Ikke godkjent for Goliat

Aibel, Aker Solutions og Samsung ville samarbeide om å bygge Goliat. Men Eni vil ikke prekvalifisere.

Eni Norge har informert om at det foreslåtte konsortiet med Aibel, Aker Solutions og Samsung Heavy Industries ikke er godkjent for å tilby på Goliat FPSO, heter det i en pressemelding fra Aibel mandag.

Aibel mener et slikt samarbeid er den beste løsningen tatt i betraktning Goliats kompleksitet og ressursbehov, heter det videre.

Aibel har nå informert Eni om at selskapet ikke lenger er å regne om deltager i tilbudsprosessen. Også Aker Solutions trekker seg.

Skuffet

– Vi er skuffet, men tar dette til etterretning, sier Jan Skogseth, administrerende direktør i Aibel til Aftenbladet.

Han sier det er uvanlig at konkurrentene Aibel og Aker Solutions går sammen.

– Men denne gang gjorde vi det for å sikre en trygg og god gjennomføring av et stort prosjekt som har en spesiell teknisk løsning. Et samarbeid ville sikret oss en god balanse i bruk av våre kapasiteter og ressurser. Vi hadde ikke klart Goliat-jobben hver for oss. Et samarbeid ville sikret en trygg gjennomføring, sier Skogseth.

- Vi mener det partnerskapet som er etablert ville gi de beste forutsetninger for å sikre en god og konkurransedyktig leveranse fra oss, sier Mariken Holter, kommunikasjonsdirektør i Aker Solutions.

Skogseth mener Goliat i stor grad ville blitt bygget av norske hender, dersom konsortiet med Aibel, Aker Solutions og Samsung Heavy Industries hadde fått jobben.

På norske hender

– Selve skroget ville blitt bygget i Korea, men ellers ville det meste av jobben blitt utført i Norge, sier Aibel-sjefen.

Hen mener det meste av ingeniørarbeidet og fabrikasjon vil blir utført i Norge.

– Har dere fått noen begrunnelse fra Eni?

– Vi er et sterkt konsortium. Jeg vil ikke gå nærmere inn på det, men Aibel kan ikke være med i egen regi nå, sier Skogseth.

- Eni Norge har opplyst at det mener at alliansen mellom Aker, Aibel og Samsung er for sterk, sier Holter.

Goliat er den neste store utbyggingen på norsk sokkel.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Relaterte bilder

FOTO: Sevan Marine

Olje og gass

Oljeservice

Fornybar energi

Klima og miljø

  • Full klimakrangel i Bonn

    Ei veke uti klimaforhandlingane i Bonn er ikkje partane eingong einige om møteplanen. Utviklingsland med Kina i spissen krev at rike land skal heva klima-ambisjonane. Eit anna viktig tema er korleis rike land skal rekna om klimamåla for 2020 til utsleppsmål for kvart enkelt år.

Meninger

På forsiden nå

fuelfix_energi

barentsobserver_energi

calgaryherald_energi

nytimes_energi

jp_energi