- Spille golf, dykke, ri, få spabehandling, gifte seg og dyrke romantikken.
AV: anne h. torp
Aruba er en øy for ferie, slår Martijn Baizer, informasjonsmedarbeider ved Arubas turistkontor i Stockholm fast. Nå vil den lille øya med 100.000 fastboende like nordvest for Venezuela ha besøk av nordmenn.
Den tidligere nederlandske kolonien i De nederlandske Antillene har selvstyre i dag, under det nederlandske utenriksdepartementet. Øyfolket, som har nederlandsk som offisielt språk, men som alle snakker engelsk når det behøves og papiemento seg imellom - en blanding av spansk, portugisisk, nederlandsk og engelsk - har satset på turisme lenge.
Så lenge, ifølge Baizer, at her møter hotellbetjeningen på 5-stjerners hoteller deg på like fot. Ingen bukker eller neier fordi om du har sittet 10 timer på et fly fra Amsterdam.
- Men lagt til rette for turistene har de, fortsetter Baizer, som lokket med turkis krystallhav og hvite strender på reiselivsmessen på Lillestrøm sist helg. For den lille prikken i havet har anlagt to 18-hulls golfbaner og en ni-hulls bane, har lagt til rette for en rekke vannaktiviteter og nå har spa-bølgen tatt øya.
Siste hotelltilvekst er Riu Palace Aruba, et 5 stjerners all inclusive hotell til 120 millioner amerikanske dollar, med blant annet privat strand, spaanlegg og kasino. Veien til Aruba blir kanskje ikke så lang når vi vet at Riu-kjeden er en del av Tui-kjeden, der norske Star Tour igjen er medlem.
Kommentarer