Kritikere av offisiell 11/9-forklaring:

Knebles og mister jobben

En rekke fagfolk i USA har forsøkt å si fra om at noe er galt med den offisielle forklaringen på 11. september-angrepet. Ingeniør Kevin Ryan mistet jobben, fysikkprofessor Stephen E. Jones ble suspendert.

Til tross for at USA vil være et demokrati som hegner om retten til fri meningsutveksling, har det kostet dyrt for mennesker å stille motspørsmål til den offisielle forklaringen på hendelsene 11. september.

Ingeniør Kevin Ryan mistet jobben fordi han sa fra om at WTC-stålet som firmaet hans sertifiserte, ville tålt brann i tre timer uten å svikte. Tvillingtårnene brant i henholdsvis 56 og 102 minutter.

Ryan jobbet i selskapet Underwriter Laboratories (UL). Selskapet er et av de ledende i USA når det gjelder å godkjenne at bygningsstål er brannsikkert.

UL hadde på 60-tallet brannsertifisert stålet som ble brukt i WTC-bygningene. På bakgrunn av disse attestene var arkitekten bak tårnene, ingeniør John Skilling, helt trygg på at de ville stå selv etter treff fra jetfly med påfølgende branner.

Tålte brann

UL-toppsjef Loring Knoblauch var stolt av at selskapet hadde vært involvert i sertifiseringen av WTC-bygningene.

Men i 2003 følte Ryan at selskapets rykte burde forsvares da virket som man hadde gitt en godkjennelse som ifølge den offisielle kollapsteorien likevel ikke holdt. Han kontaktet Knoblauch som i en e-mail svarte: «Vi testet stålet med alle krav til brannsikkerhet, og det holdt strålende.»

I august 2004 fikk UL i oppgave å vurdere den offisielle pannekake-kollaps-teorien. Resultatet de kom fram til, var at etasjene ikke ville ha brutt sammen på grunn av flytreff med påfølgende branner.

To måneder senere offentliggjorde the National Institute of Standards and Technology (NIST) testresultatene fra UL sammen med tall fra NIST-talsmann Frank Gayle angående temperatur på stålet i de sammenraste bygningene.

NIST-beregningen viste at mengden flybensin var langt mindre enn tidligere meldt og at brannene aldri kom opp i temperaturer høye nok til å mykne, enn si smelte stålet.

Skrev brev

Ryan ventet i spenning på den endelige NIST-rapporten som skulle komme en måned senere (desember 2004). Han mente UL-testene sammenholdt med temperaturmålingene fra NIST gjorde hovedteorien om pannekake-kollaps ugyldig ettersom etasjene ville ha holdt lenger og stålet ikke kunne ha smeltet i de lave temperaturene.

Men da Ryan sendte et brev til Gayle i NIST med sine antakelser, et brev han også offentliggjorde, ble det stille fra NIST. Hovedrapporten ble utsatt i mange måneder.

Fem dager etter offentliggjøringen av brevet, ble Ryan sparket fra jobben i UL. Selskapets ledelse kom med uttalelser som svertet Ryan og minsket ULs rolle som brannsertifiseringspartner for WTC-bygningene.

Fysikkprofessor

Fysikkprofessor Stephen E. Jones arbeidet ved Brigham Young University i Utah, USA. Han er mormoner og var lenge en trofast støttespiller for George W. Bush.

I september 2005 la han fram sin kritikk av den offisielle forklaringen for 60 fagfolk innen fysikk, matematikk og ulike ingeniørfag på et seminar ved Brigham Young-universitetet høsten 2005.

I sitt foredrag pekte han på at ikke noe sted i verden, verken før eller etter 11. september, har bygninger med stålkjerne rast helt sammen etter brann. Han la fram en rekke argumenter for at den offisielle forklaringen på at World Trade Center bygningene 1, 2 og 7 kollapset på grunn av brann, ikke holder. (Se egen artikkel)

Sentralt i Jones' argumentasjonsrekke står funnet av smeltet metall i WTC-ruinene i to måneder etter 11. september. Fysikkprofessoren mener dette peker mot bruken av forhåndsplantede, ekstremt kjemiske reaksjoner (thermite, thermate eller superthermite) for å kutte stålkjernene i bunnen av bygningene.

Suspendert

Jones la ut sitt foredrag med tittelen «Why indeed did the WTC Buildings collapse?» på fysikkfakultetets webside, noe som førte til heftig debatt.

Ett år senere, september 2006, ble Jones suspendert fra stillingen ved Brigham Young-universitetet. Begrunnelsen var at universitetet var bekymret for den «økende spekulative og anklagende innholdet» i Jones' arbeid.

Suspensjonen førte til at universitetet fikk kritikk fra akademiske organisasjoner for har begrenset den akademiske friheten.

I oktober 2006 valgte Jones å pensjonere seg. Han etablerte deretter Scholars for 9/11 Truth. På grunn av intern uenighet organisasjonen brøt han ut og dannet Scholars for 9/11 Truth and Justice som i dag har mer enn 200 medlemmer.



Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Krigen mot terror

Taliban planlegger kontor i utlandet

Taliban sier gruppen har inngått en foreløpig avtale om å åpne sitt første politiske kontor i utlandet, i Qatar i Persiabukta.

Barn drept i selvmordsangrep i Afghanistan

Fire barn og en politimann ble drept da en selvmordsbomber på motorsykkel angrep en basar i byen Kandahar sør i Afghanistan.

Sju drept i sammenstøt i Jemen

Fem soldater og to antatte opprørere tilknyttet Al-Qaida mistet livet i nye sammenstøt i Jemen, ifølge hæren.

Minst 20 drept i selvmordsangrep i Afghanistan

Minst 20 mennesker skal være drept og 50 såret i et selvmordsangrep i den afghanske byen Taliqan nord i landet.

Fem afghanere døde av metanolforgiftning

Fem afghanere er døde og ti andre innlagt på sykehus etter at de drakk metanol i et forlovelsesselskap i Kabul.

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest