Maler ikke Domkirken gul, men gjør kanskje noe med kirkeklokkene
I 2008 skal Paul Kos lage kunst som relaterer seg til Domkirken. I går beveget han seg mellom de digre kirkeklokkene høyt der oppe på loftet, utstyrt med lommelykt og kamera.
AV: hjørdis smedvig
Klokkene ringer for billedkunstneren Paul Kos fra San Francisco. Han har klatret vindeltrapper og til slutt stigen opp til topps for å bese Domkirkens kirkeklokker. Og han kjenner historien om danskene som stjal dem, og hvordan de opprinnelige endte på havets bunn.
- Kanskje vil det være en kunstnerisk idé å en gang for alle stille nabolandet til ansvar for de historiske misgjerninger, spør Paul Kos. Han kommer såvidt borti en av klokkene. Den gir fra seg et klingende svar.
Siden han ble spurt om å være med i prosjektet, Naboskapshemmeligheter og fikk tildelt det kanskje mest utfordrende stedet, har han lest stavangerhistorie og ikke minst Domkirkens.
Livet rundt kirken
- Mens markedslivet rundt kirkene forsvinner i resten av Europa, er det jo i høyeste grad til stede i Stavanger, bemerker han med stor begeistring.
Kanskje vil han finne ideen til sitt kunstneriske konsept i dette forholdet. Blomster og grønnsaksboder rett utenfor kirkedørene har imponert ham.
Kanskje vil han bringe assosiasjoner til kirkeklokkene inn. Han har tidligere laget prosjekter der han har brukt klokker som kommunikasjon. Pekt på hvordan kirkeklokker har fungert som varselklokker og budbringere.
Brevduene
- Jeg vet jo at jeg ikke kan male katedralen gul. Eller gjøre noe annet som vil få byens befolkning til å mene jeg skjender deres helligdom, understreker Kos.
Han opplyser at han laget et kunstnerisk prosjekt som satte fokus på delingen av Europa i øst og vest. Det var like før muren falt, og Paul Kos lot hundrevis av brevduer få små klokker pået bein, og det sovjetiske og amerikanske flagget rullet inn i en kapsel på det andre.
De ble sluppet ut fra byer der raketter pekte mot stragiske mål i Øst- Europa og motsatt, og fløy blant annet fra Frankfurt til St. Petersburg.
Fire kunstnere har deltatt på denne første av prosjektet Naboskapshemmeligheters bli- kjent- tur.
De åtte kunstnerne
Prosjektlederne Jørgen Svensson og Jan Inge Reilstad opplyser at de neste fire vil komme senere i høst. Svensson er for øvrig også en av kunstnerne som skal delta. Han skal arbeide med Kulturhuset.
Gitte Villensen som har fått publikumsfavoritten, Café Sting, sier til Aftenbladet at hun ennå ikke har bestemt seg for hvordan hun vil angripe prosjektet.
- Jeg må bli kjent med stedet og vite hvor det åpner en plass for meg. Det har så mye fra før. Både rent fysisk og mentalt, sier Villensen.
Jeanne van Heeswijk fra Holland skal arbeide med Stavanger Universitetssykehus.
- Jeg tror nok jeg vil komme inn på hva det er som forankrer organisasjonen til det spesifikke stedet. Sykehuset er en by i byen. Hva jeg gjør rent konkret vil jeg først kunne uttale meg om når jeg har intervjuet folk som jobber der, besøkende og pasienter.
Jeg har allerede inntatt rollen som svamp. Jeg suger til meg inntrykk og vil ganske snart være tilbake i Stavanger, sier van Heeswijk.
De utvalgte
Mai 2008:
Skal i mai 2008 lage stedsspesifikk kunst på åtte steder, seks i Stavanger og tre i Sandnes. Alle stedene er valgt av publikum gjennom avstemning i Stavanger Aftenblad og TV Vest våren 2006.
Naboskapshemmeligheter:
Prosjektet er ett av hovedprosjektene til 2008.
Bli kjent-tur:
De første fire kunstnerne besøker Stavanger i denne uken. De andre kommer senere i høst.
De åtte:
Gitte Villesen fra Danmark skal arbeide med Café Sting. Jeanne van Heeswijk fra Holland har fått Universitetssykehuset. Paul Kos fra San Fransisco i USA skal ta seg av Domkirken. Jørgen Svennsson fra Sverige er blitt tildelt Sølvberget, Stavanger Kulturhus. Kendell Geers fra Sør-Afrika skal arbeide med Kvadrat. Lars Ramberg fra Norge skal gå løs på Ruten. Alfredo Jaar fra Chile får Norsk Oljemuseum, og Raqs Media Collective i India skal arbeide med Rådhusteatret.
hjordis.smedvig@ aftenbladet.no
Les også
Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.Siste fra 2008
På forsiden nå
Siste saker
- Se bisettelsen av Gunnar Sønsteby direkte
- Lerang blir i Viking
- Søppelet i sentrum fjernes
- Uvisst hvilke barnehager som stenger
- - Foreldre uten grenser kan skade barna
- Hvor godt kjenner du treneren din?
- Våt utstilling på Skur 2
- Lei av å finne sprøytespisser og kondomer
- Statoil ut av Sjtokman?
- 600 solgte før bilen forlot fabrikken
- Biffsauté med asparges
- Pass på båten i helga
- Korrupt president bak årets MGP
- Ingen fare for brune dunker
- Politimann siktet for tre voldtekter
- 1000 nye ut i streik
- Nav sjekker Facebook for å avsløre juks
- På tide å komme seg til Bynuten
- Politiet inntar tingretten
- Nedlagt flyplass er blitt ny favorittpark
Mest lest
- Førskolelærer i 35 år – årslønn: 421.200 kroner
- Henla voldtektssak, glemte å varsle offeret
- Trening med høy temperatur
- 1000 nye ut i streik
- Lei av å finne sprøytespisser og kondomer
- Politimann siktet for tre voldtekter
- «Grusomt oppussingsobjekt med kjempepotensial!»
- Nå kan du gå på ski i shorts
- Dyrere boliger med Lyses fjernvarme
- Krever at Stortinget utsetter Ryfast
- Skjelte ut politiet og havnet i arrest
- Knuste bydelsmeningen
- Tre oljefelt kan bli streikestengt
- Lettere skadet i trafikkulykke i Gjesdal
- Brenn det? Hiv på bensin!
Kommentarer