- 15:28 Sokolowski tvilsom mot Sandefjord


Til debatten (21 innlegg)
Les hele innlegget












































