«Glem hele Oscar. Fort»

Av de mange tingene du ikke burde interessere deg for, ligger Oscar i øverste ti-sjiktet.

FORDI Botox- og digitalsamfunnet er i ferd med å utslette generasjons-forskjellene, hender det at publikasjoner kjører lister over ting som gjør deg gammel hvis du kommer i nærheten av dem. Oscar er en sånn ting. Oscar er Sophia Loren på scenen som en campingkvinne-skulptur i plast og presenning, Oscar er den tragiske eufemiseringen av livslange bestrebelser, handikappa, sørgmodige og ellers lite provoserende kultur-ytringer. En slags 2008.

ETTER denne utdelingen kunne det være fristende å si at Oscar-begeistringen mer enn antyder at homofili blir sett på som et handikap, for den mannlige vinneren av Oscar-priser skal helst ikke tilhøre verdens utvalgte. Nå husker jeg ikke hvem som vant i fjor eller forfjor (Hegle Svendsen vant antakelig festen), men jeg går ut fra at det var en Tom Hanks-liknende fyr med inngrodde tånegler. Sean Penn er faktisk en av de skuespillerne som fortjener å vinne ting. Ingen grunn til å klage på at «Milk» fikk en belønning. Men jeg må innrømme at jeg alltid begynner å lure hvis jeg liker det samme som en Oscar-jury.

KATE WINSLET i nazi-oppgjør («The reader») høres også ut som et trygt valg (den har jeg ikke sett ennå), og Winslet vil alltid tilhøre gruppen skuespillere: «Hu e sikkert bra.»

PENELOPE CRUZ var virkelig et skikkelig spansk fri-fyrverkeri i Woody Allens «Vicky Cristina Barcelona», og hun led ikke av flass en gang, så her har juryen tilgodesett de sunne mytene om underholdningsverdien i sydlandsk pms. Beste kvinnelige birolle på volum 11.

Jeg skal ikke skrive mer om Heath Ledger. Han er ikke den minst fortjente av de som har fått sympati-Oscar.

DERIMOT oppfatter jeg bestefilm-prisen til «Slumdog millionaire» som et samvittighetsprosjekt: Det er synd at det finnes fattige barn i India, og det var på tide at vi gjorde noe med det. Nå er «SM» blitt en veldreid, velspilt og underholdende såpe-romantikk om en indisk fattiggutts askeladdiske eskapist-flaks, og filmen sliter virkelig med å forklare hvordan den kan orke å være i så godt humør. «Oi, der heller de brennende olje inn i øyehulene på den lille gutten, det var synd, men rørende òg». Som det sto i Dagbladets anmeldelse: «Den ubehagelige virkeligheten kommer aldri i veien for varmen, humoren - og romantikken.» Nei, det skal gudene vite. Slum-filmen har i hvert fall havna der den hører hjemme: Hos de hardhjerta som feller kosetårer over groteske sosiale tragedier. Dette er Oscar-segmentet. Det elsker å grine. I den forbindelse kan jeg sitere Aftenpostens anmeldelse av «Milk», som altså handler om en stilig og sterk politisk aktivist: «Vårens vakreste grinefilm.» Ja, også homofile er rørende.

BESTE ANIMASJONSFILM ble «Wall-E», en litt voksen anorakk-komedie om rusten søppelrobot på en ødelagt jord. Den fikk pris på Al Gore-kvoten, men «Kung Fu Panda» er mye, mye stiligere, også teknisk.

Lov meg at dere glemmer hele greia kvikt og heller ser på tirsdagskveldens Ravi-presentasjon av superhiten «Ten thousand lovers» på NRK.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Kultur

Våt utstilling på Skur 2

13 unge kunstnarar frå både Stavanger og byar i utlandet, stiller ut verk med tema om olje og vatn sida dette er nokre av kjenneteikna ved oljehovudstaden.

Tooji gikk videre til finalen i Eurovision

Norges bidrag til Eurovision Song Contest, Tooji med låten «Stay», har gått videre til finalen lørdag.

Oslokunstnarar fem gonger flinkare. Minst.

Oslo har 12 prosent av Norges befolkning, 36 prosent av dei sysselsette i kulturnæringane – og fekk i perioden 2009-2012 55 prosent av statens kunstnarstipend og garantiinntekter. Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø fekk 13 prosent – til saman.

Eminem-kompiser på Tou i kveld

Slaughterhouse har selveste Eminem i ryggen. I kveld spiller de på Tou.

Om kvinner og flauser

En drøy måned etter USA-premieren starter Canal+ lørdag visningen av to av vårens nye HBO-serier: den politiske satiren "Veep" og komiserien "Girls".

Beste film: «Slumdog Millionaire»
Beste kvinnelige hovedrolle: Kate Winslet («The Reader»)
Beste mannlige hovedrolle: Sean Penn («Milk»)
Beste mannlige birolle: Heath Ledger («The Dark Knight»)
Beste kvinnelige birolle: Penélope Cruz («Vicky Cristina Barcelona»)
Beste regi: Danny Boyle («Slumdog Millionaire»)
Beste tilrettelagte manus: Simon Beaufoy («Slumdog Millionaire»)
Beste originalmanus: Dustin Lance Black («Milk»)
Beste fremmedspråklige film: «Departures»
Beste animasjonsfilm: «Wall-E»
Beste kortfilm: «Spielzeugland»
Beste dokumentarfilm: «Men on wire»
Beste filmmusikk: A.R. Rahman «Slumdog Millionaire»
Beste sang: «Jai Ho» A.R. Rahman «Slumdog Millionaire»

Relaterte bilder

Barcelona: Rollen til Penelope Cruz i «Vicky Cristina Barcelona» tilhørte i hvert fall ikke de kalifornikla kvinneskjebnene. Hun var rå. Utdrag: Men jeg må innrømme at jeg alltid begynner å lure hvis jeg liker det samme som en Oscar-jury.

SLUMDOG-KVELDEN: «Slumdog millionaire»-regissør Danny Boyle vant prisen for beste regi. «Slumdog Millionaire» fikk i alt åtte priser. FOTO: Reuters

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest