Afeeliated og Warlocks til Xplosif

Hip hop-festivalen Xplosif henter i år flere artister fra hip hopens fødested, New York. R.A. the Rugged Man og Masta Ace er klare, det samme er de norske veteranene Warlocks og Sandnes-gruppa Afeeliated.

Snoop Dogg har allerede besøkt Stavanger i år, som representant for vestkysthiphopen og gangsta rap. Fra nå av er det musikken og graffitikunsten fra hip hop-ens fødested, New York, som gjelder for Tore «Pang» Arholm Tobiassen og Xplosif-festivalen. Old school-takter fra den mer samfunnsbevisste grenen av hip hop-kulturen, altså. Flere amerikanske artister er allerede klare for årets festival.

Festivalklare

Men også den norske hip hop-historien skal få utfolde seg. Festivalen har sikret seg veteranene Warlocks, som sammen med Tommy Tee er en viktig årsak til at rap ble stort i Norge tidlig på 90-tallet. Gruppa ble etablert i Oslo i 1992, de har gitt ut fem album og en lang rekke singler. Gjorde seg sist voldsomt bemerket da plateselskapssjef Christer Falck i C + C Records kuppet Warlock-singelen «Stay warm» inn på VG-listen ved å kjøpe 1200 singler selv.

Festivalklar er også R.A. the Rugged Man, en rapper fra Long Island. Har vært aktiv siden 1992, og har jobbet med folk som Notorious B.I.G, Mobb Deep, Wu-Tang Clan og Chuck D fra Public Enemies. Har gitt ut en rekke singler og EP-er, og spilte inn et album i 1994 som aldri ble utgitt. Debutalbumet kom derfor ikke før i 2004, tittelen på det er «Die, Rugged Man, die». Har også skrevet filmmanus i skrekksjangeren.

Masta Ace heter egentlig Duval Clear, er født i 1966 og kommer fra Brooklyn. Har ord på seg for å være en svært dyktig rapper og en av de største, rene New York-rapperne. Var en av Eminems viktigste inspirasjonskilder. Masta Ace har gitt ut og bidratt på en rekke album siden debuten i 1988. Bidrar på Karpe Diem-låten «Sminke» fra det nye albumet «Aldri solgt en løgn».

Cope2 (Fernando Carlo) er en graffitiartist fra South Bronx som har vært aktiv siden slutten av 70-tallet. En av de mest kjente utøverne av såkalt wildstyle-graffiti, som oppsto i Bronx.

Afeeliated fra Sandnes består av rapperen Eivind «Ivy League» Øygarden og produsenten John Derek Bishop aka «Bishop».

De har nylig sluppet sin andre miksteip, «Saving the city vol. 2», og har tidligere fått mange lovord for utgivelsene «Saving the city vol. 1» og «The treshold session».

Sprayer på Gamlingen

I år som i fjor blir det konserter på Folken og graffitijam med grilling og bading på Gamlingen. Her skal anerkjente graffitikunstnere dekorere det 60 meter lange gjerdet mot motorveien.

Tobiassen har allerede varslet at graffitidelen av hip hopens fire elementer vil bli viet ekstra oppmerksomhet i år. Fire graffitimalere fra Bronx kommer, og skal dekorerer sammen med både lokale og nasjonale folk.

Xplosif-festivalen ble etablert i 2004. I år er den flyttet til august, nærmere bestemt 26. – 28. august.





Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Kultur

Våt utstilling på Skur 2

13 unge kunstnarar frå både Stavanger og byar i utlandet, stiller ut verk med tema om olje og vatn sida dette er nokre av kjenneteikna ved oljehovudstaden.

Tooji gikk videre til finalen i Eurovision

Norges bidrag til Eurovision Song Contest, Tooji med låten «Stay», har gått videre til finalen lørdag.

Oslokunstnarar fem gonger flinkare. Minst.

Oslo har 12 prosent av Norges befolkning, 36 prosent av dei sysselsette i kulturnæringane – og fekk i perioden 2009-2012 55 prosent av statens kunstnarstipend og garantiinntekter. Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø fekk 13 prosent – til saman.

Eminem-kompiser på Tou i kveld

Slaughterhouse har selveste Eminem i ryggen. I kveld spiller de på Tou.

Om kvinner og flauser

En drøy måned etter USA-premieren starter Canal+ lørdag visningen av to av vårens nye HBO-serier: den politiske satiren "Veep" og komiserien "Girls".

Relaterte bilder

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest