• Whitney Houston spilte i Sørmarka Arena i 2010. Stemmen var langt fra hva den en gang hadde vært - men publikum løftet henne.

    FOTO: Anders Minge

Verden elsket henne – uansett

Hun hadde akkurat fullført innspilingen av musikkfilmen "Sparkle" sammen med blant andre Jordin Sparks og Cee-Lo. Lørdag kveld skulle hun delta på Clive Davis' årlige pre-Grammy Awards party.

Her var Whitney Houston en selvskreven gjest, hun hadde selv seks Grammy-statuetter. Planen var at hun skulle opptre på festen. Men bare to dager tidligere vakte hun ifølge Los Angeles Times oppsikt med merkelig, ukontrollert oppførsel, og heller ikke de musikalske prøvene var særlig lovende.

Alt tyder på at hun helt til det siste slåss mot sin verste demon: narkotikaavhengigheten.

Men merittlisten til denne ekstraordinære artisten er monumental. En gigantisk sangstemme og et ekstraordinært vakkert utseende gjorde henne til 80-tallets største stjerne og diva. Hun har hatt utallige nummer 1-hits. Ingen, verken før eller senere, har sunget nasjonalsangen vakrere enn hun gjorde foran Superbowl-finalen i 1991. En plass på veien mistet Whitney kontrollen over misbruket. Og kom seg egentlig aldri på bena igjen.

Da hun gjestet Stavanger 6. juni 2010, den eneste konserten i Norge på verdensturneen, ble det klart for alle at den overjordiske stemmen var ødelagt for alltid av år med narkotikamisbruk.

Les også

Whitney Houston var første kvinne ut i Sørmarka Arena. Til sommeren kan det bli ny konsert i hallen.

Sanglegenden Whitney Houston er død

Musikkverdenen er i sjokk kvelden før Grammy-showet etter nyheten om at sangeren Whitney Houston er død, 48 år gammel.

Men publikummet i Sørmarka Arena tok likevel imot den falmede og utskjelte stjernen med varme, kjærlighet og åpne armer. De elsket henne for det hun hadde vært, det evige hun hadde gitt dem med fantastiske låter som «I will always love you», «The greatest love of all», OL-låten «One moment in time», «How will I know» og «I wanna dance with somebody». Og for at hun kom.

Men hun så da relativt godt ut! Så om det ikke var håp for sangdivaen Whitney Houston, var det fortsatt håp for mennesket og moren Whitney.

Det håpet er nå slukket. Hvil i fred, kjære Whitney. We will always love you.

Les også

Kjære debattant, vi vil gjerne ha engasjement, argumenter og dine synspunkter på sakene vi skriver om.
Hos Aftenbladet må du identifisere deg med fullt navn. Vi er sikre på at det gjør debatten mer åpen og interessant. Trusler, trakassering og hatske meldinger får ikke plass hos oss. Falske navn og profiler blir utestengt. Aftenbladet har mange lesere, husk det når du skriver. Les debattreglene. Vennlig hilsen Aftenbladet.

Kommentarer

Debatten vil bli moderert i ettertid

Siste fra Kultur

Våt utstilling på Skur 2

13 unge kunstnarar frå både Stavanger og byar i utlandet, stiller ut verk med tema om olje og vatn sida dette er nokre av kjenneteikna ved oljehovudstaden.

Tooji gikk videre til finalen i Eurovision

Norges bidrag til Eurovision Song Contest, Tooji med låten «Stay», har gått videre til finalen lørdag.

Oslokunstnarar fem gonger flinkare. Minst.

Oslo har 12 prosent av Norges befolkning, 36 prosent av dei sysselsette i kulturnæringane – og fekk i perioden 2009-2012 55 prosent av statens kunstnarstipend og garantiinntekter. Bergen, Trondheim, Stavanger og Tromsø fekk 13 prosent – til saman.

Eminem-kompiser på Tou i kveld

Slaughterhouse har selveste Eminem i ryggen. I kveld spiller de på Tou.

Om kvinner og flauser

En drøy måned etter USA-premieren starter Canal+ lørdag visningen av to av vårens nye HBO-serier: den politiske satiren "Veep" og komiserien "Girls".

På forsiden nå

Siste saker

Mest lest