Statoil tjener stort, men må kutte kostnader
Til tross for rekordresultater fra Statoil i 2011, er kostnadene fremdeles høye. Det jobbes iherdig for å redusere disse.
FOTO: PGS
Seismikkselskapet Petroleum Geo-Services leverte et resultat før skatt på minus 168 millioner kroner for 2. kvartal i år. I tillegg var driftsresultatet langt lavere enn ventet.
AV: NTB
Sammenlignet med 2. kvartal i 2009 er resultatene PGS torsdag la fram for 2. kvartal i 2010 meget svake.
Driftsresultatet på 439 millioner kroner er under halvparten av fjorårets 947 millioner, og i tillegg var resultat før skatt -168 millioner kroner, mot fjorårets 247 millioner i pluss.
Konsernsjef Jon Erik Reinhardsen i PGS forklarer det svake resultatet med betydelige investeringer innen flåteoppgradering, en oppgradering han mener vil styrke selskapets konkurranseposisjon.
- Vi oppgraderer Ramform Explorer til å bli et av de mest kostnadseffektive skipene i verden. Sammen med leveringen av vårt nye skip PGS Apollo, vil dette legge grunnlaget for økt effektivitet og redusert syklisk eksponering, sier Reinhardsen i en pressemelding.
Reinhardsen er på tross av de svake resultatene også optimistisk med tanke på å holde tidligere estimater.
- Vi er i rute til å nå målet vårt om et driftsresultat på 2,8 milliarder kroner, mener han.
Også på inntektssiden har 2. kvartal i år vært svakere for PGS enn samme periode i fjor. 1,32 milliarder er nesten en halv milliard bak fjorårets 1,8 milliarder.
FOTO: PGS
Til tross for rekordresultater fra Statoil i 2011, er kostnadene fremdeles høye. Det jobbes iherdig for å redusere disse.
Selv om gassprisene i USA nå ligger på et rekordlavt nivå, er Statoils økonomi- og finansdirektør Torgrim Reitan ikke bekymret for at selskapet kommer til å tape penger.
Atlantic Offshore nøyer seg ikke med 25 skip. Nå bygges fem nye for 1,2 milliarder kroner.
Stavanger-bedriften i-Tec vant prisen for beste nye venture under Rystad Energys Gullkronen 2012.
Han kaller seg «Green Warrior», Jon Bakke fra Norges Miljøforbund. Men i Sokndal møtte han liten forståelse for kampen mot vindturbiner.
Stavanger har lenge hatt som mål å bli den beste elbil-byen, men så langt har det vært få el-biler å skimte i kommunen.
Kyst- og fiskeriminister Lisbeth Berg-Hansen vil flytta 15 millioner tonn gods frå trailerar til skip.
Høyre mener Stortinget kan ta jobben med å lage et nytt, bredt klimaforlik og ber regjeringen droppe klimameldingen som er ventet fremmet i juni.
Kommentarer