• Linda Skeie, til høyre, ser etter nytt kjøkken til hytta. Selger Janne Werdal forteller litt om hva firmaet hennes kan tilby. Foran: Skeies barnebarn, Lucas Olsen Skeie (2).

    FOTO: Tommy Ellingsen

Nordmenn pusser opp for hele 60 milliarder i året

Alt fra pølser og oliven, naprapatbehandling og høyttalere kom inn under boligbegrepet under helgens boligmesse i Åsenhallen på Sola. 4500 besøkte messen.

Nicholai Grytås (2) fra Klepp kikker forundret ned i det boblende vannet i soft tuben. Ifølge disponent Erik Ganderudbakken selger firmaet hans mellom 300 og 400 bad i året.

– Spesielt til rogalendinger med mye penger, sier han og ler.

Men Nicholais mamma Elin Selland har ingen planer om å anskaffe seg noen form for boblebad med det første. Denne dagen er det takstein og dusjkabinett som står på ønskelisten.

–Det er mest mannen min som kikker, sier Selland.

Familien kjøpte et gammelt hus på Klepp i 2006, og har pusset opp jevnt og trutt. Nå er det heldigvis ikke så mye som gjenstår.

4500 besøkende

Familien er langt fra uvanlig i så måte. Messearrangøren viser til tall fra Prognosesenteret, som viser at hver husholdning i Norge vil bruke mellom 23.000 og 25.000 kroner på hjemmet sitt i år. Totalt bruker nordmenn årlig 9 milliarder kroner på å oppgradere fritidsboliger, så oppussingskostnadene totalt nærmer seg 60 milliarder kroner. Ikke rart det er gode dager for leverandører som vil vise seg fram på Gjør din bolig bedre-messene. Ifølge prosjektleder Camilla Håltem var om lag 4500 besøkende innom i løpet av helgen.

–Vi hadde nok håpet på flere, men det fine været tatt i betraktning, er det ikke så ille. Og utstillerne melder om at folk handler mye. Blant annet ble det solgt massasjebad for 200.000 kroner i løpet av noen timer på fredag, sier Håltem.

Hun legger til at messearrangøren ser etter større lokaler.

–Vi ønsker oss til Stavanger Forum eller Sørmarka Arena. Vi tror vi vil få med oss flere utstillerne hvis vi får større lokaler, og mer sentral plassering, sier Håltem.

Stort spenn

Enn så lenge er det nok å velge i på messen.

Kjøkken, gjerder, mat, massasje, infrarød badstu, kjemikaliefrie vaskemidler, skifer, dørmatter, dolokk og varmepumper er bare noe av det som tilbys.

Artikkelen fortsetter under bildet.

Nicholai Grytås er fascinert av det boblende vannet i soft tuben. Mamma Elin Selland er imidlertid på utkikk etter litt andre ting, som takpanner og dusjkabinett.

FOTO: Tommy Ellingsen

Vi møter Kjetil Ask fra Storhaug i Stavanger ved standen til varmepumpeleverandør AC Senteret. Han vurderer å bytte ut pumpen han allerede har, og benytter samtidig anledningen til å kikke på andre ting.

–Jeg skal pusse opp badet også, så det er greit å komme til messer som denne for å få litt ideer, sier Ask.

Selger Bjørn Myrhaugen får ikke solgt noen varmepumpe til ham på direkten, men det er heller ikke det som er mest vanlig som utstiller på messe.

–Vi selger ikke så mye her, men vi får inn mange befaringer, sier Myrhaugen, som merker at etterspørselen etter varmepumper stiger i takt med folks strømregninger.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli forhåndsmoderert

Siste fra Bolig

Relaterte bilder

FOTO: Tommy Ellingsen

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest