• FOTO: Fredrik Refvem

Finn Aftenbladets påskeegg

Løser du rebusen, kan du finne egget. Vi legger et nytt hver dag.

Hver dag gjennom påsken legger Aftenbladet.no ut en rebus som leder til et påskeegg. Det kan bli deg som finner det, og da kan du bare forsyne deg med det som er inni. Den første rebusen legger vi ut skjærtorsdag. Så en ny for hver dag, til og med 2. påskedag. Egget kan ligge både utendørs og innendørs.

Et påskeegg inneholder selvsagt påskegodt. Vårt påskeegg inneholder også mer, nemlig en Aftenbladet-bestselger «Helge-turen+». Dette er den femte turboken vår journalistmann på tur, Helge Johanson, har laget. Kanskje har du tenkt deg ut på tur uansett denne påsken, og da finner du mange gode tips i boka i egget.

Jæren

Selv er Johanson på hytta si i Naustervik, ved Vier, i påsken. Men han er full av turtips.

Det første tar deg til Jæren.

– Melsvatnet i Time er et fint turmål. Det er laget turvei rundt vatnet, og dette er en familietur som også passer godt for barnevogner. Veldig kjekt for små unger der, sier Johanson.

Melsvatnet rundt er tur nummer åtte i Johansons turbok.

På stranden?

Om det skulle friste mer med strendene, anbefaler Johanson en strandtur fra Kvassheim fyr til Brusand. Det er selvsagt meningen at du skal gå den strekningen på beina.

– Det er vakkert langs jærhavet, og utrolig flott å gå der, sier Helge Johanson som selvsagt har tatt turen selv.

Har du litt bedre tid, kan du dra lengre sørover.

Krigsminner

Det tredje tipset vil ta deg til Jøssingfjorden og grensen mot Vest-Agder. Du skal til Jansholet, tur nummer to i boka du finner i egget.

– Dette er en flott tur som har mange minner fra tyskertiden. Kjekk, lett rundtur som også passer godt for unger.

Johanson bruker mye av tiden sin på turer. Akkurat nå er han i Ryfylke. Nærmere bestemt på gåtur på Fister, sammen med barnebarn og svigersønn.

– Jeg er på besøk hos datteren min og familien, som har hytte på Byre. Etterpå skal jeg inn på hytta i Naustervik igjen, sier Johanson.

En plass nær deg

Verken Johanson eller metereolog, gründer og klimaforsker Siri Kalvig synes det er nødvendig å dra langt for å få en fin turopplevelse.

Kalvig anbefaler også tur i nærområdene.

– Gå rundt Mosvatnet og stikk innom Kunstmuseet for å se på Hertervigs skyer.

Småhager og vafler

Er du interessert i andres små hageparseller, små hytter og folk som diskuterer kugjødsel og beskjæring, eller bare interessert i et slags fredet plett i bylivet, kan du følge Kalvigs andre tips.

– Ta runden til kolonihagene i området. Der selger de også ofte vafler, sier Siri Kalvig som også røper sin egen favoritt.

– Selv liker jeg best Strømvikhagen og en tur rundt Godalen.

Blanding

Leif Solheim, leder i driftsavdelingen i Stavanger turistforening, anbefaler en blanding i påsken. Selvsagt er hans tips hakket mindre byorienterte.

– Hvis du vil gå på ski, anbefaler jeg Sandvatn eller Tomannsbu i Hunnedalen. Dette er klassiske dagsturer, men man kan også overnatte. Her er mer enn nok snø, bare man tar fornuftige omveier rundt vassdrag, sier Solheim.

Han anbefaler nok en klassisk tur.

– Preikestolen! For alle som ikke har vært der ennå, er dette et bra tidspunkt, sier Solheim.

I tillegg vil han anbefale folk en tur til Jæren.

– Kongeveien. Jærstrendene er jo fantastiske nå, sier Solheim, som selv feirer påske på hytta i Idsø.

Hva er dine beste turtips i distriktet? Skriv det i kommentarfeltet!

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Konkurranser

Relaterte bilder

FOTO: Arvid Berentsen.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest