Tou Scene-installasjon spilles for 30.000

Lydinstallasjonen fra inngangspartiet til Tou Scene får denne helgen prøve seg på den store utendørsfestivalen Latitude i England.

– Vi syns det er veldig bra og hyggelig at vi ble invitert. Lydgalleriet blir presentert foran et stort publikum, sier Nils Henrik Asheim. Han er nestleder i styret til Tou Scene og står i tillegg bak én av komposisjonene som spilles under festivalen som finner sted i Henham Park, Suffolker i England.

Komposisjonene er hentet fra installasjonen Enter, som er det første man møter på når man besøker Tou Scene.

– Det er dette folk hører når de går gjennom inngangspartiet i foajeen. Vi begynte å bygge installasjonen høsten 2008 og har tilført cirka ett nytt stykke i måneden. Nå er antallet 22, men vi skal opp i 24 komposisjoner, forklarer Asheim. Han regner med at installasjonen kommer til å stå på Tou Scene i minst ett år til.

Festivalen har valgt å bruke12 av verkene i prosjektet «Latitude Contemporary Arts Exhibition», hvor Anne Hilde Neset er kurator. Lydgalleriet er plassert ute i skogen.

– At installasjonen blir vist på en så stor og anerkjent festival, viser at komponistene som er valgt har bra internasjonale navn, sier Asheim.

Årets Latitude-festival, som er den femte i rekken, startet torsdag og varer til søndag. Det er ventet rundt 30.000 besøkende til festivalen.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Kultur

Våt utstilling på Skur 2

13 unge kunstnarar frå både Stavanger og byar i utlandet, stiller ut verk med tema om olje og vatn sida dette er nokre av kjenneteikna ved oljehovudstaden.

Tooji gikk videre til finalen i Eurovision

Norges bidrag til Eurovision Song Contest, Tooji med låten «Stay», har gått videre til finalen lørdag.

Oslokunstnarar fem gonger flinkare. Minst.

Oslo har 12 prosent av Norges befolkning, 36 prosent av dei sysselsette i kulturnæringane – og fekk i perioden 2009-2012 55 prosent av statens kunstnarstipend og garantiinntekter. Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø fekk 13 prosent – til saman.

Eminem-kompiser på Tou i kveld

Slaughterhouse har selveste Eminem i ryggen. I kveld spiller de på Tou.

Om kvinner og flauser

En drøy måned etter USA-premieren starter Canal+ lørdag visningen av to av vårens nye HBO-serier: den politiske satiren "Veep" og komiserien "Girls".

Relaterte bilder

FOTO: Pål Christensen

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest