Stjokman går i oppløsning
En av partnerne i det Russiske Stjokman-prosjektet der Statoil er med kan komme til å trekke seg ut I juni. Hele prosjektet er under revurdering.
FOTO: Jon Ingemundsen
Vinteren har vært lang, finanskrisen enda lenger. Men nå er det vårtegn i oljeindustrien. Direktørene i Aibel vil ansette 1000 nye.
AV: camilla bjørheim
Plutselig har anbudsavdelingen hos Aibel fått hendene fulle. Nå snakkes det om Gudrun-effekten.
Hos Aibel ser de at prosjekter som har ligget på is i 2009 nå tiner. Så optimistiske er de altså, at 1000 ansatte skal rekrutteres de neste tre årene.
- Vi får neppe en reprise av den overopphetede situasjonen fra 2007/2008. Oljeprisen har holdt seg stabil og der er tegn på at investeringslysten er tilbake. Nå tar oljeselskapene prosjekter opp fra skuffene, sier konsernsjef i Aibel, Jan Skogseth.
Det siste året har ordrebøkene – særlig til byggeverftene – blitt tynne. Prosjekter er utsatt og utbygginger har gått til utlandet.
Gudrun-effekt
Men forrige uke kom nyheten om utbygging av Gudrun. Industrien trakk et lettelsens sukk, for dette utløser flere kontrakter enn selve plattformen.
- Og mandag fikk vi en modifikasjonskontrakt på Snorre-feltet. På få uker har anbudsavdelingen fått hendene fulle, sier Skogseth, som venter på:
- Vi har i dag cirka 40 prosent av sistnevnte. Kontrakten sysselsetter om lag 1500 personer. Vi håper å vinne tilbake minst en like stor andel nå, sier viseadministrerende direktør Erling Matland.
Nybygg
På litt lenger sikt tror Aibel det blir tatt beslutninger om flere plattformutbygginger. Aibel har hatt FEED-studier (tidlig design-studier) for feltene Dagny, Hild og Valemon. Andre som kan komme er Midgard og Frøy, samt vedtak om to nye plattformer til Ekofisk.
- Vi er også i posisjon til å kapre kontrakter på boreoppgraderinger. Flere Statoil-plattformer har boreanlegg som går ut på dato. Her ligger det kontrakter i størrelsesorden 10-12 milliarder kroner, sier Matland.
Vokse
Aibel-direktørene vil likevel ikke skape noen hallelujastemning:
- 2010 blir et tøft år for verftene. Alle trenger påfyll, sier Skogseth.
I fjor kvittet han seg med 150 ansatte, kostnadene til administrasjon er redusert med 200 millioner kroner i året.
- Vi er nå mer konkurransedyktige enn noen gang, sier Jan Skogseth.
Halvparten av de 1000 Aibel ønsker å ansette de neste tre årene skal jobbe i Norge. I den forbindelse vil bedriften bygge nye kontorer i Oslo og tilleggskontorer i Haugesund.
En av partnerne i det Russiske Stjokman-prosjektet der Statoil er med kan komme til å trekke seg ut I juni. Hele prosjektet er under revurdering.
Zaharia Robert står på bar bakke etter 19 år som oljekone. For norske myndigheter er skilsmissen en privatsak.
Det tar 2700 timer i året å komme gjennom skattereglene i Brasil. I Norge tar det 87 timer.
Øystein Stava (21) er nyutdannet industrimekaniker og ettertraktet arbeidskraft i offshoreindustrien. Der kan han runde én million i årslønn.
Fra 1. juni får du som 85.000 andre, en helt ny strømavtale hvis du er kunde hos Lyse. Framover skal du betale innkjøpspris for strømmen pluss et fast påslag på 45 kroner i måneden.
Det ble en mørk 17.mai-ettermiddag på deler av Tasta.
Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.
Nordmannen Harald Dovland har fått hard kamp om vervet som leder for arbeidsgruppen som skal jobbe for å få på plass en ny og juridisk bindende klimaavtale innen 2015.
Kommentarer