• Pål Sverre Valheim Hagen og Agnes Kittelsen i «Kon-Tiki»

    FOTO: Filmselskapet

Kon-Tiki på alle kinoer fra 24. august

Storfilmen «Kon-Tiki» med Pål Sverre Valeim Hagen fra Stavanger får verdenspremiere på Den norske filmfestivalen i Haugesund 18. august. Nå jobbes det må å få balsaflåten fra innspillingen opp til Smedasundet.

BERLIN:

- Vi er meget fornøyd med å kunne åpne den 40. filmfestivalen med «Kon-Tiki», sa festivaldirektør Gunnar Johan Løvvik til pressen i Berlin mandag formiddag, før nyheten også ble sluppet på en mottakelse i de nordiske ambassader i den tyske hovedstaden.

- Jeg har vært med på mye i min tid, men «Kon-Tiki» overgår det meste. Filmen har et budsjett på 93 milllioner kroner, som trolig er det dyreste for en norsk film noensinne. Det blir en glede å presentere den på alle norske kinoer fra 24. august, sa produsent Aage Aaberge.

Filmen er spilt inn i seks land i løpet av tre og en halv måned.

- Det er første gang jeg har samarbeidet med regissørene Joachim Rønning og Espen Sandberg. Det har vært utfordrende fordi de har ambisjoner som overgår all fornuft, men de har klart å gjennomføre prosjektet innenfor rammen, sa Aaberge.

- Nå håper vi at alle skuespillerne kommer til Haugesund og at vi kan invitere til pressekonferanse på flåten i Smedasundet, som er en nøyaktig kopi av den som ligger i Kon- Tiki Museet, sa Tonje Hardersen, programsjef for Filmfestivalen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Kultur

Våt utstilling på Skur 2

13 unge kunstnarar frå både Stavanger og byar i utlandet, stiller ut verk med tema om olje og vatn sida dette er nokre av kjenneteikna ved oljehovudstaden.

Tooji gikk videre til finalen i Eurovision

Norges bidrag til Eurovision Song Contest, Tooji med låten «Stay», har gått videre til finalen lørdag.

Oslokunstnarar fem gonger flinkare. Minst.

Oslo har 12 prosent av Norges befolkning, 36 prosent av dei sysselsette i kulturnæringane – og fekk i perioden 2009-2012 55 prosent av statens kunstnarstipend og garantiinntekter. Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø fekk 13 prosent – til saman.

Eminem-kompiser på Tou i kveld

Slaughterhouse har selveste Eminem i ryggen. I kveld spiller de på Tou.

Om kvinner og flauser

En drøy måned etter USA-premieren starter Canal+ lørdag visningen av to av vårens nye HBO-serier: den politiske satiren "Veep" og komiserien "Girls".

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest