Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter

- De får et nytt liv

Skjønnhetspleiere ser en ny trend i samfunnet: Menn fikser mer på utseendet enn før.
(Foto: Anders Minge)
Publisert 15.09.2009 23:00 - Oppdatert 15.09.2009 23:52

Ville du ha fikset på ansiktet for å få det bedre på jobb?

Ja
Nei

– Opptil 40 prosent av mine pasienter er menn. Yrkene er alt fra direktører, ingeniører og vaktmestre til oljearbeidere. Felles for alle er at de vil forbedre selvbildet sitt, se freshere ut og få et bedre liv på jobb og privat. Mange føler seg slitne, og det vises på huden. Huden er blass, og de er lei av at arbeidskolleger spør om de er trøtte, sier kosmetisk sykepleier Tove Ree hos Colosseumklinikken i Stavanger.

Nese, munn og panne

Hun var med på oppstarten av klinikkens såkalte light-avdeling i februar. Her foregår det som heter estetiske, kosmetiske behandlinger. Det vil si alt som ikke krever en skalpell.

– Vi bruker Botox og laserbehandling for mange problemstillinger. I tillegg brukes Juvederm som fyllstoff i rynker rundt nese, munn og panne. Dette er et fyllstoff som består av hyaluronsyre som er kroppens eget naturlige materiale, men som blir brutt ned etter hvert som du blir eldre, sier Ree.

Botox mot svette

– Menn som kommer hit, har ulike problemstillinger. Noen vil fjerne svetteplager, andre ønsker å fjerne rynker og sprengte blodkar i ansikt og på bein. For de som har svetteproblemer, er dette veldig sosialt sjenerende i de fleste situasjoner. I tillegg er det svært ubehagelig å alltid føle seg kronisk fuktig under armene. Behandlingen av svetteproblem under armene består av 20 små stikk med Botox under hver armhule. Mange synes det høres veldig brutalt ut, men de er veldig små og mange merker dem nesten ikke. Botox-en settes bare rett under huden. Men det er fantastiske tilbakemeldinger jeg får av pasientene. De får rett og slett et nytt liv, sier Ree.

Daglig leder Wendy Finnerud på Colosseumklinikken sier at de ser klart at det er en trend i samfunnet at menn benytter seg mer av estetiske behandlinger. Menn tar etter kvinner her som de har gjort på andre områder som klær, kosmetikk og kosthold.

– For noen blir en Botox-behandling det eneste de gjør. For andre er det i kombinasjon til kirurgi, eller et steg mot kirurgi. Velger de kirurgi, er det ofte noe de har tenkt lenge på, sier Finnerud.

Ingen pasienter trenger å oppgi hvorfor de ønsker en behandling eller en operasjon. Noen forteller likevel frivillig om det.

– Jeg snakket med en mann i slutten av 50-årene som hadde tatt en full ansiktsløftning.

En av årsakene til at han tok en ansiktsløftning, var for å henge med i arbeidslivet. De unge og fremadstormende føltes plutselig som en trussel i arbeidslivet. Selv følte han seg gammel utenpå, men ikke inni. Med et nytt og freshere ytre hadde han tro på at han ville bli mer respektert av sine yngre kolleger, sier Finnerud.

Tallene varierer

Plastisk kirurg Ayman Zakaria startet Colosseumklinkken i 2001. Han har 16 års erfaring i yrket, og ser at antallet menn som tar lettere estetisk behandling, har økt. Den store endringen i menn som tar plastisk kirurgi har så langt ikke kommet, mener han. – Variasjonene vi ser over tid, tror jeg henger sammen med generelle forandringer i samfunnet. For eksempel at det kan øke i tider med finanskrise. Da har nemlig mange tid til å la seg operere. Jobben krever ikke like mye, og pengene er lagt av for lenge siden.

Nese, ører og øyenlokk

Det han ser på menn som velger å ta kirurgiske inngrep, er at motivasjonen til noen er yrkesmessige. Selv om en pasient selvsagt kan oppgi en grunn til operasjon, uten at den behøver å være riktig.

– Mest vanlig før var å gjøre neser mindre (neseplastikk), rette på utstående ører og fjerne tunge øyenlokk.

Alle disse tre operasjonene kan gjøre en arbeidshverdag bedre. Du får ikke en spesiell fordel av det, men du føler deg mer trygg og mindre mobbet med for eksempel mindre utstående ører, sier Zakaria.

Det som er blitt litt mer vanlig den siste tiden, er fettsuging av bryst. Her er alderen fra 22 til opp til 70 år. Også å fikse på hele ansiktet er i endring.

Ansiktsløft

– Det som har økt i det siste hos oss, er ansiktsløft hos menn. Da snakker vi om alle typer løft. Enten hals, ansikt eller panne eller alle tre. Akkurat dette kan ha like mye med en forberedelse til et langt arbeidsliv å gjøre, som en bedring i økonomien. En full ansiktsløftning koster opp til 80.000 kroner, og krever både narkose og innleggelse, sier Ayman Zakaria.

Del:

Mer

Kundesenter

Skriv din kommentar

Tittel *

KommentarMaks 2000 tegn

Fornavn *
Etternavn *
E-post *


Aftenbladet ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

Aftenbladet.no

Hete dager i NSB?

- Et bilde på hvor mange av dagens pendlere mener NSB kan dra? spør Alf Andre Grannes, som tok bilde av den usedvanlig varme informasjonen.
Jæren: Les mer 1

Knipset Google-bilen i aksjon

Aftenbladets journalist Rune Vandvik knipset Google-bilen da den kjørte på Misjonsveien 9. september i fjor. Og havnet selv på nettet.
Lokalt: Les mer

Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter
Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira

Siste Innenriks

Kundesenter

Siste saker

Ukens kundeaviser
Skatt

Fornavn:

Etternavn:

Formuetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Inntektstoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Skattetoppene: Stavanger · Sandnes · Eigersund · Haugesund · Karmøy · Bjerkreim · Bokn · Finnøy · Forsand · Gjesdal · · Hjelmeland · Klepp · Rennesøy · Kvitsøy · Lund · Randaberg · Sauda · Sokndal · Sola · Strand · Suldal · Time · Utsira
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter
Kundesenter